Blacha trapezowa jako idealne zastępstwo dla eternitu

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński
Zabytkowa osada w Salistea De Sus w Rumunii - blacha trapezowa Blachy Pruszyński
Zabytkowa osada w Salistea De Sus w Rumunii - blacha trapezowa Blachy Pruszyński
Unia Europejska uznała, że najwyższa pora zakończyć historię eternitu. W celu rozprawienia się z niebezpiecznym materiałem, organizacja wprowadziła dyrektywę, która nakazuje państwom członkowskim pozbycia się eternitu do 2032 roku. Dziś doradzimy, z czego najlepiej utworzyć nowe pokrycie dachowe.

Unijna dyrektywa została wprowadzona nie bez powodu. Organizacja ta nie mogła pozostać obojętna na zjawisku, które stało się prawdziwym problemem. Mowa o rozprzestrzenianiu się azbestu, który jest obecny w pokryciach eternitowych. Co sprawia, że azbest jest aż tak niebezpieczny dla człowieka? Jego włókna bez większych kłopotów przedostają się do ludzkiego układu oddechowego, w którym sieją prawdziwy zamęt. Odkładanie się azbestu w naszych płucach może prowadzić do rozwoju wielu chorób w ludzkim organizmie, od pylicy, aż do nowotworów.

Sporą zachętą do szybszej wymiany eternitu stanowią dotacje. Oferowane są nam dopłaty do procedury usunięcia starego pokrycia dachowego. Niestety, nie obejmują one zabiegu stworzenia nowego dachu. Tę część prac musimy sfinansować samodzielnie. Na szczęście istnieją opcje przystępne cenowo i jedną z nich jest blacha trapezowa.

*

blacha trapezowa TP26 SUPER Blachy Pruszyński - garaż

Jak pozbyć się eternitu?

Usuwanie eternitu z dachu nie należy do zadań najłatwiejszych. Pod żadnym pozorem nie podejmujmy się tej aktywności sami, a zatrudnijmy ekipę, która od lat zajmuje się takimi zadaniami. Wynajęci przez nas pracownicy doskonale wiedzą, jak podejść do tego skomplikowanego tematu. Zaczynają od założenia odpowiedniej odzieży oraz dokładnego zabezpieczenia miejsca działań. Do zabezpieczenia służą im taśmy oraz tablice ostrzegawcze. Jakie aktywności zostają po stronie właściciela posesji? Lokator musi zabezpieczyć drzwi oraz okna. Należy o to zadbać, ponieważ w przeciwnym wypadku azbest wniknie do wnętrza naszego domu. Pamiętajmy również o tym, by być dobrym sąsiadem i poinformować o naszych planach mieszkające w okolicy osoby.

Jakie są kluczowe składniki procesu usuwania eternitu z dachu? Jednym z takich składników jest woda, ponieważ azbestu nie możemy pozbywać się bez jej użycia. Opisywany żywioł pozwoli nam na zminimalizowanie prawdopodobieństwa pylenia. Kluczowa jest również pamięć o tym, by eternitu nie zrzucać z dachu, ponieważ może to prowadzić do pokruszenia się azbestu. Ważne, żeby eternit został dokładnie zabezpieczony podczas transportu, tak by nikomu nie stała się żadna krzywda. Finałem działań jest proces utylizacji, zarówno starego materiału pokryciowego, jak i odzieży czy sprzętu, których używano podczas opisywanej operacji.

Wybór idealny – blacha trapezowa

Blacha trapezowa staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją na pokrycie dachowe. Wcześniej kojarzona była przede wszystkim z zadaszeniami wiat rowerowych oraz garaży. Dzisiaj jej przeznaczenie uległo znaczącemu rozszerzeniu, dlatego jej obecność na dachach domów jednorodzinnych nikogo już nie dziwi. Największymi zaletami blach trapezowych są wytrzymałość (w połączeniu z powłoką poliuretanową przetrwa nawet 50 lat), wyszukany design oraz bardzo łatwy montaż. Blacha trapezowa to również szansa na oszczędności, ponieważ materiał ten nie należy do najdroższych. Wszystkie powyższe argumenty udowadniają, że ciężko o lepsze zastępstwo dla eternitu. Gwarancją jakościowego produktu, który będzie trwał na dachu przez długi czas, jest wybór materiałów pochodzących od renomowanego producenta.

*

blacha trapezowa Blachy Pruszyński antracyt

Na jakim dachu sprawdzi się blacha trapezowa?

Specjalnością blachy trapezowej są proste połacie. To właśnie na nich, trapez ma szansę na rozwinięcie dekarskich skrzydeł. Dla opisywanego materiału nie ma znaczenia czy dach jest płaski, czy stromy, na każdym z nich się sprawdzi. Czynnikiem, który ułatwi inwestorom wybór blach trapezowych jest profil. Przetłoczenia od 14 do 60 mm przeznaczone są dla dachów o większym kącie nachylenia, zaś przetłoczenia przekraczające 60 mm doskonale sprawdzą się na niemal płaskich projektach. Doskonałym wyborem może okazać się blacha trapezowa TP26 SUPER, która charakteryzuje się przede wszystkim podobnym profilem do popularnego rąbka.

Jak aktualnie wygląda kolorystyczna sytuacja trapezów? Naczelnym trendem w tym przypadku jest szarość oraz wszelkie jej odcienie. Na tym jednak nie kończy się, oferowana przez firmę Blachy Pruszyński, paleta barw. W ofercie znajdziemy również takie kolory jak złoty dąb czy niebieski, który może pochwalić się wyjątkową wyrazistością.

Poradnik montażowy

Choć układanie blachy trapezowej jest przystępne w swoich założeniach, to lepiej nie zabierać się za to samemu. Najlepszym wyjściem będzie sięgnięcie po usługi doświadczonej ekipy, która przeszła szkolenia organizowane przez producenta naszych materiałów pokryciowych. Trapez nie wymaga sztywnego poszycia, ale konieczna w jego przypadku jest membrana dachowa. Cały proces montażu odbywa się na drewnianym ruszcie, który tworzy się przy pomocy łat oraz kontrłat. Prace rozpoczynają się od dolnej krawędzi dachu i zmierzają w kierunku przeciwnym do okolicznych wiatrów. Następna partia arkuszy układana jest równolegle, poczynając od okapu, a kończąc na kalenicy. Czym najlepiej zamocujemy blachę trapezową? Najskuteczniejsze okazują się ocynkowane wkręty farmerskie, dzięki którym trapezy będą się mocno trzymać łat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl