Remont dachu, pokrycia dachowego

Ewa Staszczyk, Tomasz Dąbrowski
Naprawa lub wymiana dachu konieczna jest nie tylko wtedy gdy ten zaczyna przeciekać, ale również gdy adaptujemy strych na poddasze mieszkalne lub chcemy poprawić wygląd dachu.
Remont dachu, pokrycia dachowego

Konstrukcja dachowa
Zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego przed wymianą pokrycia dachowego, rzeczoznawca budowlany powinien ocenić stan techniczny konstrukcji nośnej dachu,
czyli więźby dachowej. Przy okazji wymiany pokrycia dachowego należy także wymienić lub naprawić elementy nośne dachu, które uległy degradacji czy  zawilgoceniu, zagrzybieniu lub zostały zniszczone przez szkodniki żerujące w drewnie. Do robot związanych z układaniem nowego pokrycia można przystąpić dopiero po naprawie więźby dachowej.
Uszkodzone dachówki ceramiczne i cementowe wymieniamy po prostu na nowe, podmieniając je
w miejsce starych. Podobnie postępujemy z blachodachówkami – odkręcamy uszkodzony arkusz
i wymieniamy go w całości na nowy. Gonty bitumiczne natomiast naprawiamy miejscowo za pomocą uszczelniacza i lepiku, którego kolor dopasowujemy do koloru pokrycia. Jeśli gonty są uszkodzone na większej powierzchni i miejscowe naprawy są bezcelowe, należy je zerwać i ułożyć nowe na powierzchni całego dachu. Ze względu na mały ciężar gontów istnieje także możliwość ułożenia ich nowej warstwy na starym pokryciu bez potrzeby jego zrywania. Nowe pokrycie nie powinno być cięższe od starego - takiego, na jakie więźba została zaprojektowana. Jeżeli jednak inwestor zamierza pokrycie lekkie (np. z blachy stalowej) zamienić na ciężkie (np. dachówkę ceramiczną) musi liczyć się z koniecznością wzmocnienia konstrukcji poprzedzoną konsultacją z projektantem. To jak będzie przeprowadzony remont zależy również od tego czy poddasze będzie użytkowe czy nieużytkowe. W pierwszym przypadku, gdy poddasze ma być ogrzewane i wykorzystane do celów mieszkalnych, połacie dachowe wymagają ocieplenia, a co się z tym wiąże, także zapewnienia odpowiedniej wentylacji przestrzeni pod pokryciem. Natomiast gdy poddasze ma być nieogrzewane
i przeznaczone jedynie na cele gospodarcze wystarczy ocieplić strop.

Remont dachu, pokrycia dachowego

Wymiana starej dachówki na nową
Dachówki ceramiczne i cementowe należą do grupy ciężkich pokryć dachowych i podczas projektowania konstrukcji dachu architekt bierze pod uwagę ich ciężar. Wymieniając więc jedne dachówki na inne nie musimy konsultować się z architektem ani wzmacniać konstrukcji więźby, o ile oczywiście jest ona w dobrym stanie. W razie potrzeby osłabione elementy należy wymienić na nowe. Problem może pojawić się wówczas, gdy zaraz po wymianie poszycia poddasze do tej pory nie użytkowane ma zostać zaadoptowane na cele mieszkalne. Zachodzi wówczas potrzeba ułożenia pod nową dachówkę folii lub membrany paroprzepuszczalnej, która z jednaj strony pozwoli na wentylowanie warstwy ocieplenia, a z drugiej uniemożliwi jego zawilgocenie od strony pokrycia. W takim przypadku należy z krokwi zdjąć stare łaty, ułożyć folię lub membranę, przybić kontrłaty i nowe łaty – te ostatnie we wzajemnych odstępach zalecanych przez producenta nowej dachówki. Teraz pozostanie już tylko ułożenie nowych dachówek. Na średniej wielkości dachu prace polegające na zdjęciu starego pokrycia, zamocowaniu folii i nabiciu łat i kontrłat dwuosobowa, doświadczona ekipa może wykonać nawet w czasie jednego dnia pracy.

Remont dachu, pokrycia dachowego

Montaż dachówki, blachodachówki i gontów na pełnym deskowaniu pokrytym papą
Dachy pokryte papą swego czasu były dość częstym elementem polskiego krajobrazu i w wielu przypadkach stanowiły właściwe, ostateczne pokrycia dachu. Dziś również nowo posadowione budynki kryje się papą na deskowaniu, jednak jest to zwykle pokrycie tymczasowe, na które inwestorzy decydują się ze względów finansowych – dach pokryty papą może przez wiele lat spełniać swoją rolę. W tym czasie inwestor ma czas, by zebrać pieniądze na właściwe pokrycie. Na dachu z papą na deskowaniu można ułożyć każdy właściwie rodzaj pokrycia. Jeśli na starym dachu znaleźć ma się jednak ciężka dachówka cementowa czy ceramiczna, której nie przewidziano projektując budynek, więźbę powinien obejrzeć architekt. Idealnym materiałem, który pozwoli nam w pełni wykorzystać papę na deskowaniu są gonty bitumiczne, pod które i tak krokwie trzeba deskować lub mocować do nich płyty OSB lub ze sklejki wodoodpornej. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie wystarczy po prostu ułożyć gonty na istniejące pokrycie z papy (mocowanie mechaniczne i poprzez klejenie). Jeśli poddasze ma być użytkowe, trzeba będzie jeszcze dodatkowo je docieplić, nie zapominając o pozostawieniu 2 cm szczeliny wentylacyjnej (papa nie przepuszcza pary wodnej) między wełną mineralną a deskowaniem. Nie należy oczywiście zapominać o warstwach folii – paroszczelnej pod wełną i wysokoparoprzepuszczalnej między wełną a deskowaniem. Na pokryciu z papy można stosować także dachówkę lub blachodachówkę. W takim przypadku konieczne jest jednak przybicie wzdłuż krokwi kontrłat, a następnie poprzecznych łat. Dzięki temu zabiegowi powstanie konstrukcja umożliwiająca prawidłowe zamocowanie dachówki i blachodachówki, a pod samym pokryciem powstanie szczelina umożliwiająca odprowadzanie pary wodnej.

Kosmetyka
Nie zawsze trzeba wymieniać pokrycie aby nasz dach wyglądał jak nowy. Jeżeli połać nie przecieka, a więźba jest w dobrym stanie, wystarczy tylko drobna kosmetyka. Naloty biologiczne wywołane przez glony, mchy i porosty oraz zanieczyszczenia mechaniczne czyli sadzę i pył usuwa się wodą z dodatkiem ogólnodostępnych na rynku detergentów, lub specjalnie do tego celu przeznaczonych środków. Do większości pokryć dachowych znajdziemy również farby dachowe. Oczyszczony dach można łatwo pomalować i przywrócić mu pierwotny blask. Pokrycia dachowe przed pomalowanie należy umyć, oczyścić z nalotów biologicznych (glony) i zagruntować. Pomalować możemy każde właściwie pokrycie dachowe. Do stalowych blach ocynkowanych używa się farb poliwinylowych i akrylowych. Do malowania dachówek ceramicznych i betonowych przeznaczone są farby do podłoży mineralnych. Tymi samymi środkami można okryć również pokrycia azbestowe – płytki i eternit. Nie wolno ich jednak wcześniej skrobać ani czyścić w sposób, który powodowałby przy tym bardzo niebezpieczne dla zdrowia pylenie. Pomalowanie eternitu wiąże mikrowłókna azbestowe i tym samym zmniejsza jego zagrożenie dla zdrowia.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl