Kominy zewnętrzne

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Brak wolnego kanału kominowego w budynku lub jego niekorzystne rozmieszczenie jest problemem, który łatwo można rozwiązać instalując komin zewnętrzny. Wybór odpowiedniego systemu zaprocentuje spokojnym użytkowaniem przez wiele lat.
Kominy zewnętrzne

Kominy odprowadzają gazy spalinowe z palenisk na zewnątrz oraz dostarczają odpowiednią ilość tlenu do procesu spalania. Tym samym kominem nie można jednocześnie odprowadzać spalin i dostarczać powietrza do spalania. Wyjątkiem jest tylko system powietrzno-spalinowy. Do poprawnego funkcjonowania komina niezbędny jest tzw. ciąg, wytworzony na skutek różnicy ciężaru gorących spalin i powietrza. Rodzaj komina zależy od gatunku kotła i paliwa, jakie będzie wykorzystywane. Jego wymiary natomiast - od mocy i rodzaju kotła. Klasyczne kominy murowane tracą popularność, ponieważ ulegają szybkiej degradacji. Najbezpieczniejszym materiałem do konstrukcji ciągu kominowego jest stal kwasoodporna, która sprawdza się zarówno w przypadku opalania gazem, olejem opałowym, jak i tradycyjnym paliwem stałym. Na rynku istnieją również systemy ceramiczne.

Systemy kominowe ceramiczne
Zalety ceramiki w budownictwie są powszechnie znane. Klasyczne rozwiązanie przywodzi na myśl czasy dawnego, solidnego budowania. Kominy ceramiczne składają się najczęściej z rur kamionkowych, izolacji ogniotrwałej, wełny mineralnej oraz pustaka keramzytowego. Taka budowa pozwala pracować kominowi nawet w temperaturze 600º. Rozwiązanie ceramiczne sprawdza się przy każdym rodzaju paliwa, rury kamionkowe natomiast słynne są z odporności na pożary sadzowe. Ich instalacja jednak jest skomplikowana i wymaga dodatkowego obudowania. Ze względu na dużą wagę kamionki potrzebny jest stabilny fundament, ponadto komin ceramiczny może być prowadzony wyłącznie pionowo, nie są możliwe odchylenia lub skręty przewodu kominowego. Wymóg stabilnego oparcia wyklucza umieszczenie komina ceramicznego bezpośrednio nad kominkiem lub piecem. Na kominy ceramiczne należy zdecydować się jeszcze przed rozpoczęciem budowy i uwzględnić je w projekcie domu.

Kominy zewnętrzne

Systemy kominowe stalowe dwuścienne
To bardzo lekkie konstrukcje, które nie wymagają fundamentów. Można je bezpośrednio mocować do wybranej ściany domu. Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają obudowy - jej rolę pełni zewnętrzny płaszcz wykonany ze stali szlachetnej. Kominy wykonane w tej technologii są strukturą samodzielną, nie wymagającą stosowania konwencjonalnych materiałów ceramicznych. Ich wewnętrzną część tworzy przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on zabezpieczony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna. Płaszcz wewnętrzny kominów dwuściennych wykonany jest z blach kwasoodpornych o grubości od 0,5 do 1,0 mm, płaszcz zewnętrzny z blachy nierdzewnej grubości 0,5 -1,0 mm, izolacja termiczna ma grubość 30 mm.
Poszczególne elementy prosto łączy się wsuwając jeden w drugi. To rozwiązanie sprawdza się idealnie podczas podłączania kominka przy braku przygotowanego wcześniej przewodu kominowego w ścianie. Można je stosować wewnątrz, jak i poza domem. Wygląd komina zewnętrznego jest estetyczny i nie wymaga dodatkowego obudowywania. Idealnie nadaje się do nowocześnie zaprojektowanego domu, ale dzięki swej prostocie pasuje również do klasycznych projektów. Industrialny wygląd stali to rozwiązanie, które wykorzystuje się w wielu aranżacjach. System kominowy ZEN to przykład na połączenie chłodnej elegancji  z prostotą stylu i obecnym trendem na rynku budowlanym. System ZEN jest rozwinięciem dwuściennego systemu MKD. W systemie MKD każdy kolejny element spinany jest za sobą przeznaczonymi do tego celu obejmami. Tym samym na powierzchni zewnętrznej komina są wyraźnie widoczne miejsca łączenia. To co wyróżnia komin ZEN to brak obejm - po zmontowaniu elementów miejsce łączenia jest prawie niewidoczne, co podnosi estetykę komina.

Kominy zewnętrzne
Kominy zewnętrzne

Systemy kominowe stalowe jednościenne
System jednościenny to połączenie rur, dla których należy znaleźć miejsce. Potrzebują dodatkowej izolacji, którą spełnia obudowa lub szacht kominowy. W przypadku kominów jednościennych raptowne wychłodzenie sprzyja tzw. cofce - braku ciągu w kominie oraz korozji - co może stanowić poważne zagrożenie dla życia. Systemy jednościenne nie działają samodzielnie, są to wkłady kominowe, które wymagają wolnego przewodu kominowego. Umieszcza się je w obudowie - tradycyjnej, murowanej z cegieł lub z pustaków keramzytobetonowych. Sprawdzają się podczas remontów i modernizacji starych systemów kominowych. Są bardzo szczelne, dzięki czemu można je wykorzystać w starym kanale kominowym

Kominy zewnętrzne

i podłączyć nowoczesny kocioł. Systemy stalowe, używane do tego celu, są zabezpieczone przed działaniem korozji, łatwo się je montuje i można je stosować w połączeniu z każdym rodzajem kotła. Kwestia wykończenia tego systemu może jednak okazać się uciążliwa. Wkład kominowy zaleca się bowiem osłonić dodatkową warstwą izolacji termicznej.
Kominy stalowe i ceramiczne mają porównywalne walory użytkowe - stal kwasoodporna, kamionka kwasoodporna są w równym stopniu niewrażliwe na spaliny nowoczesnych kotłów.

Wymienione rozwiązania różnią się sposobem wykonania komina, przy czym w tej materii komin stalowy (lub wkład) wyraźnie wygrywa z cięższym ceramicznym. Mobilność kominów stalowych, które zawsze można dołączyć do budynku to ich kolejna niewątpliwa zaleta. Nie wymagają one zaawansowanej przebudowy lub uwzględnienia w projekcie, jak to się dzieje przy innych rozwiązaniach.

od 7 lat
Wideo

Pomysły na ścianę w sypialni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl