Jaki dach wybrać? Przegląd rodzajów dachów

Materiał promocyjny
Obecnie panującym trendem w budownictwie jednorodzinnym jest minimalizm. Z tego też powodu nowo budowane domy przekryte są zazwyczaj dachami dwuspadowymi. Taki kształt dachu ułatwia realizację budynków energooszczędnych. Oczywiście nie musimy podążać za modą. Jakie są możliwości przy wyborze konstrukcji dachu?

Dach wpływa nie tylko na estetykę domu i jego wygląd, ale także decyduje o rodzaju pokrycia dachowego, sposobie wykonania poszczególnych warstw, funkcjonalności rozwiązania i koszcie budowy. Kształtów dachu jest wiele. Możemy wybierać wśród zawsze modnych i standardowych dachów dwuspadowych lub zdecydować się imponujące dachy wielospadowe. Warto pamiętać, że im prostsza konstrukcja, tym koszt budowy będzie niższy.

Dachy płaskie

Po latach niełaski dachy płaskie wróciły w wielkim stylu i coraz częściej możemy je spotkać na domach zarówno parterowych, jak i piętrowych. Konstrukcją nośną (przejmuje wszystkie obciążenia) stropodachów jest warstwa żelbetowa, na niej układane jest ocieplenie, a na nim pokrycie dachowe. Koncepcje dachów płaskich, które stanowią strop ostatniej kondygnacji, są różne – mogą to być dachy wentylowane, niewentylowane lub odwrócone. Stropodachy niewentylowane są łatwe do wykonania, jednak ze względu na liczne wady stosuje się najczęściej w budynkach gospodarczych lub nad nieogrzewanymi pomieszczaniami. Dachy płaskie wentylowane umożliwiają odprowadzenie wilgoci z warstwy ociepleniowej, dzięki temu, że strop i położone na nim ocieplenie oddzielone jest od położonych wyżej warstw szczeliną wentylacyjną. Natomiast w przypadku dachów odwróconych (można wykorzystać go np. jako ogród) pierwszą warstwę stanowi hydroizolacja, a dopiero na niej znajduje się warstwa termiczna. Jako warstwę dociskową można zastosować żwir, który chroni konstrukcję przed opadami, a także zwiększa powierzchnię parowania. Co ważne, dach płaski nie do końca jest płaski – nachylenie połaci wynosi od 5 do 20o. Umożliwia to swobodne odprowadzenie wody deszczowej.

Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

Dachy strome

Dachy strome to praktycznie nieograniczona liczba wariantów, poczynając od najprostszych, jednospadowych, poprzez dwuspadowe, a kończąc na wielospadowych – wszystko tak naprawdę zależy od wizji projektanta i upodobań inwestora. Przedstawiamy najczęściej spotykane dachy w naszym krajobrazie.

Dach jednospadowy (inaczej jednopołaciowy, pulpitowy) – jak sama nazwa wskazuje – ma jedną prostokątną połać. Zazwyczaj stosuje się na domach, których rozpiętość pomiędzy ścianami jest mniejsza niż 6 m. Z tego powodu taki dach rzadko spotykany jest w przypadku domów jednorodzinnych, jest też mało atrakcyjny, za to w przypadku przybudówek czy garaży sprawdza się doskonale.

Dach dwuspadowy (dwupołaciowy) – jak już wspomnieliśmy – to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie zarówno w przypadku domów parterowych, jak i wielokondygnacyjnych. Zbudowany jest z dwóch prostokątnych połaci. Pod takim dachem łatwo można zaaranżować poddasze użytkowe, także koszt jego wykonania jest niższy niż np. czterospadowego. Ciekawymi wariantami dachu dwuspadowego są asymetryczne lub symetryczne dachy kolebkowe (oparte na łuku).

Dach czterospadowy ma cztery połacie. Jednym z rodzajów jest dach kopertowy. Powstaje z czterech skośnych połaci – dwie mają kształt trapezu i dwie trójkąta, najczęściej o tym sam kącie nachylenia. Jest bardzo efektowny, jednak w porównaniu z dachem dwuspadowym droższy i trudniejszy w realizacji, mimo że odpada koszt budowy ścian szczytowych. Ponadto skosy z czterech stron sprawiają, że umeblowanie poddasza może być utrudnione. Dachy kopertowe najlepiej prezentują się na domach parterowych. Innym rodzajem dachu czterospadowego jest dach namiotowy. Składa się on z czterech połaci w kształcie trójkątów.

Dach mansardowy zbudowany jest z dwóch lub czterech połaci, przy czym każda jest załamana pod innym kątem nachylenia – dolna część połaci jest bardzo stroma, górna ma znacznie mniejszy kąt nachylenia. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie poddasza. Jest trudniejszy i droższy w realizacji.

Dach naczółkowy – od dachu dwuspadowego odróżniają go ścięte narożniki połaci, tworzące właśnie naczółki.

Dach wielospadowy to połączenie różnej wielkości i kilku kształtów połaci dachowych. Jest skomplikowany w budowie, a co się z tym wiąże, także kosztowny.

Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

Pokrycie na dach

To, na jakie pokrycie dachowe się zdecydujemy zależy od naszych upodobań oraz możliwości finansowych. Jednak śmiało można stwierdzić, że inwestorzy decydują się najczęściej na blachodachówki, i to niezależnie od kształtu dachu. Nic dziwnego, prezentują się ładnie i estetycznie, ponadto są trwałe, odporne na korozję i negatywne działanie czynników atmosferycznych, a także dostępne są w różnych kształtach, kolorach oraz powłokach. Dodatkowo większość blachodachówek panelowych umożliwia pokrycie dachu bez zbędnych odpadów – najczęściej jest to tylko 5% zamówionego materiału (nawet przy najbardziej skomplikowanych dachach). Pamiętajmy jednak, aby wybierać pokrycie dachowe pochodzące od renomowanego producenta, np. Blachy Pruszyński, ponieważ jest to gwarancja najwyższej jakości materiałów i nowoczesnego procesu technologicznego.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl