Blachodachówka sprawdzi się na każdym dachu – nowym i remontowanym. Możemy z powodzeniem pokrywać nią zarówno proste dachy jedno- czy dwuspadowe, jak i bardziej rozbudowane, wielopołaciowe. Aby zapewnić inwestorom niższe koszty budowy, a wykonawcom ułatwić pracę, producenci blachodachówek oferują je w dwóch wariantach: cięte na wymiar lub modułowe. To, na jakie się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od konstrukcji naszego dachu.
Blachodachówka cięta na wymiar – kiedy się na nią zdecydować?
Tradycyjne blachodachówki to długie (osiągają nawet kilka metrów) arkusze blachy. Produkowane są na konkretny wymiar zgodnie z projektem dachu, dlatego najlepiej decydować się na nie, gdy nasz jest prosty, jedno- lub dwuspadowy, bez lukarn czy facjat – montaż na takim dachu jest błyskawiczny. Aby blachy nie trzeba było niepotrzebnie docinać, sprzedawca za pomocą specjalnego programu komputerowego wylicza niezbędną ilość materiału. Dobrze dopasowane arkusze to gwarancja szybkiego montażu. To także niższe koszty pokrycia dachowego. Długie arkusze są bardziej kłopotliwe w transporcie, montażu i rozładunku niż blachodachówka modułowa. Jednak, gdy wykonawcy będą postępowali zgodnie z zaleceniami producenta, blachodachówka nie powinna ulec zniszczeniu.
Kupując blachodachówkę, najlepiej jest zdecydować się na tę pochodzącą od renomowanego producenta, ponieważ tylko w ten sposób zyskujemy gwarancję wysokiej jakości produktów. Wyroby takich producentów poddawane są badaniom w polskich i zagranicznych akredytowanych jednostkach badawczych.
Blachodachówka modułowa – na jakim dachu się sprawdzi?
Blachodachówki modułowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, jednak szybko zdobyły szeroką rzeszę zwolenników. To idealne rozwiązanie na każdy dach, nawet ten najbardziej nietypowy i rozbudowany, z wieloma załamaniami. Oferowane są jako niewielkie arkusze, które mają takie same wymiary i tworzą kompletny system dachowy gotowy do montażu. Do wyliczenia odpowiedniej ilości materiału wystarczy jedynie informacja o metrażu powierzchni do pokrycia. Powoduje to, że dostajemy wszystkie niezbędne elementy od razu, nie czekając na zamówiony towar. Arkusze pakowane są w paczki i na plac budowy przywożone na paletach – na jednej standardowej europalecie zmieści się materiał na średniej wielkości dach. Tak zapakowane blachodachówki nie stwarzają problemów podczas transportu, rozładunku i, co ważne, montażu. Po dostarczeniu materiału na plac budowy dekarz może od razu przystąpić do pracy, gdyż nie musi dopasowywać poszczególnych arkuszy do siebie, a dzięki symetrycznemu kształtowi może wybrać dowolny kierunek montażu dachu. Do montażu blachodachówek modułowych wystarczą dwie osoby. Wśród licznych zalet blachodachówek modułowych należy wymienić także ograniczenie odpadów do minimum, najczęściej jest to 5% zamówionego materiału (nawet przy najbardziej skomplikowanych dachach).