Przydomowe zadaszenia

Anna Białorucka
Pokrycie dachowe wybieramy nie tylko na dach naszego domu, ale także zadaszenia innych budowli w jego otoczeniu – np. altany czy wiaty.

Drewno, trzcina, blacha lub tworzywa sztuczne to materiały wykorzystywane na pokrycia dachowe. Stosuje się je nie tylko na wykończenie dachu domu, ale także na różnego rodzaju zadaszenia konstrukcji ogrodowych.

Zaciszny kącik
Altany mają najczęściej formę lekkiej werandy w kształcie koła, kwadratu lub wielokąta. Wykonuje się je na ogół z drewna, które musi być oczywiście odpowiednio zaimpregnowane – ważne jest zabezpieczenie przed wilgocią, pleśnią, grzybami i owadami. Ściany mogą być pełne, ażurowe lub przeszklone. Dachy altanek mogą mieć różne kształty – popularne są zadaszenia płaskie, dwuspadowe, namiotowe oraz w kształcie kopuły. Dach altany może być pokryty gontem drewnianym, który dobrze wkomponowuje się w otoczenie, gontem bitumicznym, trzciną albo dachówkami ceramicznymi czy blachą. Zadaszenie można też wykonać z tworzywa sztucznego. 

Przydomowe zadaszenia
Przydomowe zadaszenia


Materiał na daszek

Gonty bitumiczne układa się na dachach o kącie nachylenia większym niż 12°. Wierzchnią warstwę stanowi posypka mineralna lub ceramiczna. Gonty dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Takie pokrycie jest lekkie, co jest ważne w przypadku altanek, których konstrukcja nie jest bardzo wytrzymała. Zadaszenie może być też blaszane – z miedzi, aluminium, stali ocynkowanej lub cynku.
Inna możliwość to pokrycie dachu strzechą z trzciny lub ze słomy – taka altana wygląda bardzo efektownie. Strzecha jest jako pokrycie dachowe bardzo ciężka, podobnie jak dachówki – konstrukcja dachu musi być odpowiednio sztywna mocna.
Pokrycie dachowe można też wykonać z tworzyw sztucznych, np. z płyt poliwęglanowych, które łączą się na zakład lub na zatrzask, a do krokwi montuje się je również na zatrzask. Najczęściej występują w wersji białej lub przezroczystej (białe przepuszczają ok. 35% światła, a przezroczyste ok. 70%).
Altany to budowle ogrodowe służące do wypoczynku – gdy wstawimy do nich meble, mogą być miejscem rodzinnych posiłków czy spotkań towarzyskich. Właściwie wykonane i pielęgnowane stanowią także niewątpliwą ozdobę ogrodu.

Przydomowe zadaszenia

Zamiast garażu
Budowa garażu to kolejny spory wydatek przy dużym i kosztownym przedsięwzięciu, jakim jest postawienie domu. Najlepiej jeśli garaż jest elementem bryły budynku, jednak nie zawsze jest to możliwe – mogą nas ograniczać kształt i wielkość działki lub względy finansowe.
Warto rozważyć wtedy inne rozwiązanie – w tym wypadku sprawdzą się także tworzywa sztuczne. Dostępne na rynku lekkie pokrycia dachowe można wykorzystać do wykonania wiaty garażowej. Konstrukcja wiaty może być zrobiona z odpowiednio zaimpregnowanego drewna lub profili stalowych. Wypełnieniem są szczelne i samooczyszczające się panele z poliwęglanu. System płyt pozwala na wybór kształtu zadaszenia – może być płaskie lub strome. Płyty są odporniejsze na pęknięcia niż tafle szklane i dużo lżejsze, dzięki czemu konstrukcja nie przytłoczy działki. Pod zadaszeniem można przechowywać samochód, motor czy rower. Daszek chroni przed deszczem, śniegiem, słońcem i opadającymi liśćmi. 


Przydomowe zadaszenia


Przydomowe zadaszeniaMontaż i konserwacja

Płyty są łatwe w montażu, można więc wykonać go samodzielnie korzystając z dołączonej do zestawu instrukcji  – potrzebne będą: śrubokręt, młotek, wiertarka, poziomnica i komplet kluczy. Złożoną konstrukcję montujemy do płyty podjazdu za pomocą kotew, płyty łączymy na zatrzaski –
w połaci dachu nie trzeba wiercić dodatkowych otworów.
Równie łatwy jest demontaż – rozłączamy poszczególne płyty, odłączamy konstrukcję od fundamentu i rozkładamy ją na części.  
Płyty poliwęglanowe nie są trudne w utrzymaniu – z powierzchni półokrągłego lub spadzistego daszku śnieg lub liście zsuną się same. Inne zabrudzenia można usunąć strumieniem wody z węża ogrodowego lub oczyścić pokrycie po zdemontowaniu. 

Wybór koloru
Najbardziej popularne są płyty przezroczyste (o najwyższym stopniu przepuszczalności światła), ale stosuje się także płyty mleczne – biała powierzchnia rozprasza światło i daje efekt jego skupienia i wzmocnienia, dzięki czemu przy pochmurnej pogodzie obszar pod dachem wydaje się jaśniejszy niż poza nim. Płyty dostępne są też w innych kolorach, np. w brązowym, niebieskim i zielonym, co pozwala dopasować barwę daszku do stylu domu i ogrodu. Należy jednak pamiętać, że zadaszenie w ciemnym kolorze, będzie się szybciej nagrzewać, a powierzchnia szybciej się zniszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl