Ekran pod blachy

Redakcja
Z wieloletnich doświadczeń stosowania membran w Polsce wynika, że uwzględniając wszystkie podstawowe funkcje membran dachowych najważniejszymi ich cechami są: wysoka paroprzepuszczalność, gramatura, odporność na UV. Wysokoparoprzepuszczalne membrany mogą być stosowane jako :
  • warstwa wstępna uszczelniająca pokrycia leżące na łatach i kontrłatach (MWK);
  • warstwa osłonowo-dystansująca termoizolację pod pokryciami leżącymi na poszyciach;
  • uszczelnianie pokryć układanych na styk z poszyciem - pod płytkami na przykład z łupka, blach włókno-cementowych;
  • uszczelnienie płyt termoizolacji nakrokwiowych - PIR, PUR itp.;
  • warstwa rozdzielająco-poślizgowa pod blachami układanymi na rąbki;
  • wiatroizolacja, czyli warstwa przewiewo-izolacyjna w ścianach.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest to pierwsze. W roli warstwy wstępnej pod łatami i kontrłatami membrany są już powszechnie stosowane. Natomiast nie wszyscy jeszcze wiedzą, że doskonale sprawdzają się jako warstwy rozdzielająco-poślizgowe pod blachami łączonymi na wszelkiego rodzaju rąbki. Ten rodzaj pokryć jest stosowany na dachach stromych i płaskich. Na dachach o nachyleniu około 3º połączenia blach (rąbki) muszą być uszczelniane.

Takie użycie membran wynika z konieczności zastosowania materiałów, umożliwiających przesuwanie się blach po sztywniejszym podłożu, na którym zawsze występują: lekko wystające łby śrub lub gwoździ oraz nierówności na stykach poszczególnych płyt lub desek poszycia. Blachy przesuwają się po poszyciu ok. 10 000 razy w ciągu roku, w tym również zimą. Ilość cykli zależy od strony usytuowania dachu względem słońca.

Właśnie z myślą o takich pokryciach Marma Polskie Folie rozpoczęła produkcję nowej odmiany ekranów dachowych (mocniejszych odmian MWK). Nowy Ekran Włochaty wyróżnia się połączeniem dużej wytrzymałości (ponad 500 N/5 cm) z bardzo wysoką paroprzepuszczalnością (Sd ok. 0,2 m). Takie połączenie jest wyjątkiem na rynku membran, ponieważ w dotychczasowych technologiach produkcji ze wzrostem wytrzymałości i ciężaru powierzchniowego spada ich paroprzepuszczalność.

Ekran pod blachy

Nowy trzywarstwowy ekran ma ciężar powierzchniowy (gramaturę) 265 g/m² i w całości jest wytwarzany z polipropylenu (PP). Ma grubość w stanie wolnym ok. 1,5 mm, a ściśnięty ok. 0,9 mm. Taka grubość pozwala zniwelować drobne nierówności w postaci wystających łepków gwoździ i innych niewielkich odchyłek poszycia. Spodnią warstwą jest włóknina igłowana, stanowiąca jednocześnie warstwę antykondensacyjną i wyrównującą.

Ekran Włochaty ma bardzo uniwersalne zastosowanie, lecz warstwa igłowana predysponuje go szczególnie do użycia pod pokrycia układane na deskowaniach i różnych poszyciach. Szczególnie pod wszelkiego rodzaju blachy łączone na rąbki lub układane na zakład (systemy płytek karo) oraz wszystkie pokrycia płytkowe: kamienne (łupki) i sztuczne (płyty włókno-cementowe).

Jego uniwersalność polega również na tym, że dzięki grubej warstwie czynnej (film 80 g/m²) może być układany jako warstwa podkładowa na wszystkich dachach, również tych klasyfikowanych jako płaskie, jeżeli tylko producent pokrycia zasadniczego przewiduje takie materiały w swoim systemie. Nachylenie dachu dla nowego ekranu nie ma znaczenia – jest wystarczająco gruby i mocny, aby spełniać wymagania wszelkich konstrukcji i pokryć. Spisuje się także pod pokryciami leżącymi na łatach (dachówki, blachy profilowane, wszelkie płytki itp.) bez względu na to, czy leżą na poszyciach, czy bezpośrednio na konstrukcji i termoizolacji.

Dodatkowo warstwa włókniny igłowanej w Ekranie Włochatym stanowi dobrą izolację akustyczną zapobiegającą nadmiernemu dudnieniu blach w czasie opadów deszczu.

W dachach wentylowanych najlepszym poszyciem pod blachy płaskie jest deskowanie, które bardzo dobrze reguluje poziom wilgoci, jeżeli jest przykryte właśnie przekładką paroprzepuszczalną. Deskowanie pochłania nadmiary wilgoci i oddaje je, gdy napłynie suche powietrze wentylujące. Dlatego ekran o podłożu antykondensacyjnym jest w tym układzie bardzo dobrym materiałem zapobiegającym nadmiernemu nawilżeniu desek. Oba materiały tworzą układ doskonale zabezpieczający zarówno całą konstrukcję, jak i blachę. Ekran odprowadza wodę powstającą pod blachami płaskimi na skutek skraplania się pary wodnej, osłaniając deskowanie. Blachy mają małą bezwładność termiczną i z tego powodu, na ich wewnętrznej stronie bardzo łatwo powstają skropliny. Para wodna przechodzi z desek, gdy jest jej tam za dużo. Po ochłodzeniu się dachu skroplina spływa po ekranie do okapu. Jest jej niedużo i w związku z tym nie stwarza żadnych problemów ani zagrożeń.

Obfitym źródłem wilgoci w dachu jest woda, która dostaje się do konstrukcji dachu w trakcie jego budowy. Dlatego trzeba maksymalnie ograniczyć jej ilość przez jak najszybsze osłanianie konstrukcji w trakcie jej budowania. To jest dodatkowym powodem stosowania ekranów na takich dachach. Nowy ekran bardzo dobrze spełnia funkcję tymczasowej osłony dachu w trakcie układania pokrycia, ponieważ ma dużą wytrzymałość na działanie wody (ma gruby film – 80 g/m²).

Warstwa włókniny igłowanej polepsza również funkcje osłonowe, ponieważ jej grubość i elastyczność (miękkość) zapobiega przecinaniu filmu w trakcie chodzenia po ekranie. Jak się okazuje, warstwa ta jest bardzo ważna dla tej nowej generacji membran wstępnego krycia (jest antykondensacyjna, wyrównująca i wzmacniająca).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl