Maty strukturalne

Elżbieta Haque
Na spodniej stronie dachu metalowego może gromadzić się wilgoć. W całkowicie izolowanych, niewentylowanych dachach może skraplać się para wodna. Woda przedostaje się do wewnątrz przez rąbek, tam zamarza, topnieje i paruje. W ten sposób powstaje wilgoć, która może powodować korodowanie blachy od spodu.
Maty strukturalne

Aby uniknąć przedstawionego problemu stosuje się pod blachę specjalną matę strukturalną, dzięki której wilgoć swobodnie wydostaje się na zewnątrz. Mata strukturalna jest to mocna folia wysokoparoprzepuszczalna, na którą naklejona jest specjalna mata zbudowana ze splątanych włókien. Aby podnieść właściwości antypoślizgowe mat, żeby można było po nich chodzić podczas montażu, pokrywa się je laminatem foliowym. Maty strukturalne są odporne na działanie promieni UV i temperatury w przedziale -30ºC do +100ºC (temperatura topnienia włókna wynosi ok. 200ºC); grubość siatek to 6-8 mm. Jest to materiał nieszkodliwy dla zdrowia i nadaje się do recyklingu. Profilowana struktura maty skutecznie przewietrza spód rąbka i odprowadza wilgoć.

Maty strukturalne

Odpowiednio ukształtowane profile maty pozwalają na układanie jej we wszystkich kierunkach, zawsze zapewniają właściwy drenaż. Na macie o ścisłej konstrukcji blacha leży miękko, dzięki czemu odgłosy uderzających kropel deszczu czy gradu są wytłumione. W dachach metalowych występują zmiany długości pasów blachy spowodowane „pracą” materiału pod wpływem wahań temperatur.
Mata nie hamuje ruchów blachy, może ona swobodnie przesuwać się bez zbędnego tarcia.

Mata strukturalna jest wodoszczelna od góry, paroprzepuszczalna od dołu, pozwala na zniwelowanie wszelkich nierówności materiału podkładowego. Wysoka wodoszczelność maty pozwala zastąpić nią folię wstępnego krycia na dachu. Może ona pozostać narażona na wpływ warunków atmosferycznych (promienie słoneczne, deszcz) przez kilka miesięcy - w zależności od producenta. Długie pasy blachy są znacznie gładsze, jeśli ułożone są na macie.

Strukturalne warstwy dzielące stosuje się do każdego materiału dachowego: tytan-cynk, aluminium, stal szlachetna, stal ocynkowana, miedź itd. Można je stosować dla oddzielenia materiałów nie współpracujących ze sobą.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl