Jak należy ocieplać poddasze?

Artykuł sponsorowany
Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu.
Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Metpol
Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać poprawnego wykonania ocieplenia ściany oraz poddasza, przez które może uciekać od 10-25 procent cennego ciepła. Warto poświęcić uwagę i czas na odpowiedni wybór materiałów potrzebnych na tym etapie prac budowlanych.

Decydując się na konkretne rozwiązania technologiczne należy pamiętać o przepisach, które określają jakie parametry powinna spełniać termoizolacja zarówno ścian zewnętrznych jak i dachu. Ruch ciepła w górę jest intensywniejszy i dlatego przepisy dotyczące dachu są bardziej restrykcyjne. Od kilku lat obserwujemy zmiany tych regulacji. Prawo zmierza do tego by ograniczać straty ciepła przez przegrody. W efekcie wybór materiałów budowlanych o najlepszych parametrach termoizolacyjnych stanie się koniecznością. Jednym z wyrobów stosowanych przy ociepleniu poddasza jest wieszak do poddaszy. Standardowa długość wieszaków, z których wykonawcy mogli dotychczas korzystać to 200 i 270 mm. Te parametry pozwalają uzyskać maksymalną grubość ocieplenia do 30 cm. Pojawienie się na rynku wieszaka do poddaszy Pro o długości 350 mm pozwala na wykonanie grubszej warstwy termoizolacji.

Jaki materiał do ocieplenia poddasza?

Najpopularniejszym materiałem stosowanym w Polsce jest wełna mineralna. Na rynku dostępne są wełny zarówno o różnych właściwościach jak i grubościach. Coraz częściej inwestorzy nalegają by zwiększyć grubość warstwy ocieplenia – dzięki czemu zatrzymają więcej ciepła w domu i obniżą swoje rachunki za ogrzewanie. Wełna mineralna układana jest najczęściej między krokwiami i pod krokwiami.

Ocieplenie poddasz wełną mineralną
Ocieplenie poddasz wełną mineralną Metpol

Ocieplenie między krokwiami

Grubość wełny umieszczanej między krokwiami uzależniona jest od typu konstrukcji dachu i wysokości krokwi.
Podczas montażu termoizolacji należy pamiętać o różnicach wynikających z tego z jakich materiałów wykonane zostało krycie wstępne. Jeśli zastosowaliśmy paraizolacyjny materiał np. papę, to wówczas należy pamiętać o konieczności pozostawienia wentylacyjnej szczeliny powietrznej (3-4 cm) w przestrzeni między krokwiami. Dzięki niej zapewnimy prawidłową wentylację i odprowadzimy nadmiar wilgoci z warstwy izolacyjnej - przypomina Mateusz Józefiak, specjalista ds. jakości w firmie Metpol W przypadku zastosowania krycia wstępnego w postaci membrany paroprzepuszczalnej szczelina nie jest konieczna. W praktyce grubość tej warstwy to najczęściej ok 15 cm.

Ocieplenie pod krokwiami

Pozostałą część termoizolacji umieszczamy pod krokwiami, wypełniając przestrzeń powstałą pomiędzy rusztem wykonanym z profili CD 60 i spodem krokwi. Jeśli do budowy rusztu użyliśmy standardowych wieszaków do poddaszy o długościach 200 lub 270 mm, to grubość tej warstw wynosi 10-15 cm. Wówczas łączna grubość warstwy termoizolacji to 25-30 cm. Dotychczas dużym wyzwaniem dla wykonawców było zwiększenie grubości izolacji o kolejne 10 cm. Pojawienie się na rynku dłuższych wieszaków znacznie ułatwi ich pracę. Jak wiadomo, im  wieszak dłuższy tym warstwa będzie grubsza i efekt izolacyjności dachu lepszy.

Wieszak umożliwia montaż wełny pod krokwiami.
Wieszak umożliwia montaż wełny pod krokwiami. Metpol

Wieszak do poddaszy 350 mm PRO

Wieszak do poddaszy, zwany wieszakiem grzybkowym, jest chętnie wykorzystywany do montażu rusztu na poddaszu. Nowy wymiar wieszaka – długość 350 mm, daje możliwość montażu grubszej wełny niż dotychczas. Jest to najdłuższy z oferowanych przez Metpol wieszaków do poddaszy. Teraz 40 cm izolacja nie stanowi już problemu.
Zaczep do wełny, który jest dodatkową zaletą nowego wieszaka, to rozwiązanie, które ułatwia pracę wykonawcy podczas montażu termoizolacji. Zaczep służy do przytrzymania wełny układanej pod krokwiami - dotychczas musiał wykonywać czasochłonne sznurowanie. Wieszak był projektowany z myślą o tym by ułatwić jego wpięcie w profil CD. Monterzy, którzy testowali produkt, potwierdzili, że dzięki niemu łatwiej wykonać montaż izolacji.
Inwestor, który chce mieć pewność, że prace zostały wykonane poprawnie i z myślą o jego bezpieczeństwie, doceni fakt, że wieszak do poddaszy Pro zapewnia stabilną konstrukcję i ogranicza powstanie pęknięć.

 

Wieszak do poddaszy jest chętnie wykorzystywany do montażu rusztu na poddaszu.
Wieszak do poddaszy jest chętnie wykorzystywany do montażu rusztu na poddaszu. Metpol

Dom energooszczędny

Zmiany w przepisach, które obowiązują od 2017 roku i będą kontynuowane w 2021 roku ukierunkowują producentów materiałów budowlanych na szukanie rozwiązań spełniających standardy domów energooszczędnych.  Wykonawcy chcąc spełnić nowe wymogi, muszą sięgać po wyroby, dzięki którym inwestor będzie mógł ograniczać straty ciepła i zmniejszyć koszty utrzymania domu. Jeśli wykonawca zdecyduje się na ocieplenie wełną mineralną o znacznych grubościach, wówczas warto sięgnąć po najdłuższy z oferowanych  wieszaków na rynku – wieszak do poddaszy 350 mm Pro – wyjaśnia Mateusz Józefiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl