Ekran pod blachy

Redakcja
Z wieloletnich doświadczeń stosowania membran w Polsce wynika, że uwzględniając wszystkie podstawowe funkcje membran dachowych najważniejszymi ich cechami są: wysoka paroprzepuszczalność, gramatura, odporność na UV. Wysokoparoprzepuszczalne membrany mogą być stosowane jako :
  • warstwa wstępna uszczelniająca pokrycia leżące na łatach i kontrłatach (MWK);
  • warstwa osłonowo-dystansująca termoizolację pod pokryciami leżącymi na poszyciach;
  • uszczelnianie pokryć układanych na styk z poszyciem - pod płytkami na przykład z łupka, blach włókno-cementowych;
  • uszczelnienie płyt termoizolacji nakrokwiowych - PIR, PUR itp.;
  • warstwa rozdzielająco-poślizgowa pod blachami układanymi na rąbki;
  • wiatroizolacja, czyli warstwa przewiewo-izolacyjna w ścianach.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest to pierwsze. W roli warstwy wstępnej pod łatami i kontrłatami membrany są już powszechnie stosowane. Natomiast nie wszyscy jeszcze wiedzą, że doskonale sprawdzają się jako warstwy rozdzielająco-poślizgowe pod blachami łączonymi na wszelkiego rodzaju rąbki. Ten rodzaj pokryć jest stosowany na dachach stromych i płaskich. Na dachach o nachyleniu około 3º połączenia blach (rąbki) muszą być uszczelniane.

Takie użycie membran wynika z konieczności zastosowania materiałów, umożliwiających przesuwanie się blach po sztywniejszym podłożu, na którym zawsze występują: lekko wystające łby śrub lub gwoździ oraz nierówności na stykach poszczególnych płyt lub desek poszycia. Blachy przesuwają się po poszyciu ok. 10 000 razy w ciągu roku, w tym również zimą. Ilość cykli zależy od strony usytuowania dachu względem słońca.

Właśnie z myślą o takich pokryciach Marma Polskie Folie rozpoczęła produkcję nowej odmiany ekranów dachowych (mocniejszych odmian MWK). Nowy Ekran Włochaty wyróżnia się połączeniem dużej wytrzymałości (ponad 500 N/5 cm) z bardzo wysoką paroprzepuszczalnością (Sd ok. 0,2 m). Takie połączenie jest wyjątkiem na rynku membran, ponieważ w dotychczasowych technologiach produkcji ze wzrostem wytrzymałości i ciężaru powierzchniowego spada ich paroprzepuszczalność.

Ekran pod blachy

Nowy trzywarstwowy ekran ma ciężar powierzchniowy (gramaturę) 265 g/m² i w całości jest wytwarzany z polipropylenu (PP). Ma grubość w stanie wolnym ok. 1,5 mm, a ściśnięty ok. 0,9 mm. Taka grubość pozwala zniwelować drobne nierówności w postaci wystających łepków gwoździ i innych niewielkich odchyłek poszycia. Spodnią warstwą jest włóknina igłowana, stanowiąca jednocześnie warstwę antykondensacyjną i wyrównującą.

Ekran Włochaty ma bardzo uniwersalne zastosowanie, lecz warstwa igłowana predysponuje go szczególnie do użycia pod pokrycia układane na deskowaniach i różnych poszyciach. Szczególnie pod wszelkiego rodzaju blachy łączone na rąbki lub układane na zakład (systemy płytek karo) oraz wszystkie pokrycia płytkowe: kamienne (łupki) i sztuczne (płyty włókno-cementowe).

Jego uniwersalność polega również na tym, że dzięki grubej warstwie czynnej (film 80 g/m²) może być układany jako warstwa podkładowa na wszystkich dachach, również tych klasyfikowanych jako płaskie, jeżeli tylko producent pokrycia zasadniczego przewiduje takie materiały w swoim systemie. Nachylenie dachu dla nowego ekranu nie ma znaczenia – jest wystarczająco gruby i mocny, aby spełniać wymagania wszelkich konstrukcji i pokryć. Spisuje się także pod pokryciami leżącymi na łatach (dachówki, blachy profilowane, wszelkie płytki itp.) bez względu na to, czy leżą na poszyciach, czy bezpośrednio na konstrukcji i termoizolacji.

Dodatkowo warstwa włókniny igłowanej w Ekranie Włochatym stanowi dobrą izolację akustyczną zapobiegającą nadmiernemu dudnieniu blach w czasie opadów deszczu.

W dachach wentylowanych najlepszym poszyciem pod blachy płaskie jest deskowanie, które bardzo dobrze reguluje poziom wilgoci, jeżeli jest przykryte właśnie przekładką paroprzepuszczalną. Deskowanie pochłania nadmiary wilgoci i oddaje je, gdy napłynie suche powietrze wentylujące. Dlatego ekran o podłożu antykondensacyjnym jest w tym układzie bardzo dobrym materiałem zapobiegającym nadmiernemu nawilżeniu desek. Oba materiały tworzą układ doskonale zabezpieczający zarówno całą konstrukcję, jak i blachę. Ekran odprowadza wodę powstającą pod blachami płaskimi na skutek skraplania się pary wodnej, osłaniając deskowanie. Blachy mają małą bezwładność termiczną i z tego powodu, na ich wewnętrznej stronie bardzo łatwo powstają skropliny. Para wodna przechodzi z desek, gdy jest jej tam za dużo. Po ochłodzeniu się dachu skroplina spływa po ekranie do okapu. Jest jej niedużo i w związku z tym nie stwarza żadnych problemów ani zagrożeń.

Obfitym źródłem wilgoci w dachu jest woda, która dostaje się do konstrukcji dachu w trakcie jego budowy. Dlatego trzeba maksymalnie ograniczyć jej ilość przez jak najszybsze osłanianie konstrukcji w trakcie jej budowania. To jest dodatkowym powodem stosowania ekranów na takich dachach. Nowy ekran bardzo dobrze spełnia funkcję tymczasowej osłony dachu w trakcie układania pokrycia, ponieważ ma dużą wytrzymałość na działanie wody (ma gruby film – 80 g/m²).

Warstwa włókniny igłowanej polepsza również funkcje osłonowe, ponieważ jej grubość i elastyczność (miękkość) zapobiega przecinaniu filmu w trakcie chodzenia po ekranie. Jak się okazuje, warstwa ta jest bardzo ważna dla tej nowej generacji membran wstępnego krycia (jest antykondensacyjna, wyrównująca i wzmacniająca).

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl
Dodaj ogłoszenie