Styropapa – ogólna charakterystyka i wykorzystanie

Wojciech Lechowski
Styropapę stosuje się m.in. do krycia dachów płaskich, a także tarasów. Lekkie płyty zapewniają izolację termiczną i zabezpieczenie powierzchni.
Styropapę stosuje się m.in. do krycia dachów płaskich, a także tarasów. Lekkie płyty zapewniają izolację termiczną i zabezpieczenie powierzchni. Katarzyna Laszczak
Jak wskazuje sama nazwa, styropapa jest połączeniem dwóch znanych większości z nas materiałów budowlanych, tj. styropianu i papy. Przedstawiamy sposoby wykorzystania styropapy, jej zalety i wady.

Styropapa to płyty z samogasnącego styropianu, pokryte dodatkową warstwę hydroizolacyjną z papy. Zabezpieczenie przeciwwodne występuje najczęściej po jednej stronie płyt izolacyjnych, ale dostępne są też i takie produkty, które obłożono papą z obydwu stron.

Styropapa nie tylko na dach

Warstwowe płyty styropapy przeznaczone są generalnie do wykonywania izolacji termicznej na dachach płaskich oraz o niewielkim kącie nachylenia (do 20%). Jednak oprócz tego sprawdzają się również podczas izolowania tarasów, ścian piwnicznych budynków, stropów oraz podłóg.

Styropapa charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną, niewielkim ciężarem oraz umiarkowanym kosztem zakupu i montażu. Choć zwolennicy innych niż styropian materiałów ociepleniowych na dachy płaskie, są całkowicie przeciwni warstwowym płytom styropapy, to materiał ten znajduje całkiem spore grono odbiorców. Sprawdza się zarówno jako izolator cieplny w budynkach nowo powstających, jak i tych, które poddawane są termomodernizacji.

Styropapa – układ warstw

Styropapa składa się z określonej grubości płyty styropianowej oraz jednej lub dwóch warstw papy asfaltowej. Najczęściej spotyka się płyty styropianu o wymiarach 1,2 x 1,0 m lub 1,0 x 1,0 m i grube od 3-4 do 30 cm. Stopniowanie grubości następuje przeważnie co 10 mm, dzięki czemu każdy inwestor może swobodnie dobrać materiał termoizolacyjny do istniejących potrzeb i założeń projektowych. Oczywiście, im grubszy styropian zastosujemy, tym skuteczniejsze uzyskamy ocieplenie, choć dużo zależy od jego współczynnika przewodzenia ciepła λ lambda (im jest on niższy, tym cieńszą warstwę izolacji można stosować).

Jako laminat płyt styropianowych stosuje się w tym przypadku asfaltową papę podkładową na welonie z włókien szklanych. Papę przykleja się z jednej lub z dwóch stron styropianu za pomocą lepiku asfaltowego bez wypełniaczy, bądź wykorzystując do tego celu klej poliuretanowy. Termoizolacyjne płyty warstwowe mają zakład papy (około 5 cm) wzdłuż jednej krawędzi po długości i drugiej po szerokości (papa wystaje poza obrys wykroju styropianu).

Zastosowanie styropapy

Styropapę można układać na podłożach betonowych, drewnianych, z blachy trapezowej bądź na istniejących pokryciach papowych. Materiał nadaje się zatem zarówno do budynków nowo powstających, jak i poddawanych termomodernizacji. Zasadniczym jego przeznaczeniem są  obiekty mieszkalne (jedno- i wielorodzinne). Styropapa zapewnia skuteczną izolację termiczną dachów płaskich oraz o kącie nachylenia połaci do 20%, na których ostateczne pokrycie stanowić ma papa. Dobrze sprawdza się również w izolacji tarasów usytuowanych nad pomieszczeniami mieszkalnymi.

Styropapa niekiedy bywa wykorzystywana w termomodernizacji stropodachów o odwróconej konstrukcji oraz do ocieplenia części podziemnych budynku bądź jako izolacja pod wylewki betonowe. Na istniejących pokryciach papowych układa się płyty laminowane dwustronnie. Natomiast wyroby oklejone papą tylko z jednej strony przeznaczone są do układania od zewnętrznej strony stropodachów na podłożach wymienionych powyżej, tj. na betonie, drewnie, blasze trapezowej.

Zalety termoizolacji ze styropapy

Styropapa jest w pełni skutecznym i trwałym materiałem ociepleniowym. Najlepsze rezultaty przynosi stosowanie płyt o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła lambda (λ). Wówczas uzyskuje się termoizolację, która gwarantuje najniższe straty ciepła przez dach. Oprócz bardzo dobrej izolacyjności termicznej, styropapę charakteryzuje również:

  • odporność na działanie czynników zewnętrznych;
  • niezbyt szybkie uleganie degradacji;
  • utrzymywanie w strukturze dachu prawidłowych warunków cieplnych i wilgotnościowych;
  • niewielkie obciążenie konstrukcji stropodachowych;
  • ekologiczność (materiał jest w pełni bezpieczny dla ludzi i dla środowiska naturalnego);
  • możliwość skrócenia czasu trwania prac związanych z termoizolacją dachu (łatwy i szybki montaż płyt warstwowych ze styropapy).

Niektórzy producenci styropapy podają, iż to właśnie ze względu na ostatni z wymienionych walorów tego materiału, zdobywa on coraz większą popularność wśród inwestorów. Czas pracy na dachu ocieplanym styropapą i krytym papą (najczęściej termozgrzewalną) można podobno skrócić aż o 70%. Płyty warstwowe  uzupełnia się bowiem specjalnymi klinami spadkowymi i tworzy w powyższy sposób pełne i wygodne w montażu systemy dachowe.

Kliny spadkowe także wykonane są ze styropianu laminowanego papą. Wykorzystanie tych indywidualnie  dobranych do dachu elementów pozwalana na prawidłowe rozprowadzenie wody opadowej po połaci i skierowanie jej do sytemu rynnowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl