Jak zainstalować wiatrownicę?

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński
Nie ma kompletnego pokrycia dachowego bez wiatrownicy. To właśnie ona chroni nasz dach przed negatywną działalnością wiatru. Obróbka blacharska, nazywana również wiatrówką, działa jak należy tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostanie zainstalowana we właściwy sposób. W tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo zamontować obróbkę szczytową.

Wiatrownica niesie za sobą wiele korzyści, dlatego dach nie może się bez niej obyć. Nie tylko chroni całą konstrukcję przed silnymi podmuchami, a również ułatwia montaż innych elementów pokrycia. Dodajmy do tego również, że wiatrownice uległy technologicznym przekształceniom, które przyczyniły się do znaczące usprawnienia prac dekarskich. W dzisiejszych czasach stosuje się gotowe wiatrownice, które znajdziemy w ofercie firmy Blachy Pruszyński. Są one nie tylko funkcjonalne, ale również przepełnione estetycznym wdziękiem. W katalogu znajdziemy wiatrownicę w różnych kolorach oraz powłokach, więc skutecznie dobierzemy element, który będzie doskonale pasował do wybranej przez nas stylistyki. Najskuteczniejsze okazują się wiatrownice stworzone z powlekanej blachy płaskiej.

Jak przebiega montaż wiatrownicy?

Na całość tworzącą wiatrownicę składają się rynna oraz dwa elementy maskujące. Proces montażowy otwiera rynna brzegowa, której zadaniem jest pozbywanie się wody opadowej z pokrycia. Posiada ona boczne podgięcie, które nie pozwoli dostać się wodzie pod pokrycie. Następnie przechodzimy do instalacji pierwszej obróbki, która musi znaleźć się na drugim pasie nadrynnowym. Pamiętajmy o tym, żeby zostawić obróbkę wysuniętą na dwa milimetry od wspomnianego pasa. Kluczowe jest również dobranie właściwego kąta załamania obróbki. Na tym kończy się montażowy proces dotyczący dołu wiatrownicy. Nadeszła pora na jej górną część! Górna część wiatrownicy wykonywana jest w analogiczny sposób do poprzedniej partii. Tak jak w przypadku dolnej części, interesują nas kąt nachylenia oraz wymiary deski szczytowej. Jakie są najważniejsze zasady związane z instalacją wiatrownicy na naszym pokryciu? Po pierwsze, każdy kolejny element powinien być zamontowany z 150-milemetrowym odstępem. Po drugie, najważniejsza jest szczelność, dlatego zadbajmy o to, by stworzyć jakościowe połączenia. Po trzecie, używajmy wyłącznie wkrętów farmerskich, które nigdy nie zawodzą podczas dekarskich prac. Gdy będziemy stosować się do tych trzech kroków, wszystko przebiegnie bez problemu, co przełoży się na większą radość z dobrze działającego pokrycia dachowego.

Podczas montażu wiatrownicy musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Nie podejmujmy się tej pracy bez odpowiedniego przygotowania. Załóżmy odpowiednią odzież, na czele z rękawicami oraz wygodnym obuwiem. Zabierzmy ze sobą na dach linę bezpieczeństwa oraz za wszelką cenę starajmy uniknąć się skaleczeń.

Wróć na e-dach.pl e-dach.pl