Jak przebiega mycie, czyszczenie i malowanie dachów

Artykuł sponsorowany
Co jakiś czas należy sprawdzać stan techniczny pokrycia dachowego.
Co jakiś czas należy sprawdzać stan techniczny pokrycia dachowego. Alpinator
Wszystkie pokrycia dachowe zarówno blaszane, ceramiczne, betonowe, bitumiczne, jak i drewniane wymagają, co pewien czas odnowienia, gdyż na skutek działania czynników atmosferycznych blachy rdzewieją, dachówki mocno się brudzą, pojawiają się mchy, porosty i przebarwienia. Cały dach zaczyna nieestetycznie wyglądać i traci barwę, co więc możemy zrobić z takim problemem?

Pierwsze działanie

Warto co jakiś czas sprawdzać stan techniczny pokrycia dachowego, takie działanie pozwoli zapobiec przeciekom i ewentualnej konieczności wymiany dachu, czy poszczególnych elementów. W przypadku blachy głównym objawem jest pojawienie się rdzy, co przyczynia się do łuszczenia i odpryskiwanie farby.

Dachówka

Jak wiadomo, nie wszystkie rodzaje dachówki są jednakowo podatne na zabrudzenia i porosty. Najbardziej narażone są elementy o chropowatej powierzchni, gdyż zabrudzenia z łatwością pozostają między nimi, co umożliwia rozwijania mchów, grzybów i innych porostów. Gładka powierzchnia dachówek znacznie poprawia odporność na zanieczyszczenia i osady. Rozwiązaniem dla tego typu problemu jest czyszczenie dachu odpowiednimi preparatami w zależności od istniejących zabrudzeń, ale najpierw warto zabezpieczyć miejsca, które mogą być narażone na działanie tych substancji. Płyny należy nanieść i pozostawić na powierzchni na określony czas, zgodnie z zaleceniami producenta. Kolejnym etapem jest umycie powierzchni ciepłą wodą pod ciśnieniem. Aby efekt był trwały i pozostał na długo, to cały proces musi być wykonany dokładnie.

Warto wiedzieć, że tego typu działania wymagają specjalistycznego sprzętu i dużych umiejętności pozwalających wykonać określone działania na wysokości. Problem pojawia się, gdy dach jest stromy, a poruszanie się bez właściwego sprzętu jest praktycznie niemożliwe oraz bardzo niebezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem przy pracach na wysokości jest wynajęcie firmy, która na co dzień zajmuję się pracą w trudnych warunkach. Pracownicy są odpowiednio wyszkoleni, mają duże doświadczenie oraz są wyposażeni w profesjonalny sprzęt, dzięki czemu cały proces przebiegnie sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie. Jedną z takich firm znajdziesz pod adresem http://alpinator.pl/czyszczenie-dachow/. Warto też wiedzieć, że samodzielnie można niezbyt trafnie wybrać preparat do pozbycia się brudu, czy porostów, co może pogorszyć stan dachówki. Podczas zmywania należy pamiętać, aby dobrze wyskalować ciśnienie, tak żeby nie uszkodzić dachu.

Zwiększenie ochrony

Impregnacja dachówki to kolejny element, który warto wykonać zaraz po wyczyszczeniu i pozbyciu się zanieczyszczeń. Najczęściej substancje impregnującą nanosi się natryskowo, może to być np. środek dający efekt mokrej dachówki, który wydłuża ochronę przed zabrudzeniami i ponownym zarostem.

Malowanie dachówki konieczne jest w przypadku, gdy wierzchnia warstwa jest uszkodzona lub występują na niej przebarwienia. Pierwszym krokiem jest naniesienie na dach środka gruntującego, który wzmocni dachówki i zwiększy przyczepność późnej nałożonej farby. Z reguły nakłada się dwie warstwy farby, w odstępach czasowych zalecanych przez producenta. Po wykonaniu takiego zabiegu dachówka wygląda jak nowa, jest znacznie odporniejsza na czynniki atmosferyczne, w tym promienie UV. 

Blacha

W przypadku dachów, które są pokryte arkuszami blachy, wykonuje się fachowe czyszczenie i przygotowanie powierzchni, tak aby pozbyć się słabej warstwy farby i korozji. Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie okien, kominów i miejsc narażonych na działanie detergentów czyszczących, gruntujących, impregnujących, jak i samej farby. Naniesiona na dach chemia umożliwia łatwiejsze usunięcie zabrudzeń, starej farby i przede wszystkim rdzy. Z reguły luźną farbę i ogniska korozji usuwa się ręcznie przy pomocy szczotki drucianej i papierów ściernych, ewentualnie w przypadku trudności korzysta się ze szlifierki. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni należy spłukać zanieczyszczenia i odpady. Najlepiej w tym zadaniu sprawdzają się myjki ciśnieniowe, które z łatwością poradzą sobie z osadem. Wykorzystując specjalne płyny należy odtłuścić dach, po czym można nanieść środek gruntujący, który zwiększy przyczepność farby do podłoża.

Warto wiedzieć, że malowanie dachów powinno się wykonywać w odpowiednich warunkach. Temperatura blachy nie może być zbyt duża, ponieważ po nałożeniu farby rozcieńczalnik odparuję zbyt szybko i pojawią się bąbelki, które po pewnym czasie po prostu pękają tworząc dziurki. Takie miejsca są dużo bardziej podatne na pojawienie się rdzy. Najlepszą porą w lecie na malowanie jest wczesny ranek lub wieczór.

Malowanie - podkład

Po wcześniejszym przygotowaniu pokrycia dachowego można przejść do kolejnego etapu - Malowanie farbą podkładową - ważne jest, aby użyć właściwej farby, w przypadku dachu, który rdzewieje należy wybrać farbę typowo do danego podłoża oraz przede wszystkim antykorozyjną. Istotne jest, aby dokładnie pokryć powierzchnię dachu (kilka warstw), wszelkie niedociągnięcia mogą przyczynić się do szybszego pojawienie się ognisk rdzy.

Malowanie właściwe

Zanim jednak zostanie wykonane malowanie właściwe należy odczekać, aż wcześniejsza farba wyschnie, wszystkie informacje odnośnie ilości czasu schnięcia między warstwami można znaleźć na opakowaniu lub u producenta. Również należy zwrócić uwagę na rodzaj farby właściwej i podkładowej, zaleca się, aby wyroby malarskie były kompatybilne ze sobą.

Czas na malowanie. Do tego możemy użyć zarówno pędzli, jak i wałków. Natomiast Profesjonalną usługę zapewnia Alpinator. Fachowcy z firmy używają urządzeń natryskowych do łatwo dostępnych miejsc, co przekłada się na szybsze i dokładniejsze pokrycie całej powierzchni. Wszystkie obróbki blacharskie i inne trudno dostępne miejsca pokrywane są ręcznie z należytą dokładnością.

Do pełnego zabezpieczenia pokrycia dachowego warto wykonać kilka warstw. Jeśli wszystkie procesy zostaną wykonany solidnie, to żywotność dachu znacznie się zwiększy. Wybór odpowiednich detergentów, farb i pozostałych środków jest kluczowy dla długotrwałej ochrony dachu, zarówno przed promieniami UV, kwaśnymi deszczami, jak i pozostałymi czynnikami atmosferycznymi.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl