Skuteczna wentylacja - innowacyjne kominki dachowe

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Budowa domu wiąże się z koniecznością wyboru setek akcesoriów, elementów instalacyjnych i wykończeniowych. W natłoku spraw do załatwienia i niekończącej się listy zakupów łatwo pominąć kwestie naprawdę istotne, takie jak prawidłowa wentylacja pomieszczeń mieszkalnych.*

Skuteczna wentylacja budynku ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia domowników. W słabo wentylowanych pomieszczeniach panuje nieodpowiedni mikroklimat, przez co człowiek staje się senny, osłabiony, występują problemy z koncentracją, wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń. Źle działająca wentylacja nie zapobiega gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach – w rezultacie na ścianach i stropach rozwija się pleśń i grzyb. Wpływają one destrukcyjnie na zdrowie człowieka, a także w widoczny sposób pogarszają stan techniczny budynku. Warto więc dobrze przemyśleć wybór systemu wentylacyjnego i zdecydować się na rozwiązanie gwarantujące efektywną wentylację przestrzeni mieszkalnej.

Skuteczna wentylacja - innowacyjne kominki dachowe

Takim rozwiązaniem są innowacyjne kominki wentylacyjne VIRTUM®, które wykorzystują energię wiatru w celu poprawy ciągu kominowego. Efekt ten uzyskano dzięki specjalnie ukształtowanej głowicy. Do jej opracowania wykorzystano technologię cyfrowego modelowania przepływów, zbliżoną do tej, którą stosuje się przy projektowaniu bolidów F1.
Oprócz innowacyjnej głowicy, kominki VIRTUM® charakteryzują się zwiększoną średnicą wentylacyjną, wynoszącą 125 lub 160 mm (w zależności od wersji: VIRTUM® Ø125 lub VIRTUM® Ø160).

Kominek VIRTUM® Ø160 mm to produkt unikalny na polskim rynku: jako jedyny posiada średnicę przyłączenia 160 mm i przekrój wentylacyjny 200 cm², więc zgodnie z obowiązującymi przepisami może być stosowany do wentylacji pomieszczeń mieszkalnych.¹

Korzystając z energii wiatru i dysponując ponadprzeciętną średnicą wentylacyjną, kominki VIRTUM® wspomagają wentylację naturalną, w której ramach wymiana powietrza w pomieszczeniach następuje na skutek różnicy ciśnień. Wypływające z budynku ciepłe, “zużyte” powietrze tworzy podciśnienie, dzięki któremu zasysane jest świeże powietrze z zewnątrz. Proces ten może trwać dopóki temperatura zewnętrzna jest niższa od panującej wewnątrz pomieszczenia. Ciąg powietrza jest tym większy, im większa jest różnica temperatur. Specjalna konstrukcja kominka VIRTUM® wspomaga ciąg wentylacyjny energią wiatru, co jest szczególnie ważne w okresach, kiedy temperatura na zewnątrz budynku jest zbliżona lub wyższa od temperatury wewnątrz.

Zalecana ilość powietrza usuwanego z pomieszczeń mieszkalnych wg normy PN-83/B-03430:

kuchnia z oknem zewnętrznym (kuchenka gazowa lub węglowa)70 m³/h
kuchnia z oknem zewnętrznym (kuchenka elektryczna)30-50 m³/h
kuchnia bez okna zewnętrznego (kuchenka elektryczna)50 m³/h
kuchnia bez okna zewnętrznego (kuchenka gazowa lub węglowa)70 m³/h
łazienka z WC lub bez50 m³/h
oddzielny WC30 m³/h
pomieszczenie bez-okienne (garderoba)15 m³/h
pokój mieszkalny oddzielony od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi30 m³/h

Ilość usuwanego przez kominek powietrza:wysokość komina
[w metrach]
średnica kanału wentylacyjnego /
powierzchnia przekroju kanału wentylacyjnego
Ø 110 mmØ 125 mmØ 150 mmØ 160 mm
95 cm²123 cm²177 cm²[b]200 cm²
[b]ilość usuwanego powietrza w m³/h
119273843
227355162
331406472
436497080
538537690
641558394

Parametry dotyczą różnicy temperatur 10° C wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Wysokość komina mierzona jest od kratki wentylacyjnej do ujścia komina nad dachem.

Skuteczna wentylacja - innowacyjne kominki dachowe

Konstrukcja kominków wentylacyjnych

Oprócz ponadprzeciętnej sprawności wentylacyjnej, zaletą Kominków VIRTUM® jest przemyślana konstrukcja. Zamontowana na szczycie głowicy poziomica ułatwia właściwe ustawienie kominka na dachu, a specjalny kształt nasady uniemożliwia wnikanie opadów. Kominek wyposażony jest również w dodatkowe pierścienie wentylujące od spodu nasady, a także otwory odprowadzające skropliny na zewnątrz. Kominki VIRTUM® to solidne rozwiązanie na długie lata: wykonane z wysokiej jakości materiałów, starannie zmontowane, odporne na czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV i proces starzenia.

Montaż kominków wentylacyjnych

Kominki VIRTUM® oferowane są w komplecie z podstawami umożliwiającymi montaż na dachach krytych:

 • gontem / papą

 • blachą płaską

 • blachodachówką:

  • o profilu niskim (N)
  • o profilu wysokim (W)
  • o profilu bardzo wysokim (BW)
  • modułową (BM)
 • dachówką:

  • typ 01 (Brass Celtycka)
  • typ 02 (Brass Bałtycka, Nelskamp esówka S, Prodach podwójna esówka)
  • typ 03 (Brass Romańska, Benders Mecklenburger, Prodach podwójna rzymska)
  • typ 04 (Euronit Profil S)
  • typ 05 (Euronit Extra)
  • typ 06 (Nelskamp Finkenberger)
  • typ 07 (Karpiówka)
  • typ 08 (Mediterran Danubia)
  • typ 09 (Roben Piemont)

Podstawy te zostały specjalnie opracowane w celu dopasowania kominka do najczęściej spotykanych profili dachówek i blachodachówek.

Kominki VIRTUM® dostępne są w 9 popularnych barwach, pasujących do najczęściej spotykanych kolorów pokryć dachowych: ceglasty, czerwony (dwa odcienie), brązowy, ciemnobrązowy, zielony, grafitowy, szary, czarny.

Prawidłowy montaż kominka VIRTUM® zapewniają dedykowane akcesoria: przyłącze i redukcja, która umożliwia dopasowanie kominka VIRTUM® Ø125 do przewodów wentylacyjnych o średnicy 75 mm, 100 mm, 110 mm, 125 mm, a  kominka VIRTUM® Ø160 - do przewodów o średnicy 150 mm i 160 mm.

Skuteczna wentylacja - innowacyjne kominki dachowe
Skuteczna wentylacja - innowacyjne kominki dachowe

¹) Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 160 cm² - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 12. IV 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz. U. nr 75, poz. 690.

Producent:
mdm sa
ul. Bielska 206
43-400 Cieszyn
tel. 33 47 94 500
biuro@mdmsa.comwww.mdmsa.comwww.virtum.com

* artykuł sponsorowany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl