Zielone dachy dwuspadowe

Wojciech Lechowski
Dachy zielone można wykonywać nie tylko na konstrukcjach płaskich, ale też stromych.
Dachy zielone można wykonywać nie tylko na konstrukcjach płaskich, ale też stromych. Jackmac34 - pixabay.com
W Polsce zielony dach, a już zwłaszcza spadzisty, to ciągle rzadkość. Piszemy o tym, w jaki sposób i kiedy możliwe jest zazielenienie dachu dwuspadowego. Ponadto wyjaśniamy, czym jest kompletny system zielonych dachów oraz w jaki sposób możemy powiększyć powierzchnię biologicznie czynną naszej działki zakładając ogród na dachu.

Do architektury większych aglomeracji miejskich coraz częściej zaczynają się wkradać zielone dachy płaskie. Doskonale komponują się one z wielkomiejskim – betonowo-cementowym charakterem. Na tego rodzaju dachach można stosować zazielenianie intensywne, czyli można na nich sadzić roślinność wyższą i silniej ukorzeniającą się. Możliwe jest nawet wysadzenie niewielkich drzew oraz krzewów. W powyższy sposób powstają przepiękne ogrody użytkowe, które są w stanie zwrócić naturze przynajmniej namiastkę tego, co zostało jej odebrane. Jednakże, jeśli chodzi o zielone dachy dwuspadowe – to praktycznie nie spotyka się ich w ogóle. Nie występują one ani w krajobrazach miejskich, ani tam gdzie tego rodzaju dachów jest najwięcej, czyli na terenach o rzadszej zabudowie. A szkoda, gdyż zazielenianie dachów spadzistych jest również możliwe, z czego pewnie większość inwestorów nie zdaje sobie jeszcze sprawy.

Zieleń na dachu dwuspadowym - wymagania i warunki

Możliwość powstania dachu zielonego jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Jednak podstawowymi są: zdolność konstrukcji do przenoszenia obciążeń oraz kąt nachylenia dachu. Na dachy spadziste można stosować jedynie roślinność ekstensywną. Rośliny takie osiągają na ogół niski wzrost i nie wymagają tak starannej pielęgnacji, jak roślinność intensywna. Dodatkowo, proponowane przez dość licznych producentów rozwiązania systemowe niewiele ważą i przewidują ograniczoną ilość miejsca na warstwę korzeniową. Zazielenienie ekstensywne możliwe jest do wykonania przy  ciężarze powierzchniowym od 70 kg/m² powierzchni dachu. Dla dachów dwuspadowych konieczne jest również zabezpieczenie substratu, a następstwie zieleni – przed osunięciem się jej z połaci. Można temu zapobiec stosując dodatkową drewnianą kratownicę. Kratownica taka umożliwia zazielenianie dachów specjalnymi systemami nawet przy spadku ponad 40°. Konieczna jest również ochrona roślin przed ssącą siłą wiatru. Silne podmuchy, które coraz częściej występują w naszym kraju są w stanie wyrwać z korzeniami duże drzewo z jego naturalnego gruntu. Planując jakąkolwiek zieleń na dachu – trzeba wziąć pod uwagę, że jest to miejsce szczególnie narażone na skutki wszelkich nawałnic.

Zazielenianie dachów stromych, w tym również dwuspadowych wymaga zastosowania nieco innej technologii, aniżeli w przypadku dachów płaskich lub dachów o niewielkim kącie nachylenia. Jest trudniejsze i bardziej pracochłonne, ale możliwe do wykonania przez profesjonalne firmy oferujące dachy zielone. Stabilność warstw trzeba zabezpieczyć w sposób pewny i odpowiednio zwiększyć chłonność wody, potrzebnej roślinom do ich wegetacji. Z dachu stromego woda spływa znacznie szybciej niż z płaskiego, co może prowadzić do całkowitego wyschnięcia roślinności. Może do tego dojść nawet w przypadku zastosowania najbardziej odpornych na suszę roślin. Dlatego dach stromy należy obsadzać jak najszybciej po rozłożeniu substratu, stosować zwiększoną ilość sadzonek i następnie nawadniać rośliny co pewien czas. W przypadku dachów dwuspadowych, zwłaszcza tych usytuowanych w kierunkach północ-południe – konieczne jest także uwzględnienie odmiennego rozwoju roślinności. Warto zatem na poszczególnych częściach dachu posadzić takie rośliny, którym sprzyjać będzie duże nasłonecznienie lub względnie - jego brak. W związku z powyższym z połacią dachu skierowaną na północ może zaistnieć problem, gdyż większość roślin niskopiennych, o niewielkiej bryle korzeniowej – zdecydowanie preferuje miejsca nasłonecznione.

Kompletne systemy zielonych dachów

Zwłaszcza w przypadku dachów trudniejszych do zazielenienia, jakimi są m.in. dachy dwuspadowe – warto zdecydować się na kompletny system zazieleniania wybrany od konkretnego producenta. Na polskim rynku jest już obecnie spory wybór firm oferujących swoje usługi w powyższym zakresie. Pomysł o tzw. własnej – radosnej twórczości na stromych powierzchniach to nie najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo własnego oraz dachu, a tym bardziej - efekty końcowe planowanego przedsięwzięcia. Wybrany producent zaoferuje nam wszystkie niezbędne elementy. Od paroizolacji począwszy, a na doborze odpowiednich roślin i ich posadzeniu skończywszy. Ciekawym rozwiązaniem dla dachów dwuspadowych są tzw. systemy jednowarstwowe. Wówczas, jedna tylko warstwa substratu przejmuje aż trzy funkcje, czyli drenującą, filtrującą i wegetacyjną. Jednowarstwowy układ zazieleniania umożliwia zagospodarowanie dużych powierzchni dachu, przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, małej ilości poświęconego czasu i niskich kosztach inwestycji.

Większość dachów posiada też aktualnie lekkie konstrukcje. Zatem obsadzanie ich zielenią nie może być zbyt obciążające dla nieskomplikowanej więźby dachowej i innych elementów dachu. Doskonale nadającymi się do takich uwarunkowań są systemy lekkiego zazieleniania powierzchni dachowych. Mają one wysoką zdolność gromadzenia wody, przy jednoczesnej redukcji grubości warstwy wegetacyjnej niemal do minimum (około 5 cm). Dodatkowo, jak wskazuje sama nazwa – są lekkie. Przy pełnym nasyceniu wodą nie ważą więcej niż 70 kg/m² powierzchni dachu.

Zielone dachy jako powierzchnia biologicznie czynna

Dachy zielone, zarówno płaskie, jak i strome są również doskonałym pomysłem na powiększenie powierzchni biologicznie czynnej naszej działki. W miejscowych planach zagospodarowania jest określona powierzchnia, jaką należy przeznaczyć pod zazielenienie. Powierzchnia taka musi być wolna od zabudowy, nie może być utwardzona, ani pokryta nieprzepuszczalnymi nawierzchniami. Często więc, pozostawienie odpowiedniej powierzchni biologicznie czynnej jest problemem dla właściciele niewielkich działek, szczególnie w rejonach, gdzie miejscowe plany wymagają pozostawienia stosunkowo dużej powierzchni biologicznie czynnej. Warto jednak wiedzieć, że również dachy zielone, są wliczane do tej powierzchni, a konkretnie 50% ich obszaru. Warunkiem jest, aby roślinność i podłoże, służące jej wzrostowi, występowało na co najmniej 10 m2. Zaliczenie dachów zielonych do powierzchni biologicznie czynnej to doskonała alternatywa dla właścicieli niewielkich działek budowlanych, na których bardzo trudno wygospodarować miejsce dla rozwoju roślin.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl