Dach nad garażem

Wojciech Lechowski
Dach garażu powinien pasować do wyglądu i pokrycia domu.
Dach garażu powinien pasować do wyglądu i pokrycia domu. Wiśniowski
Garaż jest potrzebny niemal każdemu z nas. Parkowanie przysłowiowych czterech kółek na świeżym powietrzu niestety nie wpływa pozytywnie na ich żywotność i zachowanie dobrej formy. Ponadto, niektórych już sama myśl o odśnieżaniu auta wczesnym zimowym porankiem przyprawia o zawrót głowy.

Niektórzy z nas o posiadaniu garażu myślą już na etapie budowy domu i wybierają takie projekty, które uwzględniają miejsce na samochód w bryle budynku mieszkalnego. Jeśli z jakichś powodów wzniesiono dom bez garażu – pomieszczenie to można również dobudować do istniejącego budynku.
Obok gotowych projektów domów – na rynku dostępne są również projekty garaży, jako budynków wolnostojących. Garaż może być połączony z budynkiem gospodarczym lub może mieć użytkowe poddasze. Stosując takie rozwiązania zyskujemy znacznie na powierzchni użytkowej.

Dobudowujemy garaż

Dobudowanie garażu do domu, w którym mieszkamy, jest możliwe nawet na wiele lat od zakończenia zasadniczej budowy. Takie rozwiązanie ma wiele zalet dla użytkowników i jest wybierane znacznie częściej niż budowa garażu wolnostojącego. Jest tak głównie dlatego, że garaż usytuowany tuż przy bryle domu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, aniżeli budynek wolnostojący. To z kolei jest szczególnie istotne dla właścicieli niewielkich parceli. Dodatkowo, garaż dobudowany można połączyć z domem, a na jego dachu np. urządzić taras. Po dokładne rozplanowanie rzutu i kształtu wznoszonej budowli warto zwrócić się do architekta, u którego nabyliśmy projekt domu.

Projekt taki i tak musimy posiadać, ponieważ jest to potrzebne do dopełnienia formalności budowlanych (zgłoszenia budowy lub otrzymania pozwolenia na budowę). Zaś, bez załatwienia urzędniczych formalności – dobudowany garaż zostanie potraktowany jako samowola budowlana i możemy zostać zobowiązani do jego rozbiórki.

Jednak, pomijając kwestie formalne – każda dobudówka powinna pasować do istniejącego budynku i tworzyć z nim harmonijną całość. Zatem dach dobudowanego do domu garażu powinien mieć kształt i kąt nachylenia taki sam, co dach naszego domu. Najlepiej jest także pokryć go identycznym materiałem pokryciowym. Jeśli jest to niemożliwe, dobrym pomysłem na zadaszenie garażu jest wykonanie stropodachu. Taki dach najczęściej robi się z żelbetowej płyty o grubości 8–10 cm lub z drewnianych belek i desek, albo wiórowych płyt OSB. Są to jednocześnie najtańsze sposoby na zadaszenie garażu dobudowanego do domu. W takich przypadkach trzeba zawsze pamiętać o dokładnej obróbce blacharskiej na styku dachów obu budynków. W przeciwnym przypadku na stykających się ścianach mogą pojawić się zawilgocenia.

Jeśli dostawiony garaż nie będzie ogrzewany, nie ma konieczności starannego izolowania jego ścian. Jednak sam dach warto zabezpieczyć warstwą materiału izolacyjnego, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia podczas letnich upałów.

Dobrym rozwiązaniem jest budowa nad garażem stropodachu.
Dobrym rozwiązaniem jest budowa nad garażem stropodachu. Normstahl

Taras lub ogród na dachu garażu

Stworzenie tarasu lub ogrodu na dachu garażu dobudowanego do bryły domu – to obecnie dość częsta i bardzo interesująca praktyka. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie dachu, który ma zostać obciążony roślinnością lub ciężkimi meblami ogrodowymi wymaga odpowiedniej wiedzy, staranności i zdecydowanie większych nakładów finansowych. W takich przypadkach stosuje się formę dachu odwróconego i zamienia jego warstwy. Warstwa uszczelniająca powinna znaleźć się pod warstwą ocieplenia.

Odwrócony dach, po odpowiednim zagospodarowaniu, stanie się nie tylko prawdziwą ozdobą domu, ale również dodatkowym i interesującym miejscem na wypoczynek. O sposobie zagospodarowania dachu warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem realizacji projektu, ponieważ konieczne jest zastanowienie się nad sposobem rozłożenia kolejnych warstw stropodachu. Jeśli pokryjemy izolację wodoszczelną warstwą ziemi – możemy uzyskać wspaniały teren rekreacyjny – od trawnika począwszy, na bujnej wysokiej roślinności skończywszy. Jeżeli natomiast, na ostatnią warstwę stropodachu położymy np. kompozyt drewniany zyskamy przydomowy taras. Po ustawieniu na nim odpowiednich mebli ogrodowych i otoczeniu się roślinami w doniczkach – zorganizujemy wspaniałe miejsce do wypoczynku dla wszystkich domowników.

Jako dach zielony możemy także wykończyć dach stromy - z tego miejsca nie skorzystamy, ale zyskamy dodatkową powierzchnię biologicznie czynną, co w przypadku niektórych działek może być ważne.

Dach zielony nad garażem to dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna. I atrakcyjny element architektoniczny.
Dach zielony nad garażem to dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna. I atrakcyjny element architektoniczny. Katarzyna Laszczak

Zalety garaży wolnostojących

Pomimo że garaże dobudowywane do domów wydają się mieć większą liczbę zwolenników, to garaże wolnostojące również mają swoje zalety. Garaż wolnostojący zajmuje wprawdzie więcej miejsca na działce, ale o ile jej rozmiary pozwalają na jego wzniesienie - warto to zrobić, ponieważ garaż taki można dodatkowo powiększyć o pomieszczenie gospodarcze lub poddasze użytkowe. To z kolei umożliwia pozyskanie zdecydowanie większej powierzchni użytkowej do przechowywania narzędzi, części samochodowych, rowerów, skuterów itp. To rozwiązanie powinno zainteresować w sposób szczególny zapalonych majsterkowiczów lub ogrodników. Wybudowanie garażu z pomieszczeniem gospodarczym lub poddaszem użytkowym rozwiązuje problem przechowywania narzędzi, jak również stwarza możliwość zorganizowania domowego warsztatu.

Jednakże, również i garaż wolnostojący powinien tworzyć z domem jednolitą, harmonijną całość. Styl i charakter budowli powinien być przynajmniej podobny do stylu, w jakim wzniesiono dom. Zaś elewacja i dach – najlepiej takie same. W indywidualnych przypadkach możliwe jest dobranie materiałów w taki sposób, aby dobrze imitowały materiał zastosowany do wykończenia domu z zewnątrz.

Dach nad garażem wolnostojącym

Ekonomicznym pokryciem garażu wolnostojącego jest blachodchówka oraz gonty bitumiczne.
Ekonomicznym pokryciem garażu wolnostojącego jest blachodchówka oraz gonty bitumiczne. Katarzyna Laszczak

Garaże wolnostojące pokrywa się obecnie różnorodnymi dachami. Najczęściej jednak spotykane są dachy dwuspadowe lub czterospadowe. Zastosowanie dwuspadowej konstrukcji połaci jest racjonalne wówczas, kiedy ponad garażem planujemy poddasze użytkowe. To właśnie ten rodzaj dachu pozwala na najbardziej opłacalne wykorzystanie powierzchni poddasza i wygospodarowanie największej przestrzeni użytkowej pod dachem garażu. Dachem czterospadowym kryte są najczęściej bardziej rozłożyste bryły budynków. W ten sposób pokrywa się garaże usytuowane razem z pomieszczeniem gospodarczym w układzie parterowym lub garaże kilku stanowiskowe.

Trzeba pamiętać, że konstrukcja i rodzaj dachu w przypadku garażu leży w gestii architekta i powinna być dostosowana do tego, co znajduje się w projekcie. Kształt, typ i rodzaj pokrycia dachu powinien ponadto zostać dopasowany do dachu, jakim pokryty jest dom.

Mając na względzie aspekt ekonomiczny dachy garaży wolnostojących kryje się często gontami bitumicznymi. Pokrycia te są lekkie, wytrzymałe i co dla wielu jest ważne – nie kosztują wiele. Dodatkowo można je nabyć w systemach do samodzielnego montażu, co przynosi kolejne oszczędności finansowe. Pamiętajmy jednak, iż niezależnie od tego na jaki rodzaj pokrycia zdecydujemy się ostatecznie dach garażu powinien zostać wyposażony w niezbędne akcesoria, czyli wywietrzniki, gąsiory i specjalistyczne uszczelki do pokryć dachowych. Stosowanym dość materiałem pokryciowym na dachy garaży jest blachodachówka. Dodatkowo, co jest bardzo istotne – pokrycia te występują w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia dobranie jej do koloru pokrycia domu.

Połączenie garażu wolnostojącego z domem

W niektórych przypadkach, jeśli garaż nie przylega bezpośrednio do domu, możliwe jest wykonanie łącznika między nimi. Rozwiązanie to powinno zaciekawić zwłaszcza osoby, którym dotarcie z domu do garażu w czasie deszczowej pogody wydaje się być niewygodne i mało komfortowe. Otóż niekiedy można wykonać zadaszenie, będące przedłużeniem połaci dachu domu. Zadaszenia takie wspiera się na ogół na drewnianych słupach lub kolumnach. Za sprawą takiego łącznika deszcz nie będzie wprawdzie padał nam na głowę, ale trzeba zdawać sobie też sprawę z tego, że całość zabudowań nie zawsze będzie wyglądała korzystnie. Decyzję o wykonaniu zadaszenia pomiędzy domem, a garażem należy przemyśleć szczególnie dokładnie w przypadku parterowych domów bardzo rozbudowanych w poziomie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że łącznik spowoduje, iż zaczną one wydawać się jeszcze bardziej rozłożyste.

Izolacja dachu nad garażem

Garaż, jak każdy budynek musi mieć szczelny dach. Izolacja garażowego dachu zależy od tego, czy budynek zamierzamy ogrzewać zimą. Wprawdzie ogrzewanie garaży nie wydaje się być racjonalne ze względu na zwiększone koszty eksploatacji domu, ale są i takie osoby, którym bardziej zależy na pełnym komforcie użytkowania, aniżeli na wysokości rachunków za ich ogrzanie. Wtedy najbardziej opłacalne będzie wykonanie izolacji termicznej dachu i ścian zewnętrznych garażu w taki sam sposób, jak robi się to w przypadku budynków mieszkalnych.

W pozostałych przypadkach dach garażu wystarczy zaizolować termicznie warstwą wybranego materiału izolacyjnego tylko w celu zapobiegnięcia jego nadmiernego nagrzewania się w ciągu letnich upałów.

Wybór opcji posiadania garażu dobudowanego do domu, garażu wolnostojącego z poddaszem użytkowym, czy też usytuowania go razem z budynkiem gospodarczym – powinien być zawsze indywidualny. Garaż i pomieszczenia będące jego integralnymi elementami w każdym przypadku należy dostosować do własnych potrzeb i upodobań. Niezmienny pozostaje jedynie fakt dopasowania zewnętrznego wyglądu garażu do wybudowanego wcześniej domu. Garaż – bez względu na jego typ – powinien tworzyć harmonijną całość z budynkiem, w którym mieszkamy.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl