Bezspoinowe masy do krycia dachów

Ewa Kulesza
Bezspoinowe masy wstępnego krycia stosuje się przede wszystkim do krycia dachów płaskich, chociaż czasami pokrywa się nimi także dachy strome.

Pokrycia bezspoinowe ułożone na dachu tworzą jednolitą (bez żadnych połączeń), elastyczną, lekką i trwałą (do 15 lat) powłokę. Na pokrycia dachów płaskich wykorzystuje się masy asfaltowo-kauczukowe lub poliuretanowe (z pianki poliuretanowej lub elastomerów poliuretanowych). Wszystkie mają postać gotową do bezpośredniego użycia na budowie. Masy asfaltowo-kauczukowe i z elastomerów poliuretanowych wzmacniane są wkładkami zbrojącymi - matami, włókninami lub welonami (taśmami  z włókien szklanych sklejonych lepiszczem), siatkami z poliamidu, poliestru lub polipropylenu) - które układa się między dwoma warstwami. Zastosowanie zbrojenia zwiększa trwałość układanych mas.
Warunkiem wykonania dobrego pokrycia jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być trwałe, nieskruszałe i niezwietrzałe, o jednorodnej strukturze. Przed przystąpieniem do pracy trzeba je oczyścić, wyrównać i zagruntować oraz wykonać wszystkie obróbki wokół komina. Niedopuszczalne jest zlewanie masy w ewentualne zagłębienia i nierówności powierzchni. Podłoże może być suche lub wilgotne, ale nie może występować stały, nawet niewielki, napływ wody w czasie wykonywania robót, uniemożliwiający wyschnięcie powłoki i uzyskanie właściwej jej przyczepności do podłoża.

Masy asfaltowo-kauczukowe

Masy te to jednorodne, bardzo gęste i bezwonne płyny. Mają bardzo dobrą przyczepność do betonu i papy asfaltowej; niektóre można układać na drewnie, blasze, płytach azbestowo-cementowych, a nawet na wełnie mineralnej, piance poliuretanowej i styropianie. Większość mas asfaltowo-kauczukowych jest niezapalna.    
Pokrycie dachu z takich mas składa się: z kilku warstw masy, jednej lub dwóch warstw wkładki zbrojącej oraz posypki. Przed użyciem masę należy starannie wymieszać i zawsze przestrzegać zaleceń producenta. Rozprowadza się ją szczotką dekarską, pędzlem, packą lub łatą. Grubość nakładanej masy powinna wynosić 1 mm, a szerokość 1-2 m (zbliżona do szerokości wkładek zbrojących). Na mokrą warstwę układa się, dokładnie dociskając, wkładki zbrojące (najlepiej z zakładem 10-20 cm) i pozostawia do wyschnięcia. Gdy masa wyschnie rozprowadza się kolejną warstwę w takiej ilości, aby uzyskać całkowite nasycenie wkładki masą. Zawsze trzeba przestrzegać zasady, że każda następna warstwa może być układana dopiero, gdy poprzednia wyschnie, jeśli nie chcemy zniszczyć ułożonej powłoki, na przykład chodząc po niej.

Bezspoinowe masy do krycia dachów
Bezspoinowe masy do krycia dachów

Jak sprawdzić kiedy masa wyschła?

Jest to łatwe do zauważenia „gołym okiem” – masa schnąć zmienia kolor z brunatnego na czarny. Można także nacisnąć powłokę w kilku miejscach i jeśli spod spodu nie wypływa masa, to oznacza. ze jest już sucha.

Masy poliuretanowe

Mają postać gęstej pianki. Układa się je na betonie, papie, drewnie, dachówkach ceramicznych i bitumicznych, płytach azbestowo-cementowych oraz  łupku. Pokrycie z nich wykonane jest trwałe, trudno zapalne, odporne na korozję biologiczną i chemiczną, nie zamarza, jest także dobrą izolacją cieplną. Wszystkie właściwości zachowuje przez długi czas w temperaturze od –50°C do +100°C.

Układanie mas poliuretanowych polega na natryskiwaniu. Warstwa z elastomerów poliuretanowych powinna mieć grubość około 1 mm, a całość 4-6 mm. Między niektóre warstwy układa się wkładkę zbrojącą – matę szklaną. Pokrycie wykonane z pianki poliuretanowej ma grubość 3-4 cm, a pojedyncza warstwa 1-1,5 cm. Ostatnią warstwę ułożonej masy maluje się farbą chroniącą przed promieniowaniem UV lub układa gruby żwir (warstwę co najmniej 5-centymetrową). Farba jest najczęściej stalowoszara, perłowo-szara, jasnobrązowa, zielona lub biała. Chociaż można zamówić ją w wybranym kolorze. Na dużych powierzchniach do rozprowadzenia masy potrzebne są agregaty natryskowe, na małych do mas z elastomerów poliuretanowych wystarczy szczotka dekarska. Prace nie są łatwe, dobrze jest zatrudnić fachowców, którzy przyjadą ze specjalistycznym sprzętem. Masy układa się bardzo szybko – 3-osobowa ekipa w sprzyjających warunkach jest w stanie pokryć aż 800 m² dachu. Prace należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach klimatycznych - niesłoneczna, bezwietrzna pogoda w połączeniu z niską temperaturą i wysoką wilgotnością powoduje znaczne wydłużenia czasu schnięcia warstw.

Transport i przechowywanie

Masy należy chronić przed wilgocią i mrozem, a także osłaniać przed nadmiernym słońcem. Przewozi się je i przechowuje w temperaturze powyżej 0°C: masy asfaltowo-kauczukowe – od +5 do +30°C, poliuretanowe – od +10 do +25°C. Jeśli temperatura jest niższa lub wyższa skraca się okres trwałości. Czas przez jaki można przechowywać jest różny dla różnych mas i powinien być zawsze podany na opakowaniu. Nie warto kupować na zapas, ponieważ po otwarciu pojemnika, masa po kilku tygodniach traci swoje właściwości i nie nadaje się do użytku.    

Należy
- przestrzegać norm zużycia masy na jeden metr kwadratowy - jest to podstawową uzyskania powłoki o właściwych parametrach użytkowych;
- precyzyjnie wykonywać wszystkie prace - jest to warunek szczelności powłoki;
- roboty prowadzić zgodnie z przepisami budowlanymi z uwzględnieniem zaleceń producenta.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl