Windy dekarskie - ułatwienie prac na dachu

Wojciech Lechowski
Windy dekarskie znacznie ułatwiają i przyspieszają transport materiałów na dach. Są szczególnie przydatne w przypadku ciężkich pokryć, ale nie tylko.

Widny dekarskie kojarzą się z urządzeniami wykorzystywanymi przy dużych inwestycjach, przez wysoko wyspecjalizowane ekipy. Ale to błędne myślenie. Windy nie trzeba wcale kupować, a można ją wypożyczyć na określony czas. Dlatego warto pamiętać o tym rozwiązaniu również w przypadku budowy, czy remontu dachu domu jednorodzinnego. Szczególnie, jeśli stosujemy ciężkie pokrycie dachowe.

Windy dekarskie, czyli wciągarki pochyłe

Według dokumentacji technicznej – urządzenie, zwane potocznie windą dekarską jest wciągarką pochyłą, służącą wyłącznie do transportowania materiałów w czasie prowadzenia robót budowlanych. Na placu budowy jest ustawiane jedynie tymczasowo. Należy pamiętać, że w czasie kontroli, z całą pewnością zostaniemy zobowiązani do przedstawienia pełnej dokumentacji technicznej urządzenia. Powinniśmy również posiadać instrukcję obsługi windy w języku polskim, wykaz części zamiennych oraz schematy jej elektryki.

Inspektorzy nadzoru budowlanego podchodzą z wielką dozą nieufności do wszelkiego rodzaju „wynalazków własnej konstrukcji”, jak również do urządzeń bez certyfikatu. W razie wystąpienia wypadku na budowie – karzą inwestorów bardzo surowo.

Jak zmontować windę dekarską na budowie?

Dostępne na rynku windy dekarskie są stosunkowo łatwe w montażu i nie wymagają obsługi przez wysoko wykwalifikowanych pracowników. Montaż przebiega bez użycia skomplikowanych narzędzi, a instrukcja użytkowania napisana jest w języku polskim.

Przygotowanie windy dekarskiej do pracy polega na wtykaniu szyn jezdnych – jedna w drugą i ręcznym dokręceniu nakrętki zabezpieczającej łączenia. Napędy elektryczne są na tyle bezpieczne i pewne, że wyłączają się automatycznie w momencie, kiedy sanie jezdne znajdą się w punktach torów (górnym lub dolnym), czy jeśli lina nie jest naprężona.

Wciągarki pochyłe elektryczne

Dość innowacyjne w Polsce, ale znane doskonale na świecie windy dekarskie służą świetnie nie tylko samym dekarzom. Korzystają z nich również ekipy typowo budowlane, ciesielskie, jak również firmy zajmujące się montażem paneli solarnych i kolektorów słonecznych. Nie tylko ułatwiają w sposób znaczny prace, ale dodatkowo przyspieszają je i sprawiają, że firma posiadająca to specjalistyczne urządzenie staje się bardziej atrakcyjna dla inwestora.

Windy dekarskie zbudowane są z następujących elementów:

 • Elektryczna wciągarka linowa. Zasilanie 230V i moc od 1,0 do 1,3 kW. Modele standardowe wyposażone są w linę o długości od 43 m, co pozwala na pracę z łączną długością szyn 21,5 m. Typy urządzeń bardziej specjalistycznych mogą mieć linę mierzącą nawet 123 m i mogą pracować na 61,5 m długości szyn.
 • Aluminiowe segmenty drabinowe. Segmenty te mogą występować w odcinkach o długości 2 m, 1 m, 0,75 m i 0,5 m. Wersja zwykła urządzenia ma udźwig 200 kg, zaś wzmocniona 250 kg. 
 • Załamanie szyn. Ma przeważnie płynną regulację, która umożliwia ustawienie dowolnego kąta pochyłu i dopasowanie go przy okapie dachu. 
 • Platforma załadunkowa. Jest osadzona na saniach jezdnych i nadaje się transportu wszelkich materiałów, począwszy od tradycyjnych dachówek, poprzez panele solarne, aż po meble (w przypadku użytkowania windy przez inne ekipy, niż dekarskie). 
 • Podpora teleskopowa. Przenosi obciążenie na grunt, co wpływa na przedłużenie żywotności segmentów.

Windy spalinowe na podwoziu kołowym

Maszyny te są znacznie droższe od elektrycznych wind niemobilnych, ale za to w ruchu drogowym traktuje się je tak, jak zwykłe przyczepy samochodowe. Wyposażone są w hak do zaczepu kulowego, światła, hamulce i inny osprzęt pozwalający na poruszanie się ich po drogach publicznych.

Transport materiału na budowie odbywa się w przypadku omawianych urządzeń za pomocą koszy transportowych, dostępnych w różnych wariantach. Windy na podwoziu kołowym mają długość szyn od 18 do 42 m. Do wyboru klienta pozostają windy wyposażone w silnik elektryczny i zasilane w czasie pracy prądem sieciowym lub windy z silnikami spalinowymi w różnych wersjach.

Do transportu materiałów na dach można wykorzystać też podnośniki kołowe.
Do transportu materiałów na dach można wykorzystać też podnośniki kołowe. Pixeltweaks - pixabay.com

Aktualnie można już nabyć sprzęt, który w pełni zdoła obsłużyć tylko jedna osoba. Rozstawienie maszyny, jak i wysuwanie i wsuwanie aluminiowych szyn nośnych odbywa się, bowiem za pomocą systemu siłowników hydraulicznych, które zasilane są elektrycznie.

Zalety posiadania windy dekarskiej:

 • Zdecydowanie sprawniejsza, lżejsza i szybsza praca, a co idzie za tym – możliwość wykonania większej liczby zleceń w jednym sezonie budowlanym.
 • Zmniejszenie liczby niżej wykwalifikowanych pracowników w firmie i obniżenie kosztów jej funkcjonowania. 
 • Zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie. 
 • Podniesienie konkurencyjności firmy, w stosunku do fachowców pracujących bez wind dekarskich. 
 • Możliwość dostosowania konstrukcji urządzenia do indywidualnych potrzeb nabywcy, wynikająca z segmentowej budowy windy. 
 • Łatwość montażu oraz transportu maszyny na plac budowy.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl