Czym wykończyć taras?

Tomasz Dąbrowski
Przydomowy taras to niezastąpiony element każdego budynku.
Przydomowy taras to niezastąpiony element każdego budynku. Leroy Merlin
Od tego, czy taras znajduje się nad pomieszczeniem czy jest posadowiony bezpośrednio na gruncie, zależy technologia jego wykonania i wykończenia.

Taras to jeden z najbardziej wrażliwych elementów budynku. O ile wykonanie go na gruncie nie przysporzy problemów, to zbudowanie go we właściwy sposób nad pomieszczeniem – szczególnie nad pomieszczeniem ogrzewanym – nie jest prostą sprawą. Niewiedza wykonawców oraz oszczędności inwestorów najczęściej prowadzą do awarii już po pierwszej ostrzejszej zimie. Odpadanie płytek, pękanie płyty, przemarzanie, przeciekanie tarasu to najczęściej występujące objawy. Przyczyn jest kilka.

Taras to jeden z najbardziej wrażliwych elementów budynku.
Taras to jeden z najbardziej wrażliwych elementów budynku. Leroy Merlin

Płytki będą odpadać, gdy pod nimi pozostaną niewypełnione klejem szczeliny. Będzie w nich zbierać się woda, która zamarzając zwiększy swoja objętość i oderwie płytki od podłoża. Przeciekanie tarasu na styku ze ścianą to skutek nieprawidłowego uszczelnienia tego miejsca, a najczęściej braku izolacji wodoszczelnej na połączeniu płaszczyzny ściany i płyty tarasu. Jeśli taras umieszczony jest nad pomieszczeniem ogrzewanym, a do tego ma znaczne rozmiary, od strony pomieszczenia działa na jego płytę temperatura w granicach 20°C. Podczas ostrej zimy od strony zewnętrznej na ten sam element będą działały temperatury ok. -20°C. Naprężenia powstające w takich sytuacjach mogą skutkować pękaniem płyty tarasu. Niezbędna są więc dylatacje oraz izolacja termiczna – oddzieli ona od siebie zewnętrzną i wewnętrzną część płyty.

Dochodzą do tego jeszcze problemy z nieprawidłowo osadzonymi balustradami, które przebijając płytę powodują zmniejszenie jej szczelności. Oczywiście nie znaczy to, że przytrafią nam się wszystkie te problemy. Jeśli konstrukcja nie będzie obciążona ekstremalnymi temperaturami, będziemy o nią dbać a podczas jej budowy nie zostaną popełnione rażące błędy, nic złego nie powinno się z nią dziać. Z tarasem na gruncie raczej na pewno nie będziemy mieli problemów. Warto za to przemyśleć sposób wykończenia tarasu, gdyż możliwości mamy kilka, a wszystkie one różnią się od siebie zasadniczo.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów na podłogi, schody, balkony i tarasy. W zależności od tego, czy są mrozoodporne czy też nie, możemy stosować je na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń. Jeśli na naszym tarasie ułożymy płytki nasiąkliwe i nieodporne na mróz, najprawdopodobniej szybko nam one popękają lub zaczną się łuszczyć. To tyle w sprawie jakości płytek. Bardzo ważny, a może nawet ważniejszy, jest sposób ich ułożenia na płycie tarasu. W pomieszczeniach płytki naklejane są często na placki kleju lub klej rozprowadza się na podłożu za pomocą zębatej pacy. W ten sposób pod płytkami powstają szczeliny. Jeśli w taki sam sposób ułożone zostaną płytki na tarasie, najprawdopodobniej szybko ulegną uszkodzeniu. W szczelinach będzie zbierać się wilgoć, której nie zatrzymają fugi. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, woda pod płytkami zamarznie i płytki albo popękają, albo zostaną oderwane od podłoża. Ważne jest więc, by płytki klejone z pełnym podsadzeniem klejem. Balustrady tego typu tarasów powinny być mocowane do czoła płyty tarasowej – wówczas nie uszkodzą konstrukcji i nie wpłyną ujemnie na jej szczelność.

Płytki ceramiczne to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów na podłogi, schody, balkony i tarasy.
Płytki ceramiczne to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów na podłogi, schody, balkony i tarasy. Leroy Merlin

Płyty betonowe

Płyty betonowe mogą mieć naturalny, szary kolor lub mogą być barwione w masie. Mogą być gładkie lub mieć chropowatą powierzchnię. Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak typowe płyty chodnikowe i tak tez można je stosować. W jaki sposób możemy wykorzystać je na naszym tarasie? Mogą posłużyć jako warstwa wierzchnia w systemie dachu odwróconego. Płytę tarasu budujemy wówczas z uwzględnieniem następujących warstw patrząc od dołu: betonowa płyta konstrukcyjna, izolacja wodoszczelna, izolacja termiczna z twardych płyt XPS przypominających styropian, warstwa filtrująca z geowłókniny, drenażowa warstwa źwirku, płyty betonowe. W  takim układzie warstw woda dostaje się pod ułożone swobodnie płyty betonowe, drenuje przez żwirek, najdrobniejsze nieczystości odsączają się na geowłókninie. Następnie woda spływa pod izolacje termiczną i po izolacji wodoszczelnej trafia do odpływu lub rynien. Zalety takiego rozwiązania to brak konieczności klejenia płytek oraz doskonałe zabezpieczenie izolacji wodoszczelnej i termicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Deski tarasowe

Deski, oprócz niewielkiej wagi - np. z kompozytu – nie nagrzewają się tak mocno jak beton czy płytki.
Deski, oprócz niewielkiej wagi - np. z kompozytu – nie nagrzewają się tak mocno jak beton czy płytki. Leroy Merlin

Taras – zarówno nad pomieszczeniem jak i posadowiony na gruncie, możemy wykończyć także specjalnie do tego przygotowanym drewnem lub deskami kompozytowymi, które wyglądają i pachną jak drewno. Taras taki, ułożony nad pomieszczeniem, również może pracować w odwróconym systemie warstw. Pod deskami znajdą się wtedy: warstwa żwiru, geowłóknina, izolacja termiczna z twardego XPS i izolacja wodoszczelna. Oczywiście wykonawca może mieć własny system budowy takiego dachu.
W podanym przez nas przykładzie, na warstwie żwiru układa się legary. W następnej  kolejności do legarów mocuje się deski drewniane lub kompozytowe. Tego typu wykończenie można ułożyć np. na płytach betonowych. Wówczas bezpośrednio na nich układamy legary. Oczywiście wcześniej warto skontaktować się z architektem – płyty betonowe to obciążenie metra kwadratowego w granicach 100-140 kg. Dodatkowe 20 kg na metr kwadratowy (waga desek) może być zbyt dużym obciążeniem dla konstrukcji (weźmy jeszcze pod uwagę ciężar śniegu i obciążenia użytkowe).

Zamiast typowego i trudnego do wykonania tarasu z płytek ceramicznych, warto zastanowić się nad rozwiązaniem rzadziej stosowanym, za to oryginalnym i praktycznym. Deski, oprócz niewielkiej wagi - np. z kompozytu – nie nagrzewają się tak mocno jak beton czy płytki ceramiczne, nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych, a do tego niektórzy producenci dają na nie nawet 25 lat gwarancji.

Bez względu na to, czy do wykończenia tarasu użyjemy ceramiki, płytek betonowych, desek czy jeszcze innego materiału, z pewnością będziemy zadowoleni – o ile prace wykonane zostaną starannie i zgodnie ze sztuką budowlaną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl