Kompletny system dachowy – elementy, które tworzą zgraną całość

Materiał informacyjny BMI Polska
To, co widzimy, patrząc na dachy domów to najczęściej piękne dachówki. Jednak ta konstrukcja kryje w sobie dużo więcej – mnóstwo mniejszych i większych elementów, które sprawiają, że całość nie tylko efektownie się prezentuje, ale przede wszystkim jest trwała, odporna i funkcjonująca bezawaryjnie. Jak dobrać wszystkie akcesoria, by dach służył niezawodnie oraz zapewniał bezpieczeństwo i spokój na lata? Co sprawia, że system dachowy jest kompletny i idealnie dopasowany zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym? Kluczem do sukcesu okazuje się umiejętne dobranie elementów systemu dachowego od jednego producenta, który już na etapie planowania ma na celu stworzenie niezawodnego i perfekcyjnie dopasowanego dachu.

Dach z jednej ręki, czyli obietnica niezawodności

Dach ma być trwały i zapewniać bezpieczeństwo przez dziesiątki lat – ta idea sprawiła, że Braas może zaoferować każdemu inwestorowi i właścicielowi domu lub innego budynku kompleksowy system dachowy. W jego skład wchodzą dachówki, warstwy wstępnego krycia, taśmy kominowe i uszczelniająco-wentylacyjne, zabezpieczenia przeciwśniegowe oraz systemy komunikacji dachowej. To bogata i dobrana do wielu potrzeb oraz gustów propozycja. Wszystkie, starannie dobrane ponad tysiąc elementów wykończeniowych najwyższej jakości, idealnie do siebie pasują i łączą się, tworząc całościowe pokrycie. Bez względu na rodzaj dachu, jego stylistykę, konwencję, czy kolorystykę wszystkie akcesoria i dachówki dobrane są tak, by finalnie stworzyć piękny i wytrzymały dach. Jak zostały skomponowane poszczególne elementy, by razem tworzyły tak trwałe pokrycie? Przede wszystkim zadbano o ich jakość oraz każdy detal techniczny, który ma wpływ na końcowe funkcje połaci.

Wentylacja i uszczelnienia

Na dach oddziaływują zróżnicowane temperatury – latem mocno się on nagrzewa, z kolei zimą wystawiony jest na działanie zimna i jednocześnie na ciepłe powietrze od wewnątrz. Gromadząca się w ten sposób pod połacią wilgoć musi być skutecznie odprowadzona. Podstawą jest tu zapewnienie swobodnego przepływu strumienia powietrza, które umożliwiają między innymi kalenice, okapy i grzbiety dachów. Bezawaryjne działanie tych elementów wynika z prawidłowego montażu oraz uszczelnienia ich łączeń. Służą do tego między innymi specjalne taśmy uszczelniająco-wentylacyjne, takie jak Figaroll Plus, czy Metalroll, które zabezpieczają kalenice i grzbiety oraz ułatwiają doskonałą wentylację, chroniąc jednocześnie przed deszczem i śniegiem. Pozostałe elementy służące do wentylacji i uszczelniania (np. taśmy wentylacyjne okapu oraz grzebienie okapu z kratką wentylacyjną) również dbają o właściwy przepływ powietrza oraz uniemożliwiają przedostawanie się ptaków i drobnych gryzoni pod połać dachu.

*

Warstwa wstępnego krycia

Dachy skośne w naszych szerokościach geograficznych układane są w podwójnym systemie. W jego skład wchodzi pokrycie główne, czyli dachówki oraz warstwa wstępnego krycia, czyli membrany lub papy bitumiczne. Akcesoria te pozwalają na dodatkową ochronę warstwy termoizolacyjnej przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Kiedy w materiały ociepleniowe dachu nie będzie wnikała woda ani wilgoć, będą one gruntownie spełniać swoją funkcję. Warstwy wstępnego krycia (membrany i papy Braas- Bit Premium SBS) skutecznie zabezpieczają termoizolację. Dodatkowo, wysoka paroprzepuszczalność membran Divoroll umożliwia też swobodny przepływ pary wodnej z wewnątrz budynku oraz zapobiega wydmuchiwaniu włókien z ocieplenia.

*

Obróbki i wyprowadzenia

Kolejne elementy, które wchodzą w skład kompletnego systemu dachowego, pomagają w uszczelnieniu i wkomponowaniu w połać takich detali, jak kosze, zakończenia kalenicy i grzbietu, odpowietrzniki, czy maszty antenowe. Gotowe, specjalnie zaprojektowane akcesoria (np. kominki wentylacyjne, nasadki antenowe, kosze aluminiowe, listwy kominowe) idealnie pasują do pozostałych elementów dachu. Dzięki temu ich montaż jest szybszy i pozwala oszczędzić czas pracy dekarzy. Poza tym nie wymagają one stosowania dodatkowych uszczelnień. Dodatkowym atutem dla inwestorów jest z pewnością walor estetyczny – dopasowane kolorystycznie akcesoria tworzą efektowny wizualnie, ale również efektywnie funkcjonujący dach.

Detale mocujące

Dach to system wielu elementów, które wymagają bezawaryjnego i trwałego połączenia. Klamry, czy wsporniki do łat gwarantują ich szybki montaż, ale również ochronę przed oderwaniem dachówek przy silnych podmuchach wiatru.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jedną z najważniejszych funkcji dachu jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom i przedmiotom, które znajdują się w budynku. Aby ta ochrona była jeszcze bardziej skuteczna oraz dawała użytkownikom pełen komfort, dostępne są akcesoria, które dodatkowo podnoszą bezpieczeństwo dachu np. system zabezpieczeń przeciwśnieżnych (składający się z uchwytów do belki oraz płotka do zatrzymywania śniegu), czy też elementy, ułatwiające bezpieczne poruszanie się po dachu bez względu na warunki atmosferyczne (ławy i stopnie kominiarskie).

*

Pełen komfort, czyli Gwarancja Systemowa

Wybór dachówek, ale również wszystkich innych materiałów systemu dachowego pochodzących od jednego producenta to pewność idealnego dopasowania jego części – zarówno pod kątem technicznym, jak i wizualnym. Oprócz przedłużenia żywotności dachu oraz minimalizacji ryzyka uszkodzeń i awarii inwestor zyskuje w ten sposób również możliwość skorzystania z Gwarancji Systemowej. To rozwiązanie, które obejmuje ochroną nie tylko dachówki, ale cały system dachowy.

Dlaczego kompletny system dachowy jest tak ważny?

Nieprawidłowe dopasowania, nieumiejętny montaż, czy dobór niewłaściwych rozwiązań przy wykańczaniu pokrycia dachowego może skutkować wieloma problemami, np. przeciekaniem, nieszczelnością lub nadmierną wilgocią. Kompletny system dachowy, czyli dachówki i akcesoria od jednego producenta gwarantuje perfekcyjne łączenia. Pełna optymalizacja wymiarów, kształtów, materiałów i kolorystyki eliminuje ewentualne nieszczelności oraz zapewnia wizualną spójność. Dodatkowym aspektem, wpływającym na skuteczność tego systemu może być skorzystanie z usług wykwalifikowanych rzemieślników podczas montażu dachu, np. z Certyfikowanych Dekarzy Braas. Gwarantują oni najwyższą jakość wykonania usługi pokrycia dachowego. W ten sposób kompletny system dachowy staje się inwestycją, która szybko zwraca się w postaci wieloletniej trwałości, wytrzymałości oraz bezawaryjności dachu.

Wybierz swój wymarzony dach! Więcej informacji na temat rozwiązań Braas znajduje się na stronie: https://www.bmigroup.com/pl

*

***
BMI Polska to wiodący producent kompleksowych, innowacyjnych systemów dachowych i systemów hydroizolacji. W Polsce, firma łączy jedne z największych i najbardziej zaufanych marek w branży: Braas (dachy skośne) i Icopal (dachy płaskie). BMI Polska należy do międzynarodowej Grupy BMI, która aktywnie działa w Europie, Azji i Afryce. W Polsce, BMI ma swoje biura i zakłady m.in. w Zduńskiej Woli i Opolu. BMI Polska dostarcza innowacyjne systemy hydroizolacji oraz wiele rodzajów pokryć dachowych, m.in.: ceramiczne, betonowe, bitumiczne, syntetyczne wraz z wyposażeniem ppoż. i akcesoriami, by zapewnić ochronę i spokój ducha właścicielom domów, jak również architektom, wykonawcom, dekarzom. Eksperci BMI wspierają procesy projektowe oraz służą doradztwem technicznym w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i obiektach inżynierskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl