Zastanawiasz się nad wyborem pokrycia dachowego? Różnice między dachówką i blach

Materiał promocyjny
blachodachówka panelowa SZAFIR
blachodachówka panelowa SZAFIR Blachy Pruszyński

Jeśli czekasz na szybką i prostą odpowiedź, to niestety będziesz rozczarowany. Taką decyzję należy poważnie przemyśleć, ponieważ jest ona zależna od wielu szczegółów, a także osobistych preferencji. Poniżej przedstawiamy na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru.

Kiedy należy podjąć decyzję?

Ciężkie pokrycia dachowe, do których zaliczają się dachówki ceramiczne oraz betonowe, wymagają specjalnego przygotowania podkonstrukcji. Ze względu na większe obciążenia, więźba dachowa powinna być wykonana z odpowiednio dobranego drewna, które zostało zaimpregnowane we właściwy sposób. Dlatego już na etapie projektowania domu należy zadecydować jaki materiał wybieramy. Na podstawie ciężaru pokrycia, architekt wykonuje potrzebne obliczenia, a następnie projektuje dach pod względem konstrukcyjnym, czyli np. rozmieszczenie i ilość łat i kontrłat (takie informacje najczęściej można znaleźć w instrukcji montażu producenta). Pamiętajmy – im cięższe pokrycie tym solidniejsza powinna być więźba, co przekłada się na wyższe koszty budowy. Warto również już na tym etapie zdecydować się na panele fotowoltaiczne czy zabezpieczenia przeciwśniegowe, ponieważ są to elementy dodatkowo obciążające konstrukcję budynku.

Ile lat przetrwa dach?

Jako inwestorzy powinniśmy oczywiście wziąć pod uwagę trwałość dachu. Warto więc podejść do tematu w następujący sposób. Zestawić dwa czynniki: oczekiwania wobec trwałości dachu i maksymalny koszt jaki jesteśmy w stanie ponieść. Pokrycia ceramiczne będą na pewno najdroższą opcją właśnie ze względu na swoją wytrzymałość. Nie straszne są jej zmiany temperatur, ostre słońce czy silne wiatry i siarczysty deszcz i mróz. Dlatego gwarancja na nią jest bardzo wysoka – nawet 50 lat. Dachówki betonowe również cieszą się bardzo dobrą opinią. Poza parametrami wytrzymałościowymi, dzisiejsze dachówki betonowe – dzięki zastosowanych technologiach wytwarzania – mogą odbijać promieniowanie UV, a zabrudzenia nie osadzają się tak łatwo. Blachodachówka solidnie konkuruje z cięższymi pokryciami – nowoczesne powłoki chroniące stal przed korozją, są obecnie na bardzo rozwiniętym poziomie. Przykładem są blachodachówki firmy Blachy Pruszyński, które w powłoce poliuretanowej (PURLAK lub PURMAT) mają nawet do 50-ciu lat gwarancji.

blachodachówka MODUS
blachodachówka MODUS Blachy Pruszyński

Jaka jest konstrukcja dachu?

Wybierając pokrycie musimy również wziąć pod uwagę stopień nachylenia połaci. Dla blachodachówek jest to około 9-150 (zależnie od przekroju), natomiast dachówki to raczej 220. Dlatego dach z ciężką dachówką nie powinien być zbyt stromy.

Innym elementem, który należy rozważyć to poziom skomplikowania dachu. Koszt całej budowy na pewno będzie dużo większy, jeśli dach będzie wielopołaciowy – dekarz musi się wtedy zmierzyć z licznymi połączeniami oraz dodatkowymi akcesoriami dachowymi (rynny koszowe oraz większa ilość kalenic). Dachówka to materiał, przy którym kluczowe jest odpowiednie ułożenie elementów i izolacji pomiędzy nimi – tak aby woda nie zalegała w zagłębieniach i miejscach połączeń. Zdecydowanie oszczędniejszą opcją jest blachodachówka, która nie wymaga tylu akcesoriów oraz jest zwyczajnie szybsza i prostsza w montażu. Zapewnia to wyższa powierzchnia krycia i nieduży ciężar. Mniejsza liczba połączeń to także mniejsze ryzyko przeciekania.

Jeśli dach posiada lukarny lub wole oka, łatwiejsze będzie układanie małych elementów, a więc dachówek lub blachodachówek panelowych

Dachy jednospadowe i dwuspadowe to najprostsze konstrukcje, które najlepiej pokryć długimi arkuszami blachodachówki ciętej na wymiar.

Ostatnim ważnym czynnikiem jest użytkowanie poddasza. Jeśli ma być ono zagospodarowane jako sypialnia, blachodachówka może być w tym przypadku kłopotliwa podczas obfitych opadów. Ten problem można zniwelować przy pomocy izolacji termicznej dachu, która dociepli i wyciszy akustycznie pomieszczenie. Dachówki jednak zdecydowanie lepiej poradzą sobie z hałasem.

Dach to jeden z bardziej skomplikowanych etapów budowy, dlatego nie podejmujmy żadnych decyzji samodzielnie. Przedyskutujmy wszystkie opcje z ekipą dekarską, która dzięki doświadczeniu, doradzi odpowiednie rozwiązania dopasowane do naszego budżetu i preferencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl