Uszczelniacze dekarskie
Poprawne ułożenie pokrycia dachowego to dopiero część sukcesu. Równie ważne jest wykonanie obróbek dekarskich, w sposób który będzie gwarantował ich szczelność. Do szczególnie newralgicznych elementów należy m.in. obróbka komina, koszy dachowych, czy wszelkich elementów wystających nad połać dachu, czy przechodzących przez nią. Do tego celu służą obróbki blacharskie, uzupełnione przez różne rozwiązania izolacyjne, na bazie mas poliuretanowych, asfaltowo-kauczukowych, a także dekarskich silikonów, kitów i szpachli. Popularność zdobywają również materiały butylowe.
Materiały stosowane do uszczelnienia elementów dachu muszą się charakteryzować dobrym przyleganiem do różnego rodzaju powierzchni, odpornością na działanie warunków atmosferycznych, a także elastycznością. Pamiętajmy, że dach „pracuje”, zatem uszczelnienie musi dostosowywać się do jego pracy.
Obróbki blacharskie, czy taśmy uszczelniające?
Tradycyjnie, jako obróbki dekarskie stosuje się „twarde” obróbki wykonane z blachy, charakteryzujące się dużą trwałością. Ich przygotowanie jest pracochłonne i wymaga dużej staranności (oraz doświadczenia). Alternatywą są różnego rodzaju taśmy uszczelniające – ich zaletą jest szybki i łatwy montaż, jednak przez dekarzy są uważane za mniej trwałe. Można je jednak stosować jako uzupełnienie tradycyjnej obróbki (mogą ją także zastępować).
Materiałami, które dobrze sprawdzają się przy uszczelnianiu dachu są taśmy i sznury na produkowane bazie butylu. To materiał, który dobrze przylega do różnego rodzaju powierzchni, jest odporny na korozję (również biologiczną – grzyby i pleśnie), charakteryzuje się także wysoką paroszczelnością. Co ważne, butyl jest trwale plastyczny i zachowuje swoje parametry użytkowe przez długi czas.
Wykorzystanie butylu do uszczelnienia dachu
Gdzie można stosować materiały butylowe? Wszędzie tam, gdzie wymagane jest dodatkowe uszczelnienie – mogą być one stosowane samodzielnie lub jako uzupełnienie obróbki blacharskiej. Dobrym przykładem jest obróbka komina. Uszczelnienie styku komina z połacią dachową to miejsce, w którym często dochodzi do przecieków. Najczęściej do tego celu stosuje się z miękkich blach, odpornych na korozję – miedzi, cynku, rzadziej aluminium. Nie są to jednak materiały na tyle elastyczne, by zapewnić dokładne dopasowanie do dachu i możliwych odkształceń powstających na skutek „pracy” konstrukcji. Do uszczelnienia tego komina można użyć taśmy kominowej na bazie butylu. Jej rdzeń stanowi aluminium, pokryte z jednej strony farbą, a z drugiej – klejem butylowym, który zapewnia trwałe, ale elastyczne połączenie. Taśmy kominowe są łatwe do kształtowania – można je szybko, wygodnie, a przede wszystkim dokładnie dopasować do kształtu komina.
Materiały na bazie butylu mogą też służyć do uszczelnienia warstw wstępnego krycia dachu i izolacji pomiędzy segmentami blacho dachówek. Tutaj sprawdzą się sznury butylowe, o okrągłym przekroju.
Butyl stosuje się również w taśmach gwoździowych, używanych do uszczelnienia miejsc mocowania kontrłat do krokwi. Taśmy mocowane są bezpośrednio do kontrłaty (od strony skierowanej ku krokwi) lub wzdłuż krokwi na membranę dachową. Po dokręceniu kontrłat, zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci do połączenia.
Jak stosować materiały butylowe
Skuteczność materiałów butylowych zależy nie tylko od właściwości samego produktu, ale również właściwego montażu. Ważne jest, aby nakładać je na suchą i oczyszczoną powierzchnię. Nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych klejów, ani zgrzewania. Dokładne i staranne dopasowanie do powierzchni, zapewnia odpowiednią szczelność połączeń.
Błędy przy aranżacji salonu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?