Więźba dachowa - kupujemy drewno

Agnieszka Wysocka
Drewno, jako produkt stworzony przez naturę, nie podlega atestom ani certyfikatom. O dopuszczeniu go do sprzedaży decyduje producent lub dystrybutor.

Zanim więc inwestor wybierze ofertę tego czy innego producenta, musi sam dokładnie sprawdzić, czy materiał, jaki mu zaoferowano jest odpowiedniej jakości. Szczególnie, jeżeli mają być z niego wykonane elementy konstrukcyjne domu (strop, więźba dachowa), ponieważ tu "jakość", znaczy "wytrzymałość".

Pochodzenie drewna

Należy dowiedzieć się przede wszystkim, gdzie producent (skład budowlany, skład tartaczny) zaopatruje się w surowiec. Najlepiej, jeżeli są to Lasy Państwowe. Mówi się, że żaden szanujący się tartak nie kupuje drewna z innych źródeł. Lasy Państwowe nie tyle pielęgnują zasoby leśne, co je uprawiają: stosują opryski, wycinają słabsze drzewa, kontrolują proces dorastania by drzewa nie karłowaciały i nie wykrzywiały się itd. Niestety nie można tego powiedzieć o właścicielach prywatnych, dla których pielęgnacja lasu jest często marginesem działalności.

Podejrzanie niska cena

Bywa, że jako surowiec pełnowartościowy jest sprzedawane drewno z wiatrołomów lub z tak zwanego posuszu. Niska wytrzymałość materiału sprawia, że nie nadaje się on do budowy elementów konstrukcyjnych domu. Wiatrołom, czyli drzewo obalone przez wiatr ma częściowo niewidoczne pęknięcia; natomiast posusz to drzewa, które obumarły w skutek chorób, zanieczyszczenia środowiska, nadmiernego zagęszczenia, uszkodzenia przez owady lub grzyby pasożytnicze, pod wpływem suszy, silnych mrozów czy pożarów. Jak rozpoznać drewno z posuszu i wiatrołomów? To pierwsze jest bardzo lekkie, drugie trudno rozpoznać „gołym okiem”. Ale sygnałem dla kupującego powinna być niepokojąco niska cena.

Co to znaczy dobre drewno?

Więźby domów jednorodzinnych buduje się z drewna klasy K 27 (C 30), czyli:

 • bez murszu (zgnilizny drewna)
 • sinizny (nalotu spowodowanego rozwojem grzybów)
 • wypadających (tzw. czarnych) sęków.

Elementy konstrukcji muszą być:

 • ostrokrawężne, czyli bez zaokrągleń (jest to tzw. kantówka)
 • powietrznosuche, to jest o wilgotności od 15 do 20%.
Więźba dachowa - kupujemy drewno
Redakcja

Jak sprawdzić sprzedawcę

Jak powiedzieliśmy we wstępie - od drewna przeznaczonego na sprzedaż nie wymaga się atestów ani certyfikatów, kupujący musi w inny sposób sprawdzić jego jakość, a sprzedawca tę jakość potwierdzić. Nabywca może zażądać wystawienia tzw. deklaracji zgodności. Jest to dokument, w którym producent potwierdza, że dana partia produktu jest zgodna z określoną normą, w przypadku drewna budowlanego - zgodnie z klasyfikacją drewna budowlanego. Dokument ten warto mieć nie tylko po to, by upewnić się, że mamy do czynienia z solidnym producentem. Deklaracja przydaje się przy składaniu reklamacji, a także w innych, często trudnych do przewidzenia sytuacjach. Jeżeli np. miała miejsce katastrofa budowlana (za którą inwestor może zostać pociągnięty do odpowiedzialności) i istnieje przypuszczenie, że przyczyną była wada drewna, brak deklaracji zgodności działa na niekorzyść inwestora. Zdarza się też, że przy sprzedaży domu nowy właściciel zażąda potwierdzenia, że budynek został zbudowany ze sprawdzonych materiałów. Wówczas deklaracja także może się przydać.


W deklaracji zgodności powinny znaleźć się następujące informacje:

 • dane producenta
 • nazwa wyrobu
 • klasyfikacja wyrobu według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług
 • przeznaczenie i zakres stosowania wyrobu
 • dokumenty odniesienia (numer atestu, certyfikatu lub deklaracji zgodności) na środki zastosowane do produkcji, w przypadku więźby np. na impregnaty
 • partia wyrobu objęta deklaracją (np. numer faktury).

Przepisy na temat deklaracji zgodności można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 1998 r. (Dz. U. z 1998 r., nr 113, poz. 728).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl