W zależności od konstrukcji stropodachy mogą być wentylowane lub niewentylowane. Jednak wszystkie, niezależnie od rodzaju, wykonane w budynkach mieszkalnych muszą mieć warstwy: spadkową, paroizolacyjną, termiczną i wierzchnią.
Warstwa lub konstrukcja spadkowa - jest podstawą konstrukcji, na niej zostaje ukształtowany spadek dachu. W dachach płaskich wynosi on 2° do 15°. Warstwę spadkową można wykonać z betonu - gładź (szlichta) betonowa, betonu lekkiego (styrobet, keramzytobeton), kruszywa (keramzyt), drewna (płyty, sklejki lub deski ułożone na legarach oraz ułożone pod kątem płyty stropowe).
Paroizolacja (izolacja przeciwwilgociowa) - zabezpiecza przed przenikaniem pary wodnej do znajdujących się wyżej warstw z wnętrza domu. wykorzystuje się tu najczęściej folie paroizolacyjne (paroszczelne) grubości 0,15-0,20 mm. Nie są tak naprawdę idealnie szczelne - każdy metr folii przepuszcza około 0,5 grama pary wodnej w ciągu 24 godzin - g/m²/24h. Jest to jednak bardzo mało. Folie produkowane są z różnych materiałów, najczęściej jest to polietylen. Układa się je pod warstwą termoizolacyjną, prostopadle do spadku i łączy na co najmniej 10-centymetrowy zakład. Dostępne są folie niezbrojone, zbrojone, z warstwą aluminium i z włókniną. Najskuteczniejsze są folie z warstwą aluminiową (refleksyjne), które obijają promieniowanie cieplne, przez co redukują straty ciepła (i zmniejszają rachunki za ogrzewanie). Układa się je powłoką aluminiową do spodu, tak samo jak warstwy zbrojone - zbrojeniem do spodu;