Remont dachu z blachy – na co zwrócić uwagę?

Materiał promocyjny
Blachodachówka MODUS firmy Blachy Pruszyński
Blachodachówka MODUS firmy Blachy Pruszyński Blachy Pruszyński
Dachy nieustannie narażone są na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie będą wymagały naprawy. W przypadku stosunkowo nowych pokryć blaszanych prawdopodobnie prace remontowe ograniczą się do niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak w przypadku kilkudziesięcioletnich dachów musimy liczyć się z wymianą pokrycia dachowego. 

Gruntowny remont dachu z blachy to duży koszt i skomplikowane zadanie, zwłaszcza jeśli poddasze jest użytkowe. Z tego powodu bardzo często przesuwamy go w czasie i doraźnie naprawiamy usterki. Jest to bardziej korzystne niż kapitalny remont nie tylko z punktu widzenia naszego domowego budżetu, ale również czasu prowadzonych robót naprawczych. Jednak zdarza się, że całkowita wymiana pokrycia z blachy jest koniecznością. Przedsięwzięcie to wymaga zatrudnienia solidnej ekipy oraz zabezpieczenia na kilka dni domu przed dużymi opadami czy silnymi wiatrami.

Po pierwsze przegląd pokrycia blaszanego

Przegląd dachu powinien być wykonywany minimum raz do roku, najczęściej przeprowadza się go w okresie wiosennym. Stan pokrycia blaszanego powinien ocenić fachowiec – ponieważ nie jesteśmy specjalistami, naszej uwadze mogą umknąć ważne detale. Najlepiej do tej pracy zatrudnić tę samą ekipę dekarską, która układała blachodachówkę. Powierzając to zadanie dekarzowi, zyskujemy pewność, że żaden element nie zostanie pominięty. Sprawdzi on nie tylko jakość pokrycia z blachy, ale także hydro- i temoizolację oraz konstrukcję więźby. Usługa nie jest droga.

blachodachówka panelowa FIORD firmy Blachy Pruszyński (fragment dachu)
Blachy Pruszyński

Dach z blachy – co można naprawić

Jeśli dach nie przecieka i więźba dachowa jest w dobrym stanie, to kilka łatwych zabiegów kosmetycznych przywróci blask dachowi z blachy. Wywołane przez glony, mchy i porosty naloty biologiczne, a także zanieczyszczenia biologiczne takie jak sadza i pył usuwamy wodą z dodatkiem ogólnodostępnych na rynku detergentów lub przeznaczonych do tego celu preparatów. Zarysowania (po wcześniejszym oczyszczeniu i odtłuszczeniu) pokrywamy farbami przeznaczonymi do malowania dachów z blachy. Gdy uszkodzenie nie obejmuje podkładu gruntowego, wystarczy jedna warstwa farby, natomiast w  przypadku głębokich zarysowań należy nałożyć dwie warstwy – drugą po wyschnięciu pierwszej. Jeśli pojawiła się rdza, wcześniej należy ją usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym. Pokrycia blaszane możemy prowizorycznie łatać za pomocą specjalnych taśm czy mas uszczelniających. Aby naprawić obróbki blacharskie, często wystarczy tylko rozmontować część pokrycia, a następnie wymienić obróbki na nowe i ponownie ułożyć blachodachówkę. To zadanie powinien wykonać dekarz.

Wymiana pokrycia z blachy

Gdy pokrycie z blachy prezentuje się solidnie, a uszkodzone są tylko niektóre elementy dachu, to aby uniknąć kosztownego remontu dachu, możemy wymienić wyłącznie zniszczone arkusze blachy.  Pamiętajmy jednak, że nowo ułożone elementy będą odbiegały kolorystycznie od tych ułożonych kilka lat wcześniej. Nie ma to większego znaczenia, gdy uszkodzona blacha umieszczona jest w mało widocznym miejscu. Jednak gdy arkusz znajduje się na środku połaci, to po jego usunięciu można zamocować jeden z arkuszu leżących na szczycie, a zamiast niego ułożyć nowy. 

panele dachowe NA RĄBEK- dom jednorodzinny w Bystrzycy
Blachy Pruszyński

Niestety, jeśli blaszane pokrycie jest w złym stanie, nie unikniemy jego całkowitej wymiany. Najlepiej jest wymienić pokrycie na takie samo, czyli blachodachówkę na blachodachówkę - nie trzeba będzie wzmacniać więźby dachowej. Stan więźby musi być jednak dobry. Trzeba też zwrócić uwagę na izolacje – w starych domach może nie być ich wcale, mogą być niewystarczające lub być w złym stanie. Jeśli nie można wykorzystać starych elementów, dach trzeba w całości zdemontować i postawić nowy. Wówczas prace przebiegają tak samo jak w przypadku nowego domu.

Nowe pokrycie z blachy

Wybierając blachodachówkę pod uwagę oprócz wyglądu, weźmy także położenie naszego domu. Gdy ulokowany jest blisko lasu, na zadrzewionej działce, wybierzmy pokrycie z połyskiem. Na  gładkiej, błyszczącej powierzchni osadza się znacznie mniej zabrudzeń, a jeśli już są, to łatwo się je zmywa. Z kolei nad morzem, gdzie zasolenie powietrza jest duże, oraz na terenach przemysłowych zalecane jest stosowanie pokryć z powłokami o wysokiej klasie korozyjności. Aby nie popsuć nowego wizerunku dachu, zamontujmy także nowe orynnowanie. Wybierając pokrycie blaszane firmy Blachy Pruszyński, od razu możemy zakupić kompatybilny system rynnowy, gdyż producent ma je także w swojej szerokiej ofercie. Ponadto zyskujemy gwarancję jakości produktu i zgodności z normami. Pamiętajmy, że blaszane pokrycie dachowe będzie przez długie lata w idealnym stanie, jeśli postawimy na produkty wysokiej jakości.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl