Blacha trapezowa jest bardzo uniwersalna w zastosowaniu. Nadaje się na zadaszenie budynku, osłonięcie elewacji czy też nawet jako element konstrukcji. Najczęstsze rozwiązanie to przekrycie elewacyjne i pokrycie dachowe dużych obiektów przemysłowych i magazynowych. Doskonale też sprawdza się jako zadaszenia obiektów do użytku publicznego – przykładem są wiaty przystanków autobusowych. Pomysłem niestandardowym jest wykorzystanie blachy trapezowej jako pokrycia dachowego domu jednorodzinnego. Przy tylu opcjach dostępnych na rynku budowlanym już mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. Jednak nie jest to powód do rezygnacji z tego rodzaju pokrycia – odpowiednio zaprojektowany dom będzie wyglądał nowocześnie, koszty będą niewielkie, a montaż bezproblemowy. Szeroki wybór spośród ofert producentów pokryć dachowych zapewnia nam dowolność co do wysokości profilu, koloru i rodzaju powłoki oraz rodzaju wykorzystanej blachy.
Zalety blachy trapezowej
Najważniejszy jest wybór naszego dostawcy – pamiętajmy aby kupować blachę od sprawdzonego producenta. Mamy wtedy pewność, że wyrób jest najwyższej jakości i będzie on trwały, zapewni odpowiednią sztywność konstrukcji oraz będzie odporny na zmienne warunki klimatyczne. Blacha trapezowa posiada charakterystyczne trapezowe przetłoczenie, które usztywnia blachę i zapobiega uszkodzeniom mechanicznym (w szczególności odkształceniom). Zaletą jest niewielka waga tego wyrobu, co idzie w parze z prostym montażem. Blacha oczywiście nie chłonie wody, a więc możemy ją zamontować na obiektach o niższej wytrzymałości na obciążenia. Nie musimy się również martwić o szczelność – odpowiednio przeprowadzony montaż z zastosowaniem wszystkich potrzebnych obróbek blacharskich zapewni nam wiele lat z bezproblemowym dachem.
Jaki mamy wybór spośród blach trapezowych?
Blacha trapezowa jest wykonywana z powlekanej stali bądź stopu aluminium. Szeroka gama kolorystyczna pozwala nam na dowolność i nie skazuje na szary odcień stali. Oprócz nadania koloru, powłoka taka ma również funkcję ochronną. Skuteczną barierę zapewniają lakiery poliestrowe, poliuretanowe lub hybrydowe, które są innowacyjnym połączeniem poliuretanu i poliestru. Dzięki nim blacha jest odporna na odbarwienia, korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.
Które przetłoczenie będzie odpowiednie?
Przeznaczenie blachy trapezowej jest przede wszystkim zależne od wysokości jej profilu. Te najwyższe (50-200 mm) są stosowane jako elementy konstrukcyjne. Jeśli potrzebujemy osłonić dach budynku najlepiej zastosować niższe profile od 14 do 60 mm. Najniższe wyroby są zwyczajowo używane jako pokrycie elewacyjne np. hal magazynowych.