Widny dekarskie kojarzą się z urządzeniami wykorzystywanymi przy dużych inwestycjach, przez wysoko wyspecjalizowane ekipy. Ale to błędne myślenie. Windy nie trzeba wcale kupować, a można ją wypożyczyć na określony czas. Dlatego warto pamiętać o tym rozwiązaniu również w przypadku budowy, czy remontu dachu domu jednorodzinnego. Szczególnie, jeśli stosujemy ciężkie pokrycie dachowe.
Windy dekarskie, czyli wciągarki pochyłe
Według dokumentacji technicznej – urządzenie, zwane potocznie windą dekarską jest wciągarką pochyłą, służącą wyłącznie do transportowania materiałów w czasie prowadzenia robót budowlanych. Na placu budowy jest ustawiane jedynie tymczasowo. Należy pamiętać, że w czasie kontroli, z całą pewnością zostaniemy zobowiązani do przedstawienia pełnej dokumentacji technicznej urządzenia. Powinniśmy również posiadać instrukcję obsługi windy w języku polskim, wykaz części zamiennych oraz schematy jej elektryki.
Inspektorzy nadzoru budowlanego podchodzą z wielką dozą nieufności do wszelkiego rodzaju „wynalazków własnej konstrukcji”, jak również do urządzeń bez certyfikatu. W razie wystąpienia wypadku na budowie – karzą inwestorów bardzo surowo.
Jak zmontować windę dekarską na budowie?
Dostępne na rynku windy dekarskie są stosunkowo łatwe w montażu i nie wymagają obsługi przez wysoko wykwalifikowanych pracowników. Montaż przebiega bez użycia skomplikowanych narzędzi, a instrukcja użytkowania napisana jest w języku polskim.
Przygotowanie windy dekarskiej do pracy polega na wtykaniu szyn jezdnych – jedna w drugą i ręcznym dokręceniu nakrętki zabezpieczającej łączenia. Napędy elektryczne są na tyle bezpieczne i pewne, że wyłączają się automatycznie w momencie, kiedy sanie jezdne znajdą się w punktach torów (górnym lub dolnym), czy jeśli lina nie jest naprężona.
Wciągarki pochyłe elektryczne
Dość innowacyjne w Polsce, ale znane doskonale na świecie windy dekarskie służą świetnie nie tylko samym dekarzom. Korzystają z nich również ekipy typowo budowlane, ciesielskie, jak również firmy zajmujące się montażem paneli solarnych i kolektorów słonecznych. Nie tylko ułatwiają w sposób znaczny prace, ale dodatkowo przyspieszają je i sprawiają, że firma posiadająca to specjalistyczne urządzenie staje się bardziej atrakcyjna dla inwestora.
Windy dekarskie zbudowane są z następujących elementów:
- Elektryczna wciągarka linowa. Zasilanie 230V i moc od 1,0 do 1,3 kW. Modele standardowe wyposażone są w linę o długości od 43 m, co pozwala na pracę z łączną długością szyn 21,5 m. Typy urządzeń bardziej specjalistycznych mogą mieć linę mierzącą nawet 123 m i mogą pracować na 61,5 m długości szyn.
- Aluminiowe segmenty drabinowe. Segmenty te mogą występować w odcinkach o długości 2 m, 1 m, 0,75 m i 0,5 m. Wersja zwykła urządzenia ma udźwig 200 kg, zaś wzmocniona 250 kg.
- Załamanie szyn. Ma przeważnie płynną regulację, która umożliwia ustawienie dowolnego kąta pochyłu i dopasowanie go przy okapie dachu.
- Platforma załadunkowa. Jest osadzona na saniach jezdnych i nadaje się transportu wszelkich materiałów, począwszy od tradycyjnych dachówek, poprzez panele solarne, aż po meble (w przypadku użytkowania windy przez inne ekipy, niż dekarskie).
- Podpora teleskopowa. Przenosi obciążenie na grunt, co wpływa na przedłużenie żywotności segmentów.
Windy spalinowe na podwoziu kołowym
Maszyny te są znacznie droższe od elektrycznych wind niemobilnych, ale za to w ruchu drogowym traktuje się je tak, jak zwykłe przyczepy samochodowe. Wyposażone są w hak do zaczepu kulowego, światła, hamulce i inny osprzęt pozwalający na poruszanie się ich po drogach publicznych.
Transport materiału na budowie odbywa się w przypadku omawianych urządzeń za pomocą koszy transportowych, dostępnych w różnych wariantach. Windy na podwoziu kołowym mają długość szyn od 18 do 42 m. Do wyboru klienta pozostają windy wyposażone w silnik elektryczny i zasilane w czasie pracy prądem sieciowym lub windy z silnikami spalinowymi w różnych wersjach.

Aktualnie można już nabyć sprzęt, który w pełni zdoła obsłużyć tylko jedna osoba. Rozstawienie maszyny, jak i wysuwanie i wsuwanie aluminiowych szyn nośnych odbywa się, bowiem za pomocą systemu siłowników hydraulicznych, które zasilane są elektrycznie.
Zalety posiadania windy dekarskiej:
- Zdecydowanie sprawniejsza, lżejsza i szybsza praca, a co idzie za tym – możliwość wykonania większej liczby zleceń w jednym sezonie budowlanym.
- Zmniejszenie liczby niżej wykwalifikowanych pracowników w firmie i obniżenie kosztów jej funkcjonowania.
- Zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie.
- Podniesienie konkurencyjności firmy, w stosunku do fachowców pracujących bez wind dekarskich.
- Możliwość dostosowania konstrukcji urządzenia do indywidualnych potrzeb nabywcy, wynikająca z segmentowej budowy windy.
- Łatwość montażu oraz transportu maszyny na plac budowy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE