Czym pokryć dach?

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński
blachodachówka płaska - Blachy Pruszyński
blachodachówka płaska - Blachy Pruszyński

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród osób, które planują budowę domu. Częste przeglądanie portali oraz magazynów budowlanych, wizyty w składach budowlanych czy zwracanie uwagi na dach każdego mijanego domu zazwyczaj rodzą jeszcze więcej wątpliwości co do wyboru pokrycia dachowego. Jednak zanim się zdecydujemy na konkretny rodzaj należy sprawdzić miejscowy plan zabudowy, w którym opisane są wytyczne dla budujących, np. minimalny kąt nachylenia dachu, kolor pokrycia czy właśnie jego rodzaj. Co powinniśmy wiedzieć przed podjęciem końcowej decyzji o wyborze jednego z najbardziej popularnych pokryć dachowych? Blachodachówka, dachówka cementowa a może ceramiczna?

Poznaj szczegóły zanim kupisz gotowy projekt

Po pierwsze, zanim kupisz gotowy projekt domu upewnij się, że jego założenia są zgodne z miejscowym planem zabudowy, a następnie zwróć uwagę czy odpowiada nam zaproponowane przez projektanta pokrycie dachowe - rodzaj, nachylenie połaci, dopuszczalne odchylenia i poziom skomplikowania dachu. Jeżeli zaplanowano, że dach zostanie pokryty blachodachówką to szacowane koszty będą zbliżone do realnych, natomiast zmiana, na np. ciężką dachówkę będzie wymagała wprowadzenia zmian w projekcie, czyli dodatkowe wzmocnienie więźby co wiąże się z wydłużonym czasem oraz większym budżetem na budowę. Kiedy projekt zakłada nieskomplikowany, dwuspadowy dach, bez okien dachowych, wolego oka czy lukarn to najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór blachodachówki ciętej na wymiar lub oryginalnych paneli dachowych na rąbek. Jeżeli jednak zaprojektowany dach zawiera załamania, dużo bardziej praktycznym rozwiązaniem okazuje się blachodachówka panelowa. Ta opcja jest nieco bardziej kosztowna, co związane jest z pracami ekipy dekarskiej, obróbkami czy akcesoriami dachowymi.

Doświadczony dekarz rozjaśni wiele kwestii

Umów się na spotkanie z firmą dekarską w celu pokazania projektu i rozmowy o potrzebach oraz oczekiwaniach dotyczących estetyki dachu i użyteczności poddasza. Doświadczone firmy, działające od lat na rynku podzielą się doświadczeniem na temat każdego rodzaju pokrycia dachowego, ekonomicznych metodach montażu oraz eksploatacji ale także pomogą w wyborze akcesoriów wpływających na termoizolacyjność i walory akustyczne dachu. Fachowiec wyjaśni również w jaki sposób dane pokrycie wpływa na więźbę, jakie są możliwości wstępnego krycia oraz opowie o wymaganiach dotyczących wiatroizolacji i termoizolacji. Jeżeli planujesz zakup blachodachówki, warto powiedzieć profesjonaliście w jakiej lokalizacji będzie znajdował się dom i jakie warunki atmosferyczne panują w tym miejscu. Nasłonecznienie, wilgoć, zalesienie czy ruchliwa droga mogą okazać się pomocną wskazówką w wyborze kształtu, rodzaju i powłoki ochronnej.

Budżet przeznaczony na budowę domu

Dobrze wentylowany i szczelny dach jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania całego ekosystemu, jakim jest gospodarstwo domowe. Każdy materiał pokryciowy ma określoną żywotność, z tego względu najdroższa jest dachówka ceramiczna, a w tej samej kategorii dachówka karpiówka. Jeśli natomiast chcesz aby budowa domu przebiegła w jak najbardziej ekonomiczny sposób to najlepszym wyborem będzie uniwersalna blachodachówka, którą możemy kryć dachy domów remontowanych i nowych, o przeznaczeniu mieszkalnym, biurowym oraz gospodarczym. Na rynku dostępne są modele, które wyglądem przypominają dachówki płaskie, profilowane i drewniany gont a nawet takie co tworzą zupełnie nowe wzory. Ważny jest również odpowiedni wybór powłoki ochronnej, ponieważ to właśnie ona ma największy wpływ na trwałość dachu oraz jego odporność na korozję, uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Pośród wszystkich powłok, najlepsze parametry wykazują powłoki poliuretanowe, np. PURMAT i PURLAK firmy Blachy Pruszyński, są one objęte gwarancją trwającą nawet do 50 lat. Dużym zainteresowaniem wyróżniają się również powłoki hybrydowe, czyli poliuretanowo -hybrydowe, których cena jest wprost proporcjonalna do jakości, np. PURMAX firmy Blachy Pruszyński, z gwarancją aż do 40 lat.

Podsumowując, wybór pokrycia dachowego jest bardzo indywidualną decyzją lecz należy pamiętać, że podstawą sukcesu jest profesjonalny montaż. Z tego powodu warto postawić na renomowanych wykonawców, którzy są doświadczeni w kryciu dachów danym rodzajem pokrycia oraz mają doskonałe opinie pośród innych inwestorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl