Dach na dom letniskowy

Wojciech Lechowski
Dach domu letniskowego może mieć różną formę i pokrycie, musi być jednak szczelny, trwały i zbudowany zgodnie z zasadami sztuki dekarskiej.
Dach domu letniskowego może mieć różną formę i pokrycie, musi być jednak szczelny, trwały i zbudowany zgodnie z zasadami sztuki dekarskiej. pnorvaisa Pixabay.com
Mówiąc o domku letniskowym – każdy z nas może mieć na myśli zupełnie inny budynek. Domek letniskowy to w mniemaniu niektórych zwykła ogrodowa altanka, zaś dla innych – okazała, całoroczna dacza.

Powracać w te same miejsca w ramach sezonowego lub weekendowego wypoczynku lubimy jednak prawie wszyscy. Dlatego też posiadanie domku, w którym można przenocować lub schronić się przed nadciągającą burzą, czy ulewą jest z wielu punktów widzenia bardzo korzystne. Trzeba tylko pamiętać, że aby domek mógł spełniać swoją rolę - należy o niego należycie dbać, konserwować go i tak, jak w przypadku budynków mieszkalnych – niemal ciągle inwestować środki finansowe. By domek mógł służyć działkowiczom odpowiednio długo – musi też mieć poprawnie skonstruowany i szczelny dach.

Zadaszenie domu letniskowego

Konstrukcje dachów domków letniskowych niemal  niczym nie różnią się od konstrukcji dachów domów, w których mieszkamy na co dzień. Powinny być one na tyle solidne, by móc przenosić obciążenia, udźwignąć planowane pokrycie i znosić trudne warunki klimatyczne. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju nawałnice nad jeziorami, czy w górach mogą być silniejsze niż np. w pasie Polski Centralnej. Zatem dachy domków letniskowych położonych na atrakcyjnych krajobrazowo terenach muszą charakteryzować się odpowiednią solidnością i trwałością. Wybór materiału pokryciowego leży w gestii inwestorów, jednak z dostosowaniem go do rodzaju więźby, kształtu i kąta nachylenia dachu. Popularnymi materiałami pokryciowymi na domy letniskowe są gonty bitumiczne, blacha (bp. trapezowa) lub papa dachowa. Są one stosunkowo tanie, lekkie, estetyczne i wytrzymałe. Pamiętajmy jednak, że gonty bitumiczne i papę dachową układa się na pełnym deskowaniu (tzw. sztywne poszycie).

Godny uwagi jest fakt, że domki letniskowe coraz częściej nie różnią się od standardowych domów mieszkalnych. Bardzo często są to okazałe wille z poddaszem użytkowym. Dachy mają różnorakie kształty. Jednak w dużej mierze są uzależnione od uwarunkowań regionalnych i klimatycznych. Dominujące zdają się jednak być dachy dwuspadowe z obszernymi okapami. Duża ilość projektów domków letniskowych uwzględnia także zadaszone tarasy. Zadaszenia te łączą się przeważnie z połacią dachu. Wybór gotowych projektów jest aktualnie ogromny. Zatem nawet wybredniejsi inwestorzy powinni znaleźć domek odpowiedni dla siebie. Warto zaznaczyć, że o jego ostatecznym kształcie, wyglądzie i standardzie bezspornie zadecyduje zasobność portfela.

Pod dachem w lecie - izolacja dachu

Domki letniskowe, które użytkuje się jedynie w sezonie letnim nie wymagają tak starannego ocieplenia przegród zewnętrznych (w tym dachu), jak budynki całoroczne. Jednak o ile zimno nie przeszkadza działkowiczom, bo wówczas z domków nie korzystają – o tyle upał i nadmiernie nagrzane pomieszczenia w lecie bywają uciążliwe. Dachy skromniejszych domków letniskowych oraz altan ogrodowych przeważnie kryje się papą. W niektórych obiektach można zauważyć blachę. Nie są to pokrycia o dobrych parametrach technicznych i dachy takich budynków bardzo szybko nagrzewają się oraz są podatne na zniszczenia. W pomieszczeniach domku robi się duszno i pozostanie w nich na dłużej przestaje być komfortowe. W zimie natomiast jest zimno, ale dla większości letników nie stanowi to problemu. Aby zabezpieczyć dach przed nadmiernym nagrzewaniem się należy wykonać izolację np.  z wełny mineralnej. Już dziesięciocentymetrowa jej warstwa zabezpieczy skutecznie pomieszczenia przed działaniem promieni słonecznych. Przed wykończeniem poddasza warto zastosować folię paroizolacyjną, by w wełnę nie wnikała para wodna pochodząca z pomieszczeń domku. Wprawdzie, w domkach letniskowych nie ma, aż tyle wilgoci, co w przypadku ogrzewanych domów całorocznych. Jednak i w czasie wypoczynku gotujemy posiłki i używamy prysznica. Zatem, wspomniana folia powinna znaleźć się przynajmniej nad pomieszczeniami takimi jak kuchnia letnia i łazienka. 

Dom letniskowy ogrzewany

Chęć użytkowania domków letniskowych także w sezonie zimowym wiąże się ze znacznie wyższymi nakładami na ich budowę lub nabycie. Domki takie powinny bowiem posiadać ocieplenie ścian i dachu niemal takie samo, jak wszystkie domy mieszkalne. Coraz większą popularność zyskują w naszym kraju domy z bali lub tradycyjne domki drewniane, ale przystosowane do użytkowania przez cały rok. Dzięki nowoczesnym technologiom budowlanym, m.in. budownictwu szkieletowemu – domki te powstają stosunkowo szybko i są odpowiednio trwałe. Projektodawcy przewidują już jednak na wstępie, że trzeba będzie je ogrzewać. Bardzo często wykorzystywaną formą ogrzewania domków rekreacyjnych jest budowa kominka. Jednak ten urokliwy element letniskowych salonów to nie tylko samo palenisko z płonącymi szczapami drwa. Istotę stanowi tutaj przewód kominowy, dach i poddasze zabezpieczone przeciwogniowo oraz sam komin, a zwłaszcza jego obróbka na dachu budynku. Wokół komina, w miejscu gdzie przechodzi on przez połać dachu – konieczne jest założenie specjalnych kołnierzy uszczelniających. Uniemożliwiają one przedostawanie się wody opadowej przez szczeliny wokoło komina do wnętrza domu. Kiedy dach jest stosunkowo stromy, co w przypadku domków letniskowych jest dość częste – trzeba dodatkowo zainstalować element umożliwiający swobodny odpływ wody, tzw. kozubek. Pamiętajmy też, że komin musi zostać przed pierwszym jego użyciem odebrany przez kominiarza, a ten musi się do niego jakoś dostać. Dach powinien zostać zatem dodatkowo wyposażony w wyłaz, stopnie i ławy kominiarskie.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl