Trwały dach bez problemów – rola obróbek blacharskich

Materiał promocyjny

Dach szczelny to dach bezpieczny. Tajną bronią każdego dekarza w walce z uporczywym deszczem, wiatrem i zanieczyszczeniami czy drobnymi zwierzętami są obróbki blacharskie, które montowane są na każdym dachu. Dzięki temu zachowujemy suchą konstrukcję domu oraz wymaganą przez nas estetykę na wiele lat.

Obróbki blacharskie znajdziemy wszędzie tam, gdzie występują połączenia połaci, na szczytach i krańcach dachu. Są często wykonywane na placu budowy z arkuszy blachy powlekanej i specjalnie dopasowywane do kształtu pokrycia. Część z nich można jednak zakupić wcześniej, przygotowane w odpowiednich, gotowych kształtach, docinane jedynie na dowolną długość. Zaoszczędzimy dzięki temu czas na budowie, a kupując obróbki od tego samego producenta co pokrycie (szczególnie z blachodachówki) mamy gwarancję, że będą one w tej samej powłoce i odcień będzie się zgadzać.

panele dachowe na rąbek
Blachy Pruszyński

Jakie obróbki blacharskie znajdziemy w standardowej ofercie?        

Podstawową obróbką każdego dachu są kalenice. Umiejscowione na szczycie dachu spełniają przede wszystkim funkcję uszczelniającą. Dzięki nim wilgoć nie dostaje się pod pokrycie. Prawidłowo zamontowana kalenica powinna umożliwiać również wentylację pokrycia, tak aby ewentualne zawilgocenia miały możliwość odparować. Z łatwością również dobierzemy odpowiedni kształt do naszego pokrycia, gdyż wybór spośród profilowań jest dosyć szeroki.

Bardzo ważnym elementem są również wiatrownice, które stosujemy na krawędziach dachu. Ich głównym zadaniem jest ochrona bocznej krawędzi przed zerwaniem pokrycia przez silne podmuchy wiatru. Podobnie jak kalenica, wiatrownica również chroni dach przed zawilgoceniem.

obróbki standardowe Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

Rynny koszowe montowane są na połączeniu połaci. Jest to newralgiczne miejsce, gdzie kumulują się opady atmosferyczne, a więc dach jest w tym miejscu narażony na przeciekanie. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni montaż oraz dodatkowe elementy uszczelniające, takie jak samoprzylepne kliny z pianki poliuretanowej.

Nie należy zapominać o pasach nad i podrynnowych. Choć są mniej widoczne, to pełnią bardzo ważną rolę. Pas nadrynnowy odprowadza opady prostu do rynny, dzięki czemu nie dostają się one pod okap. Również zapobiega oberwaniu się rynny podczas zsuwania się czap śnieżnych z dachu.  Pas podrynnowy chroni deskę czołową i okap przed zalaniem. Dodatkowo jest elementem widocznym od spodu dachu, więc zasłania ewentualne nieestetyczne łączenia i tworzy ładne wykończenie.

Można wymienić jeszcze kilka obróbek, które są absolutnie niezbędne, takie jak obróbka komina, ogniomuru czy okna połaciowego. Są to jednak elementy, które zazwyczaj przygotowuje się pod wymiar już na budowie. Z pozoru drobne elementy okazują się bardzo ważne, dlatego pamiętajmy o odpowiednim montażu – najlepiej jeśli wykona go specjalista.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl