Wytrzymałość blachodachówki

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński
Blachodachówka panelowa SZAFIR Blachy Pruszyński – dom, wizualizacja
Blachodachówka panelowa SZAFIR Blachy Pruszyński – dom, wizualizacja
Blachodachówka stanowi obecnie jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Przez lata inwestorzy zdążyli poznać morze jej zalet. Blachodachówka nie tylko pięknie wygląda, ale również odznacza się wysoką wytrzymałością na negatywne czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia natury mechanicznej. Pora odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące trwałości pokrycia z blachodachówki.

Szereg zalet przyczynił się do znacznego wzrostu popularności blachodachówki. Po latach rozwoju technologicznego oraz doskonalenia jej aspektów wizualnych, blachodachówka stała się królową pokryć dachowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ blachodachówka stanowi rozwiązanie uniwersalne. Zadowoli piewców nowoczesności, jak i wyznawców tradycji. Gdy na nią postawimy, ze sfery naszych zmartwień znikną obawy odnośnie jakości pokrycia. Blachodachówka nie boi się brzydkiej pogody, rdzy oraz blaknięcia. Kluczową rolę w budowaniu trwałości opisywanego pokrycia odgrywają powłoki ochronne. Na najbardziej trwałą powłokę ochronną, czyli tę zrobioną z poliuretanu, producent przewidział aż 50 lat gwarancji.

Blachodachówka panelowa TIGRA Blachy Pruszyński - DOM OSIEDLE MAŁE
Blachodachówka panelowa TIGRA Blachy Pruszyński - DOM OSIEDLE MAŁE

Pojęcie kluczowe, czyli trwałość

Żywotność blachodachówki zależy od wybranego przez nas modelu oraz, przede wszystkim, od rodzaju powłoki ochronnej. Życie blachodachówek trwa średnio od 20 do 70 lat. W dzisiejszych czasach każdemu z nas zależy na tym, by nasz dach żył wiecznie, dlatego coraz więcej inwestorów stawia na rozwiązania odznaczające się trwałością.

Zatrzymajmy się na chwilę przy temacie powłok ochronnych, którym należy się miano serca blachodachówki. Dzieje się tak, ponieważ powłoki ochronne są kluczem do przetrwania dla opisywanego pokrycia. Dzięki nim blachodachówki jest bezpieczna i niestraszne jej intensywne opady deszcze, śniegu, promieniowanie UV czy zabrudzenia. Powłoki nie są jednak tylko ochronne, są także dekoracyjne, a co za tym idzie nadają blachodachówce dodatkowe wizualne walory. Przy wyborze powłoki ochronnej musimy zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Dzięki temu rozeznamy się w kwestii trwałości. Najmniej trwałe są powłoki poliestrowe, drugie w zestawieniu są powłoki hybrydowe, a na jakościowym szczycie znajdują się powłoki poliuretanowe. Jak rysuje się grubość opisywanych powłok? Podstawowy wariant to grubość 25 um, a opcja matowa to 35 um. Na pierwsze z nich przewidziano 10 lat gwarancji estetycznej, a na drugie 15 lat tego typu gwarancji. Gdy jednak jesteśmy zainteresowani dłuższą gwarancją estetyczną, powinniśmy bliżej przyjrzeć się powłoce TOPMAT, która stanowi najdoskonalszą wersję powłoki poliestrowej. Do jej głównych zalet należą powtarzalność kolorystyczna oraz zwiększona odporność. TOPMAT ma dedykowaną gwarancję w wysokości 20 lat. Prawdziwymi królowymi wśród powłok ochronnych są te wykonane z poliuretanu, czyli powłoki PURLAK i PURMAT. Gwarancja estetyczna w ich przypadku wynosi aż 30 lat. Jeśli jednak nie wiemy, czy postawić na poliester, czy na poliuretan, możemy rozważyć powłokę hybrydową, która stanowi swoiste połączenie tych dwóch materiałów. W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy powłokę PURMAX, której całkowita grubość wynosi 40 um. 25 um to warstwa poliestrowa, zaś 15 um to czysty poliuretan.

Nie wolno również zapominać o regularnym czyszczeniu blachodachówki. Tylko dzięki temu uda nam się utrzymać ją w nienaruszonym stanie oraz będziemy mogli cieszyć się naszym pokryciem przez długie lata. Następstwem dbania o nasze pokrycie jest blask oraz zachwyt wszystkich dookoła.

Blachodachówka panelowa FIORD Blachy Pruszyński
Blachodachówka panelowa FIORD Blachy Pruszyński

Znaczenie stali

W przypadku blachodachówek bardzo istotną rolę odgrywa stal. To właśnie jej jakość wpływa na jakość naszego pokrycia dachowego. Blacha stalowa musi mieć ona odpowiednią grubość, która zaczyna się od 0,5 mm. Grubość i jakość to czynniki kluczowe w tworzeniu satysfakcji klientów. Pamiętajmy, żeby dobierać odpowiednie produkty, których stal odznacza się parametrami na wysokim poziomie. Najlepiej udać się do placówki renomowanego producenta lub przejrzeć jego ofertę online. Sprawdzony producent, taki jak np. Blachy Pruszyński to gwarancja produktów dekarskich wysokiej jakości. Co więcej, firma Blachy Pruszyński cały czas przeprowadza badania, które stanowią swego rodzaju jakościowy test stali.

Powłoka poliuretanowa PURMAT Blachy Pruszyński
Powłoka poliuretanowa PURMAT Blachy Pruszyński

Słów kilka o warunkach gwarancji

Warunki gwarancji stanowią lekturę obowiązkową dla inwestorów. Każdy przed zakupem powinien przeczytać wytyczne związane z gwarancją. We wspomnianym regulaminie wymienione są zasady, których musimy się trzymać przy pracy z blachodachówką. Gdy złamiemy, któryś z przepisów niestety utracimy gwarancję. Wspomniane wytyczne zawierają informację o tym, jak powinniśmy składować oraz przewozić nasz materiał na pokrycie. Szczegóły dotyczące gwarancji, potencjalni inwestorzy mogą znaleźć na stronie internetowej firmy Blachy Pruszyński.

Powłoka poliestrowa TOPMAT Blachy Pruszyński
Powłoka poliestrowa TOPMAT Blachy Pruszyński

Warto również przybliżyć nieco typologię gwarancji. Wyróżniamy gwarancję techniczną oraz gwarancję estetyczną. Ta pierwsza dotyczy perforacji blachy, zaś ta druga związana jest z wyglądem powłoki ochronnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl