Jak odpowiednio zamontować fotowoltaikę na dachu?

Artykuł sponsorowany

W momencie, kiedy zdecydujesz się na stworzenie instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, warto zastanowić się nad rodzajem jej montażu. Niektórzy decydują się na stworzenie fotowoltaiki na gruncie, inni jednak wolą praktyczniejsze rozwiązanie. Umiejscowienie paneli na dachu staje się z tego powodu coraz bardziej popularne. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracisz miejsca w swoim ogrodzie na stworzenie konstrukcji pod instalację fotowoltaiczną.

Montaż paneli na dachu jest dostępny w dwóch wariantach. Ogniwa fotowoltaiczne można umieścić na dachu skośnym, gdzie panele będą przywierały do powierzchni dachu. Natomiast w przypadku dachów płaskich, konieczny jest montaż paneli na specjalnie przygotowanej konstrukcji. Aby montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim lub skośnym był dobrze zaplanowany, należy zadbać o odpowiednią ekipę montażową, która zajmie się stworzeniem instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu.

Na co warto zwrócić uwagę podczas instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim i skośnym?

Jedną z głównych rzeczy, na jaką warto zwrócić uwagę, jest kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Nachylenie ogniw fotowoltaicznych znajdujących się na dachu lub na gruncie względem płaszczyzny horyzontu powinien wynosić mniej więcej 30-40°. W przypadku dachów skośnych nie musisz martwić o dodatkową konstrukcję wspierającą instalację fotowoltaiczną. Wybierając jednak panele fotowoltaiczne na dachu płaskim, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi ze stworzeniem konstrukcji pod tego rodzaju montaż. Powinna się tym zająć odpowiednia firma, aby konstrukcja montażowa była odporna na powiewy wiatru oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne występujące na terenie naszego kraju. Konstrukcja ta będzie musiała unieść całą instalację fotowoltaiczną, dlatego warto, aby była wykonana przez doświadczonych ludzi.

Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest szerokość geograficzna, w jakiej się znajdujemy. W tym przypadku na naszej półkuli, panele fotowoltaiczne powinny być skierowane w stronę południową. Nasłonecznienie w tym kierunku jest największe i dzięki temu będziesz mógł wykorzystać maksymalną wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Należy również zauważyć, że instalacja fotowoltaiczna na dachu skośnym jest tańsza, niż na dachu płaskim. Spowodowane jest to brakiem potrzeby wykonania dodatkowej konstrukcji, która utrzyma taką instalację. Co więcej, aby instalacja na dachu płaskim była dobrze osadzona, często trzeba ją obciążyć bloczkami betonowymi lub aerodynamicznymi.

Niezależnie jednak od tego, jaki masz dach, możesz wykonać instalację fotowoltaiczną, która będzie służyła Ci przez długi czas.

Ważnym elementem jest również wentylacja instalacje fotowoltaicznej. Odpowiednie umiejscowienie fotowoltaiki na dachu pozwoli zwiększyć żywotności całej instalacji. Temperatury w okresie letnim są bardzo wysokie. Często panele fotowoltaiczne nagrzewają się do temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza. Wpływa to na zmniejszenie ich wydajności. Należy więc zadbać o to, aby instalacja fotowoltaiczna była odpowiednio wentylowana.

Na jakiej powierzchni dachu można stworzyć instalację fotowoltaiczną?

Instalację fotowoltaiczną możesz umieścić na różnych rodzajach dachu. Może on być pokryty dachówką ceramiczną, blachodachówką, papą czy też gontem bitumicznym. Rodzaj montażu paneli na dachu uzależniony jest od pokrycia dachowego. Do zamontowania takich paneli należy użyć wyłącznie najlepszych i certyfikowanych materiałów, które będą odporne na korozję. Dodatkowo panele fotowoltaiczne powinny być najwyższej jakości, aby nie ulegały awariom. Firma Solgro proponuje niemieckie panele fotowoltaiczne SoluxTec, których jest wyłącznym dystrybutorem na terenie całej Polski. Panele te są wykonywane na bazie najnowszych technologii, dzięki czemu służyć Ci będą przez dziesiątki lat.

Postaw wiec na fotowoltaikę, dzięki której będziesz mógł korzystać z odnawialnych źródeł energii przez wiele lat!

Więcej informacji można znaleźć na stronie   www.solgro.pl

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl