Jak wykonać strop gęstożebrowy?

Ewa Kulesza
Jak wykonać strop gęstożebrowy? Na co zwrócić uwagę? Czy ma on zastosowanie w domach jednorodzinnych?

W Polsce najczęściej wykonywanymi stropami w budownictwie jednorodzinnym są stropy gęstożebrowe. Popularność tych stropów spowodowana jest tym, że jest wielu producentów i praktycznie są one dostępne u lokalnych wytwórców. Ponadto łatwo się je projektuje oraz bez problemu wykonuje.

Strop gęstożebrowy, jak nazwa wskazuje, składa się z wielu, gęsto usytuowanych żeber. Za strop gęstożebrowy przyjmuje się strop z żebrami usytuowanymi względem siebie w odległości nie większej niż 90 cm. W tego rodzaju stropach żebra pełnią funkcję nośną. Żebra mogą być realizowane przez belki prefabrykowane. półprefabrykowane lub można je wykonać na miejscu wykonywania stropu (tak jak to jest w przypadku stropu Ackermana).

Przestrzenie pomiędzy żebrami wypełnia się najczęściej różnego rodzaju pustakami. Pustaki stropowe mogą być wykonane z elementów ceramicznych, betonowych, keramzytowych, keramzyto-betonowych, z betonu komórkowego lub z tworzywa. Zadaniem pustaków jest wypełnienie przestrzeni w stropie, która nie bierze udziału w pracy stropu. Pustaki powinny być lekkie i łatwe do układania.

Najczęściej występujące rodzaje stropów to:

  • strop Teriva,
  • strop Fert,
  • strop Ackermana,
  • strop Cerit,
  • strop DZ-3,
  • strop Ceram.
Jak wykonać strop gęstożebrowy?
Jak wykonać strop gęstożebrowy?
Jak wykonać strop gęstożebrowy?
Jak wykonać strop gęstożebrowy?

Na rynku dostępne są również stropy gęstożebrowe układane na belkach sprężonych. Tego typu rozwiązanie umożliwia montaż stropu bez podparcia montażowego.

Stropy gęstożebrowe projektuje się na podstawie tabel, z których dobiera się typ stropu  - pod uwagę brana jest rozpiętość i obciążenia działającego na strop. Projektuje się je jako stropy swobodnie podparte.

Masy elementów stropów umożliwiają ich ręczny montaż. Strop podczas montażu nie jest stropem samonośnym, dlatego należy go montować na przygotowanych wcześniej podporach montażowych lub podeprzeć za pomocą drewnianych elementów.

W miejscach występowania ścian działowych lub innych elementów dociążających należy w stropie wykonać żebra rozdzielcze (występują również w przypadku dużych rozpiętości). Strefy te należy wzmocnić, więc muszą być precyzyjnie określona już na  etapie przygotowanie stropu.

Po ułożeniu belek, pustaków stropowych i zazbrojeniu stref przypodporowych taki ustrój zalewa się warstwą nadbetonu. Najczęściej wykonuje się to za pomocą betonu dostarczonego na budowę z wytwórni betonu. Do rozprowadzenia betonu najlepiej też zamówić pompę do betonu, którą poda się beton na strop. W ten sposób wykonany strop można obciążać po kilku dniach nie ściągając podpór montażowych. Podpory montażowe można zdemontować dopiero po 28 dniach, czyli po czasie, po którym beton osiągnie swoją pełną wytrzymałość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl