Jakie zjawisko nazywamy falowaniem blachy?

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński
pofalowana blacha
pofalowana blacha
Pofalowana blacha jest jednym ze skutków niedokładności przy pracach dekarskich. Zjawisko to demaskuje wszelkie błędy popełnione przy montażu. Dziś doradzimy, co zrobić, by zapobiec powstawaniu pofalowań.

Podczas realizacji pokrycia dachowego fachowcy dostają szansę na pokazanie swojego monterskiego talentu. Z reguły świetnie ją wykorzystują, ale czasami dochodzi do pewnych zaniedbań. Rezultatem takich niedociągnięć są pofalowania blachy, które negatywnie oddziałują na estetykę całości pokrycia dachowego. Na szczęście istnieją metody, które pozwolą nam uniknąć opisywanego problemu.

Co przyczynia się do powstawania pofalowań?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: prawa fizyki. Blacha jest materiałem, który podlega rozszerzalności cieplnej. Najłatwiej opisywanemu procesowi ulegają blachy wykonane z aluminium oraz tytan-cynku. Znacznie lepiej z ciepłem radzą sobie blachy stalowe. To wszystko prowadzi nas do wniosku, że kluczowa podczas układania blachy jest pogoda. Przykładowo, blachę płaską powinniśmy układać tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 10 stopni.

Panel dachowy na rąbek Blachy Pruszyński kolor grafit
Panel dachowy na rąbek Blachy Pruszyński kolor grafit

Co zrobić, by zredukować zjawisko falowania blachy?

Nowoczesna technologia pozwala na ograniczenie pofalowania blachy. Producenci zatroszczyli się o to, by tworzyć blachy, które nie muszą borykać się z problemem tego rodzaju. Ogromny udział w redukcji niepożądanego procesu mają wzdłużne profilowania. Najpopularniejszymi profilowaniami są trapez, mikrofala oraz nanofala. Firma Blachy Pruszyński przygotowała również sporo rozwiązań, które mają ograniczyć montażowe błędy, a co za tym idzie wyeliminować niepożądane falowanie. Do takich instalacyjnych udogodnień należą gotowe otwory w listwie oraz zatrzaski łączące panele. Gotowe otwory umożliwiają blasze naturalne ruchy, które są konieczne dla jej właściwego funkcjonowania. Pamiętajmy, by nie dokręcać blachy zbyt mocno, ponieważ w ten sposób uniemożliwimy jej naturalne zmiany długości. Pofałdowania ograniczymy również dzięki obróbkom blacharskim. Kluczowa w tym przypadku jest rola kalenic oraz listew wentylacyjnych.

Które rodzaje blachy są najbardziej narażone na pofalowania? Okazuje się, że czynnikami decydującymi w tej kwestii są długość oraz grubość blachy. W przypadku blachy w technologii na rąbek najbardziej podatne są arkusze cechujące się dużą długością oraz małą grubością.

Nieocenione są również powłoki ochronne, które radzą sobie z inwazyjnością pofalowań. Powłoka PURMAT od firmy Blachy Pruszyński stanowi doskonałe rozwiązanie, ponieważ chroni nasze pokrycie dachowe przed korodowaniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Taka powłoka pozwoli nam cieszyć się dachem przez długie lata.

panel dachowy NA RĄBEK Blachy Pruszyński - stodoła
panel dachowy NA RĄBEK Blachy Pruszyński - stodoła

Kompendium montażowej wiedzy

Montaż blachy na rąbek uznawany jest za jeden z bardziej wymagających w dekarskiej przestrzeni. Na szczęście krok po kroku jesteśmy w stanie zainstalować takie pokrycie bez popełnienia rażących błędów. Zanim przystąpimy do prac z opisywaną technologią, powinniśmy dowiedzieć, jakie błędy zdarzają się najczęściej podczas działań tego rodzaju. Okazuje się, że jednym z takich największych błędów jest niewłaściwie wykonana konstrukcja pod blachę. Pamiętajmy, by blachę na rąbek instalować na pełnym deskowaniu oraz na dachu wentylowanym. Nie pozwólmy sobie na odejścia od instrukcji, którą przygotował producent pokrycia dachowego. Niestosowanie się do jego zaleceń może prowadzić do utraty gwarancji na zakupione wcześniej produkty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl