Koszt budowy domu – dach płaski kontra dach stromy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zastanawiając się nad formą dachu, warto wziąć pod uwagę koszt budowy dachu płaskiego oraz stromego.
Zastanawiając się nad formą dachu, warto wziąć pod uwagę koszt budowy dachu płaskiego oraz stromego. Estimatin
Zastanawiając się nad wyborem dachu: płaski, czy spadzisty, rzadko bierzemy pod uwagę różnicę w kosztach budowy. A to element, który ma znaczenie.

Dom z dachem płaskim, czy stromym?

Dachy płaskie w Polsce kojarzą się albo z bardzo nowoczesnymi domami, albo niesławnymi „kostkami”, czyli formą domu narzucaną odgórnie w latach 70. i 80. Siła stereotypu sprawia, że dachy płaskie nie są w pełni doceniane. Domy z dachami spadzistymi cieszą się znacznie większą popularnością, dominują i w katalogach projektów, i w rodzimym krajobrazie. Zacznijmy od tego, jakie podstawowe wady i zalety mają dachy płaskie i strome.

Dachy płaskie - podstawowe zalety i wady

Do zalet dachów płaskich można zaliczyć następujące cechy:

 • pomieszczenia pod takim dachem mają jednakową, w pełni wartościową wysokość,
 • powierzchnię dachu płaskiego można funkcjonalnie wykorzystać,
 • domy z dachami płaskimi są bardziej energooszczędne – mają korzystny stosunek wielkości przegród zewnętrznych – krótko mówiąc, są tańsze w eksploatacji (ogrzewaniu) i łatwiej im spełnić nowe wymogi dotyczące zapotrzebowania na energię pierwotną domu.

Dachy płaskie, jak wszystko, mają również swoje wady. Należy do nich przede wszystkim konieczność odśnieżania i oczyszczania dachu z różnych zanieczyszczeń (liście, gałęzie). Trzeba także zadbać o skuteczne odprowadzenie wody, co jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku dachów stromych. Bardzo starannie musi być wykonana izolacja dachu, ale to dotyczy wszystkich jego typów. I jeszcze jedna cecha, którą można uznać i za wadę, i zaletę – domy z dachem płaskim mają prostą bryłę. Ale to, czy dom z dachem płaskim będzie wyglądał ultranowocześnie, czy bardziej tradycyjnie zależy od detali wykończenia.

Dachy strome – główne zalety i wady

 • dachy strome mają zróżnicowane formy i pozwalają łatwiej kształtować styl domu,
 • pod dachem powstaje poddasze, które można wykorzystać na cele mieszkalne,
 • jest duży wybór pokryć,
 • nie ma problemu z odprowadzeniem wody,
 • nie trzeba ich odśnieżać.

Natomiast do wad dachów stromych można zaliczyć to, że:

 • pomieszczenia pod dachem mają skosy – często trudne do zagospodarowania,
 • im bardziej skomplikowany dach, tym większe ryzyko popełnia błędów wykonawczych,
 • powierzchni dachu nie wykorzystamy użytkowo,
 • domy z dachami stromymi są mniej energooszczędne, niż z dachami płaskimi (dużo zależy od powierzchni dachu),
 • trzeba pamiętać o dodatkowych akcesoriach (zapewniających bezpieczne dotarcie do komina, czy zapobiegających gwałtownemu osuwaniu się śniegu).

Decydując się na rodzaj dachu, weźmy pod uwagę nie tylko to, jaki dach nam się podoba, ale rozważmy też wszystkie zalety i wady. Pozostaje jeszcze jeden ważny czynnik. Koszt budowy dachu.

Koszty budowy domu z dachem płaskim i stromym

A jak wygląda kwestia kosztów budowy domu z dachem płaskim i stromym? Tu zdecydowaną przewagę ma dach płaski. Koszt budowy domu z dachem płaskim jest niższy o nawet o 20% w porównaniu z dachem stromym. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to przede wszystkim z faktu, że dachy płaskie mają mniejszą powierzchnię. W przypadku dachów stromych wiele zależy od stopnia ich skomplikowania i rodzaju pokrycia. Oczywiście dachy płaskie również są tańsze i droższe – jeśli zdecydujemy się na dach zielony, czy wykorzystywany jako taras, będziemy musieli się liczyć z kosztami wyższymi niż przy „zwykłym” dachu tego typu.
Sprawdźmy, jak kształtują się koszty budowy dachu. Jako podstawę wyliczeń wzięto dom dwukondygnacyjny, o powierzchni całkowitej 200 m² (powierzchnia zabudowy 100 m²). Dom nie jest podpiwniczony, nie ma poddasza użytkowego, ani garażu.
Szacunkową wycenę wykonano dla siedmiu różnych typów dachów: płaskiego z wykończeniem bitumicznym oraz dwuspadowego o nachyleniu odpowiednio 25, 45 i 51 stopni pokrytego dachówką ceramiczną lub dobrej jakości papą (w cenie porównywalnej z gontem bitumicznym).

Jak widać z powyższej tabeli koszt budowy domu z dachem kosztuje ok. 415 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na dach dwuspadowy o nachyleniu połaci 25°, zapłacimy o ok. 40 tysięcy więcej. Im połacie dachu będą miały większy kąt nachylenia, tym jego powierzchnia będzie większa, a tym samym wzrosną jego koszty. Przy dachu o kącie nachylenia 45° koszt budowy domu wzrośnie do 470 tysięcy (z pokryciem bitumicznym) i 483 tysięcy jeśli zdecydujemy się na dachówkę ceramiczną. Dom z dachem o nachyleniu 51° to już koszt rzędu 492 tysięcy, czyli więcej o 20% niż za dom z dachem płaskim.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl