Bezpieczeństwo na wysokości

Edward Kołodziejczyk
Prace na wysokości wiążą się z dużym niebezpieczeństwem. Podczas robót na dachach niejednokrotnie dochodzi do poważnych wypadków. Niektóre z nich kończą się nawet śmiercią.
Bezpieczeństwo na wysokości

Nieszczęśliwe wypadki tego rodzaju nie dotykają tylko pracowników, ale również przypadkowe osoby, takie jak przechodnie na ulicy. Dlatego pracownicy oraz firmy budowlane powinni zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie terenu zarówno wokół budowy, jak i w samym centrum robót. Przestrzeganie przedstawionych poniżej zasad bezpieczeństwa z pewnością wpłynie na zmniejszenie liczby wypadków podczas wykonywania prac na dachach.

Bezpieczeństwo dekarza

Przy wchodzeniu na dachy obiektów wysokich, należy korzystać z komunikacji pionowej budynku, zwracając uwagę (zwłaszcza w starych lub nieużywanych budynkach) na stan techniczny schodów, poręczy, włazów dachowych itp. Przed przystąpieniem do prac należy szczegółowo przyjrzeć się więźbie dachowej i samemu dachowi, aby stwierdzić jego stan i wytrzymałość. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy istniejące konstrukcje jak: kominy, balustrady, gzymsy, ławy kominiarskie, itp. mają odpowiednią wytrzymałość pozwalającą na mocowanie do nich lin, zabezpieczeń, osłon, podestów, itp. Na dachach, których wytrzymałość nie zapewnia bezpiecznego przebywania na nich, należy wykonać stałe lub przenośne mostki i kładki zabezpieczające. W razie wątpliwości, informacji o technicznym stanie konstrukcji dachu należy zasięgnąć (najlepiej na piśmie) u administratora lub właściciela budynku.

Liny i siatki asekuracyjne

Przy wykonywaniu prac na dachach o przykryciu mogącym ulec załamaniu: szkło, płyty faliste, papa na zmurszałych deskach, itp. miejsca pracy i przejścia należy przykryć odpowiednimi podestami zabezpieczającymi, np. deskami.
Pracownicy powinni być zabezpieczeni przed upadkiem z dachu za pomocą szelek bezpieczeństwa i lin asekuracyjnych, których długość powinna być tak dobrana, aby robotnicy nie mogli przekroczyć krawędzi dachu.

Gdy zachodzi niebezpieczeństwo spadnięcia pracownika do wnętrza budynku, zaleca się zastosowanie siatek ochronnych. Powinno się je mocować do trwałych elementów konstrukcji, a ich oczka nie mogą być większe niż 10 cm. Siatka powinna znajdować się nie więcej niż 6 m poniżej stanowisk pracy, na których występuje zagrożenie upadkiem z wysokości. Należy przy tym zachować bezpieczną odległość od podłoża uwzględniającą elastyczność siatki w momencie upadku na nią człowieka. Krawędzie siatki powinny być rozciągnięte co najmniej 1,5 m poza obszar prac.                                                                                      
Na dachach płaskich, ale otoczonych barierami o sprawdzonej wytrzymałości, dopuszcza się wykonywanie robót bez używania szelek bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo na wysokości

Prace remontowe na wysokości

Narzędzia i materiały na stanowiskach roboczych należy trzymać w pojemnikach i ściśle wyznaczonych miejscach w celu uniemożliwienia ich upadku z dachu. W trakcie pracy na dachu zabrania się zrzucania narzędzi, gruzu oraz zbędnych materiałów bezpośrednio na poziom terenu.
Drobne prace związane z naprawą elewacji budynków, rynien, parapetów itp. można wykonywać za pomocą koszowego wysięgnika samochodowego lub hydraulicznego podnośnika koszowego z pomostem roboczym. Należy przestrzegać zasady, aby podnośniki ustawiane były na twardym podłożu o pochyłości nie przekraczającej 3%. Wykonywanie prac z koszowego podnośnika w czasie silnych wiatrów, burzy i intensywnych opadów jest niebezpieczne i niedozwolone. Pamiętać należy także o tym, że użytkowanie podnośników do prac na wysokości powinno być zgodne z instrukcją producenta podnośnika.
Jeżeli praca na podnośniku jest wykonywana w miejscach ruchliwych, np. na drogach publicznych, to przed podnośnikiem i za nim - w odległości ustalonej przez Kodeks drogowy - należy ustawić odpowiednie znaki drogowe i ostrzegawcze.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl