Elementy i koszt orynnowania

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Koszt systemu rynnowego zależy od kilku czynników – materiału, z którego jest wykonany, wielkości połaci dachowej oraz ilość elementów orynnowania. Należy również doliczyć koszt montażu.

Materiałem najbardziej popularnym i najtańszym jest tworzywo sztuczne – PVC. Materiał ten charakteryzuje się lekkością, odpornością na korozję, odbarwienia oraz wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na przystępność cenową i długowieczność materiału poleca się też stal powlekaną. Jest wytrzymała na obciążenia, dodatkowo na elementach długich, jak rynny czy rury, stosuje się podczas montażu folię ochronną, dzięki czemu orynnowanie nie jest narażone na zarysowania powierzchni. Folia zdejmowana jest po montażu systemu. 

Na koszt systemu rynnowego wpływa przede wszystkim wielkość połaci dachowej oraz złożoność konstrukcji dachu. Do wielkość połaci dachowej należy dobrać rozmiar orynnowania. Zbyt mała średnica rynny może nie zdołać odebrać wody z dachu, co w konsekwencji doprowadzi do wylewania się wody na zewnątrz. Wewnętrzne wywinięcie rynien uniemożliwia wydostanie się wody poza rynnę, nawet podczas intensywnych opadów deszczu.

System rynnowy składa się z rynien, które odbierają wodę z dachu oraz z szeregu innych elementów, bez których prawidłowe funkcjonowanie systemu nie jest możliwe. Niezwykle ważnymi elementami są haki. W zależności od warunków klimatycznych oraz od materiału, z jakiego jest wykonany system, stosuje się haki z PVC lub stali montowane doczołowo (do deski czołowej) lub nakrokwiowe, przytwierdzane do krokwi. Szacuje się, że haki powinny być montowane w odległości max 60 cm od siebie. Jeśli konieczne jest orynnowanie załamania dachu, przydatnym elementem będą narożniki wewnętrzne lub zewnętrzne.

Zastosowanie narożników uszczelkowych nie wymaga użycia łącznika do połączenia ich z rynną, co obniża koszt systemu rynnowego. Za połączenie dwóch rynien ze sobą odpowiedzialny jest łącznik – podwieszany na haku wzmacnia wytrzymałość systemu. 

Bezpieczne odprowadzenie wody z rynny do rury spustowej jest możliwe dzięki zastosowaniu odpływu. Poprzez kolanka, rury czy trójniki (element łączący dwie rury spustowe w jeden spust) woda przedostaje się do osadnika, a następnie  kolanem elastycznym do przygotowanego wcześniej zbiornika na deszczówkę lub do kanalizacji. Do elementów spustowych również trzeba doliczyć obejmy, które mocują rurę z elewacją oraz mufy łączące dwa odcinki rur.

W przypadku budynków, które posiadają balkony czy jaskółki, warto zastanowić się nad zastosowaniem systemu rynnowego o mniejszym rozmiarze niż ten, którym orynnowany będzie dach. Systemy rynnowe są dostępne w kilku rozmiarach (np. 90, 110 czy 130), a kształtki wyglądają tak samo, dlatego nie ma obawy przed zastosowaniem różnych wielkości systemów na jednym dachu czy budynku. Cały system będzie tworzył spójną kompozycję.

Proszę pamiętać, że system rynnowy zastosowany na dachu powinien być kompletnym systemem jednego producenta. Tylko taki system przy prawidłowym montażu będzie spełniał swoje zadanie oraz w razie nieprzewidzianych sytuacji będzie podlegał gwarancji producenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl