Impregnat do drewna Fobos M-4

Ewa Kulesza
Impregnat Fobos M-4 jest przeznaczony do impregnacji drewna budowlanego przeznaczonego do wnętrza budynków, w tym więźby dachowej. Na zewnątrz może być stosowany bez kontaktu z gruntem, w warunkach ochrony zaimpregnowanych powierzchni przed oddziaływaniem wody i opadów atmosferycznych powodujących jego wymywanie. 
Impregnat do drewna Fobos M-4

Preparat jest mieszaniną soli nieorganicznych z niewielkim dodatkiem soli organicznych w postaci biało-żółtego granulatu proszkowego. Jest środkiem wielofunkcyjnym: chroni drewno przed ogniem, grzybami domowymi, grzybami pleśniowymi oraz owadami – technicznymi szkodnikami drewna. Drewno po zastosowaniu Fobosu M-4 ma właściwości materiału niezapalnego. Impregnat nie obniża wytrzymałości drewna i nie powoduje korozji stali. Jest skuteczny zarówno przy impregnacji wgłębnej,  jak i powierzchniowej.

Przygotowanie

Impregnat do drewna Fobos M-4 stosuje się jako 30% roztwór, który uzyskuje się rozpuszczając 3 części wagowe preparatu w 7 częściach wagowych wody. Preparat należy stopniowo wsypywać do wody (najlepiej o temp. 50°C), mieszając aż całkowicie się rozpuści. Tak przygotowany roztwór nadaje się do bezpośredniego użytku.
Drewno poddawane impregnacji nie powinno być pokryte farbą ani lakierem. Powierzchnie uprzednio malowane należy oczyścić. Środki hydrofobizujące (np. pokost), częściowo lub w całości neutralizują działanie Fobosu. W celu uzyskania zabarwienia drewna należy do roztworu roboczego dodać barwnika znajdującego się w opakowaniu (dotyczy tylko wersji Fobos M-4 kolor).

Smarowanie, natrysk

Roztwór nanosi się na powierzchnię drewna za pomocą pędzla, wałka lub dyszy rozpyłowej. Zabieg należy powtarzać kilkakrotnie, aż do naniesienia wymaganej ilości preparatu. Kolejne warstwy nakłada się po wyschnięciu uprzednio naniesionej warstwy. Smarowanie i natryskiwanie są jedynymi metodami umożliwiającymi impregnację drewna już wbudowanego.

Kąpiele

Kąpiel „zimna” polega na zanurzeniu drewna w 30% roztworze. Drewno należy obciążyć, aby nie wypływało na powierzchnię. W tabeli - orientacyjny czas nasycania drewna sosnowego nie struganego w roztworze w temp. 20°C jest następujący:

Rodzaj wyrobuCzas w godzinach
deska do 2 cm1,5
bale do 5 cm6,0
krawędziaki do 10 cm18,0
drewno okrągłe od 10-12 cm36,0

Kąpiel „gorąco-zimna” polega na zanurzeniu drewna w 30% roztworze o temp. 60-65°C na około 2 godziny, a następnie szybkim przeniesieniu go do roztworu o takim samym stężeniu i temperaturze 15-20°C i zanurzeniu na minimum 5 godzin. Temperaturę roztworu należy utrzymywać na możliwe stałym poziomie. Kontrolę procesu nasycania i ilości wchłoniętego roztworu należy przeprowadzać dla każdej partii zabezpieczonego materiału metodą wagową, ważąc drewno przed i po impregnacji.

Metoda próżniowo-ciśnieniowa

Polega na wprowadzeniu drewna do autoklawu, wytworzeniu podciśnienia, wyssaniu powietrza i wody z komórek drewna, a następnie na wtłoczeniu impregnatu pod ciśnieniem 0,7-0,8 MPa. Kontrolę procesu nasycania i ilości wchłoniętego roztworu należy przeprowadzić dla każdej partii zabezpieczanego materiału ważąc drewno przed i po impregnacji.

Preparat nie utrwala się w drewnie i pod wpływem długotrwałego działania opadów atmosferycznych ulega wypłukaniu. W przypadku impregnacji powierzchniowej powierzchnie po późniejszych cięciach oraz pojawiające się wskutek przesychania drewna pęknięcia mogą ujemnie wpłynąć na ogólną skuteczność zabezpieczenia, dlatego należy te miejsca zaimpregnować ponownie. Na drewno zaimpregnowane Fobosem M-4 można nakładać środki dekoracyjne bądź powłoki wodoodporne ogólnie dostępne, oparte na rozpuszczalnikach organicznych. Nie wolno stosować środków wodorozcieńczalnych.

Minimalne zużycie preparatu wynosi 0,2 kg na 1 m² drewna impregnowanego powierzchniowo i
40 kg na 1 m³ drewna impregnowanego metodą wgłębną (próżniowo-ciśnieniową).

Przechowywanie i transport

Preparat przechowuje się tylko w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach, w suchych, wentylowanych pomieszczeniach, z dala od środków spożywczych. W czasie transportu musi być odpowiednio zabezpieczony przed przesuwaniem się podczas jazdy i zniszczeniem.

Bezpieczeństwo

Impregnat do drewna Fobos M-4 może być użyty w budynkach, a także pomieszczeniach przeznaczonych do magazynowania żywności i obiektach przemysłu spożywczego, jednak zabezpieczone elementy nie mogą się stykać bezpośrednio ze środkami spożywczymi. Minimalne zużycie preparatu wynosi 0,2 kg na 1 m² drewna impregnowanego powierzchniowo i 40 kg

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl