Butylowe taśmy i sznury do uszczelnień dekarskich

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
To, czy dach nie będzie przeciekał, zależy nie tylko od pokrycia, ale też - szczelności obróbek.
To, czy dach nie będzie przeciekał, zależy nie tylko od pokrycia, ale też - szczelności obróbek. AIB
Szczelność różnych elementów dachu to podstawa jego poprawnego funkcjonowania. Do różnego rodzaju uszczelnień można wykorzystać materiały na bazie butylu.

Uszczelniacze dekarskie

Poprawne ułożenie pokrycia dachowego to dopiero część sukcesu. Równie ważne jest wykonanie obróbek dekarskich, w sposób który będzie gwarantował ich szczelność. Do szczególnie newralgicznych elementów należy m.in. obróbka komina, koszy dachowych, czy wszelkich elementów wystających nad połać dachu, czy przechodzących przez nią. Do tego celu służą obróbki blacharskie, uzupełnione przez różne rozwiązania izolacyjne, na bazie mas poliuretanowych, asfaltowo-kauczukowych, a także dekarskich silikonów, kitów i szpachli. Popularność zdobywają również materiały butylowe.
Materiały stosowane do uszczelnienia elementów dachu muszą się charakteryzować dobrym przyleganiem do różnego rodzaju powierzchni, odpornością na działanie warunków atmosferycznych, a także elastycznością. Pamiętajmy, że dach „pracuje”, zatem uszczelnienie musi dostosowywać się do jego pracy.

Obróbki blacharskie, czy taśmy uszczelniające?

Tradycyjnie, jako obróbki dekarskie stosuje się „twarde” obróbki wykonane z blachy, charakteryzujące się dużą trwałością. Ich przygotowanie jest pracochłonne i wymaga dużej staranności (oraz doświadczenia). Alternatywą są różnego rodzaju taśmy uszczelniające – ich zaletą jest szybki i łatwy montaż, jednak przez dekarzy są uważane za mniej trwałe. Można je jednak stosować jako uzupełnienie tradycyjnej obróbki (mogą ją także zastępować).
Materiałami, które dobrze sprawdzają się przy uszczelnianiu dachu są taśmy i sznury na produkowane bazie butylu. To materiał, który dobrze przylega do różnego rodzaju powierzchni, jest odporny na korozję (również biologiczną – grzyby i pleśnie), charakteryzuje się także wysoką paroszczelnością. Co ważne, butyl jest trwale plastyczny i zachowuje swoje parametry użytkowe przez długi czas.

Wykorzystanie butylu do uszczelnienia dachu

Gdzie można stosować materiały butylowe? Wszędzie tam, gdzie wymagane jest dodatkowe uszczelnienie – mogą być one stosowane samodzielnie lub jako uzupełnienie obróbki blacharskiej. Dobrym przykładem jest obróbka komina. Uszczelnienie styku komina z połacią dachową to miejsce, w którym często dochodzi do przecieków. Najczęściej do tego celu stosuje się z miękkich blach, odpornych na korozję – miedzi, cynku, rzadziej aluminium. Nie są to jednak materiały na tyle elastyczne, by zapewnić dokładne dopasowanie do dachu i możliwych odkształceń powstających na skutek „pracy” konstrukcji. Do uszczelnienia tego komina można użyć taśmy kominowej na bazie butylu. Jej rdzeń stanowi aluminium, pokryte z jednej strony farbą, a z drugiej – klejem butylowym, który zapewnia trwałe, ale elastyczne połączenie. Taśmy kominowe są łatwe do kształtowania – można je szybko, wygodnie, a przede wszystkim dokładnie dopasować do kształtu komina.
Materiały na bazie butylu mogą też służyć do uszczelnienia warstw wstępnego krycia dachu i izolacji pomiędzy segmentami blacho dachówek. Tutaj sprawdzą się sznury butylowe, o okrągłym przekroju.
Butyl stosuje się również w taśmach gwoździowych, używanych do uszczelnienia miejsc mocowania kontrłat do krokwi. Taśmy mocowane są bezpośrednio do kontrłaty  (od strony skierowanej ku krokwi) lub wzdłuż krokwi na membranę dachową. Po dokręceniu kontrłat, zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci do połączenia.

Kominowa taśma butylowa zapewnia szczelność obróbki komina.
Kominowa taśma butylowa zapewnia szczelność obróbki komina. AIB
Sznury butylowe można stosować do uszczelniania połączeń między segmentami blachodachówki.
Sznury butylowe można stosować do uszczelniania połączeń między segmentami blachodachówki. AIB

Jak stosować materiały butylowe

Skuteczność materiałów butylowych zależy nie tylko od właściwości samego produktu, ale również właściwego montażu. Ważne jest, aby nakładać je na suchą i oczyszczoną powierzchnię. Nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych klejów, ani zgrzewania. Dokładne i staranne dopasowanie do powierzchni, zapewnia odpowiednią szczelność połączeń.  

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl