OCIEPLENIE DACHU PŁASKIEGO – JAK PROFESJONALNIE WYREMONTOWAĆ STROPODACH?

Materiał promocyjny
Standardy, jakim podlega budownictwo, są coraz wyższe. Oprócz ekologii i odpowiedzialności za klimat, bardzo istotną kwestią jest ekonomia – dobra izolacja budynków po prostu się opłaca. Budynki starszego typu pokryte dachem płaskim zdecydowanie warto modernizować, uwzględniając wymogi prawne i stosując materiały, które zapewnią długoletnie użytkowanie bez konieczności kosztownych napraw.

Dach płaski – nie tak całkiem płaski

Dachem płaskim nazywamy dach o nachyleniu połaci od 2 do maksymalnie 12 stopni, który pełni dwie funkcje jednocześnie – jest dachem a także stropem nad ostatnią kondygnacją budynku. Dlatego dach płaski nazywany jest również stropodachem.
Zbudowany z trzech warstw: konstrukcyjnej, izolacyjnej oraz warstwy pokrycia dachowego, które razem tworzą przegrodą hydroizolacyjną, termoizolacyjną, akustyczną i regulującą przepływ pary wodnej  przez lata nie cieszył się dobrą opinią. Obecnie takie rozwiązanie często pojawia się w nowoczesnych projektach architektonicznych.
Co jednak w sytuacji, gdy planujemy remont budynku pokrytego dachem płaskim? Jak ocieplić stropodach np. w domu popularnie zwanym „kostką”, zbudowanym kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu?

Technonicol
Technonicol

O czym warto pamiętać?

Straty ciepła rejestruje się nie tylko poprzez dach, ale również poprzez ściany i fundamenty. Dlatego równie ważne jak ocieplenie dachu płaskiego jak i ocieplenie pozostałych elementów konstrukcji budynku. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z procesem konwekcji, gorące powietrze unosi się do góry, co sprawia, że straty ciepła przez dach są największe. W związku z tym ocieplenie dachu powinno być priorytetowym działaniem.
Zaznaczmy, że podczas kontaktu nagrzanego powietrza z pomieszczeń wewnętrznych z zimną powierzchnią pokrycia dachowego, zachodzi proces kondensacji. W tej sytuacji woda będzie stopniowo niszczyć konstrukcję dachu i wracać do pomieszczeń użytkowych.

Ocieplenie odgrywa również bardzo istotną rolę w tworzeniu korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod dachem.

Technonicol
Technonicol

Remont dachu płaskiego – podstawa

Zanim przystąpimy do remontu, wykwalifikowana ekipa dekarska powinna dokonać oceny stanu pokrycia dachowego.
Kolejny krok to wybór właściwych produktów. Firma TN International zapewnia najlepsze kompletne rozwiązania i profesjonalną pomoc już na etapie projektowania.

Materiały firmy, znane pod marką TECHNONICOL, są wytwarzane z czystych surowców przy użyciu nowoczesnego sprzętu i z dbałością o środowisko naturalne. Marka TECHNONICOL jest laureatem wielu nagród, m.in. „PRODUKT ROKU 2020” dla wełny mineralnej oraz membrany PVC.

Zaznaczyć należy, że materiały hydroizolacyjne i termoizolacyjne TECHNONICOL są w pełni kompatybilne i mogą być stosowane w różnych systemach. Sprawdź

Firma od lat rozwija technologię BIM, dzięki której architekci z łatwością wybiorą niezawodne materiały, spełniające określone parametry techniczne. Praktyczne wykorzystanie kilku z nich zostało opisane poniżej.

Technonicol
Technonicol

Remont dachu płaskiego - pozostawienie pokrycia dachowego

Jeśli na dachu zauważalne są nieliczne zniekształcenia a termoizolacja nie jest zawilgocona, można pozostawić istniejące pokrycie dachowe, uszczelniając uszkodzone miejsca za pomocą papy podkładowej termozgrzewalnej np. MIDA BASE PV S4. Następnie cały dach pokrywamy gruntem bitumicznym a następnie warstwą hydroizolacji z papy. Najlepiej sprawdzi się tutaj papa remontowa wierzchniego krycia na osnowie z włókniny poliestrowej z kanałami wentylacyjnymi MIDA REMONT SUPER, która również wentyluje warstwy znajdujące się pod nią. Spodnia warstwa papy MIDA REMONT SUPER pokryta jest kanalikami wentylacyjnymi, ułożonymi naprzemiennie oraz łatwo topliwą folią. Pasy z folii zgrzewają się z podłożem, natomiast pozostałe miejsca są nieprzyklejone i tworząc sieć kanalików zapewniają cyrkulację pary wodnej i wilgoci nagromadzonej w niższych warstwach. Pod papą należy zamontować kominki wentylacyjne – 1 kominek na 40-60 m2. To rozwiązanie zapobiega wykraplaniu się pary wodnej do wewnątrz budynku.

Remont dachu płaskiego - usunięcie pokrycia dachowego

W przypadku uszkodzenia izolacji na całej powierzchni dachu, trzeba całkowicie usunąć stare pokrycie i ułożyć nowe. To samo należy wykonać jeśli uszkodzona jest termoizolacja. Podłoże musimy oczyścić, wysuszyć a następnie zabezpieczyć gruntem bitumicznym. Na tak przygotowane podłoże kładziemy paroizolację, np. papę z wkładką aluminiową MIDA STANDARD PV S3, termoizolację z wełny mineralnej oraz hydroizolację. Eksperci firmy TECHNONICOL zalecają hydroizolację dwuwarstwową np. z papy podkładowej o wkładce z tkaniny szklanej PRIMAGLAS G200 S4 oraz papy wierzchniego krycia o wkładce poliestrowej np. MIDA TOP PV250 S5. Praktycznym rozwiązaniem jest papa wentylacyjna wierzchniego krycia MIDA REMONT SUPER. Będzie ona dodatkowo wentylowała pokrycie dachowe.

Więcej szczegółowych informacji na temat profesjonalnych rozwiązań dotyczących dachów płaskich znajduje się na stronie internetowej www.technonicol.pl

OCIEPLENIE DACHU PŁASKIEGO – JAK PROFESJONALNIE WYREMONTOWAĆ STROPODACH?

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl