Pokrycia bitumiczne - wytrzymałość a jakość posypki

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Technologie wykonywania pokryć dachowych pozwalają na stosowanie coraz bardziej efektywnych rozwiązań. Zyskują na tym również produkty bitumiczne, ale na ich jakość i wytrzymałość wciąż mają także wpływ używane do ich wytwarzania kruszywa naturalne.

wytrzymałość pokryć bitumicznych zależy od jakości posypki

Prawidłowa izolacja dachu to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed inwestorami oraz wykonawcami obiektów użytkowych oraz mieszkalnych. Jakość wykorzystanych materiałów wpływa bowiem nie tylko na stopień zabezpieczenia przed opadami atmosferycznymi, ale odpowiada również za trwałość samego pokrycia. Zastosowanie bitumicznych materiałów dachowych odbywa się wciąż na szeroką skalę, jednak obecnie przyjmują one nowe formy, jak np.: papy termozgrzewalne i samoprzylepne, gonty papowe i bitumiczne, czy bitumiczne płyty faliste. Do produkcji wszystkich rodzajów stosowane są kruszywa naturalne, które odpowiadają w głównej mierze za okres eksploatacji danego materiału.

Wytrzymała warstwa podkładowa

Piasek to naturalny materiał, który wykorzystywany jest do pokrycia powierzchni w niemal wszystkich rodzajach dachowych produktów bitumicznych. Jego drobniejsze frakcje używane są głównie do wykonywania materiałów podkładowych.
Mimo małych rozmiarów, poszczególne ziarna muszą charakteryzować się odpowiednią twardością. Gwarantuje to brak powstawania pyłu, a tym samym zapewnia lepszą przyczepność piasku do papy. Jedynie stała kontrola laboratoryjna nad pozyskiwanym surowcem pozwala zagwarantować, że każda partia materiału posiada takie same właściwości – mówi Andrzej Rams, dyrektor sprzedaży firmy Sandmix. Dodatkową funkcją posypki jest także zabezpieczanie papy przed sklejaniem się, kiedy jest ona zrolowana. Ma to duże znaczenie w kwestiach możliwości magazynowania poszczególnych produktów.
Dla osiągnięcia odpowiedniej jakości dachowego pokrycia bitumicznego w wersji podkładowej, zazwyczaj stosuje się ok. 0,2 kg/m² surowca. Taka ilość wystarcza, aby powierzchnie nie przywierały do siebie, a także gwarantuje, że użyte kruszywo będzie się dobrze trzymać – wyjaśnia Andrzej Rams.

Dobór odpowiedniego rodzaju posypki zależy także od rodzaju materiału. Drobne piaski używane są np. do papy klejonej na lepik, która jest stosunkowo cienka i wymaga, aby zastosowane na niej kruszywo miało odpowiednią formę. Nie może ono stanowić zagrożenia dla struktury materiału, zatem poza rozmiarem, ważny jest także stopień kulistości.
Ostre krawędzie poszczególnych ziaren mogłyby powodować powstawanie drobnych uszkodzeń zmniejszających wytrzymałość papy i obniżających tym samym jej właściwości izolacyjne – dodaje Andrzej Rams.

pokrycie dachowe z papy

Kruszywa gruboziarniste do warstw wierzchnich

Materiały dachowe z mas bitumicznych stosowane są także jako warstwy wierzchnie. W takiej sytuacji muszą być one wytrzymałe nie tylko na działanie wysokich oraz niskich temperatur, opadów atmosferycznych oraz promieniowania UV, ale również wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych.
Zastosowanie kruszyw naturalnych do tego rodzaju produktów odbywa się poprzez nakładanie odpowiedniej jakości skaleni bądź filitów. Przy najbardziej wytrzymałych papach, stosuje się nawet do 2,5 kg surowca na m[i]²[/i]. – podkreśla Andrzej Rams. Właściwości kruszyw naturalnych powodują, że powierzchnia zyskuje wówczas wytrzymałą warstwę gwarantującą wieloletnie użytkowanie bez konieczności przeprowadzania renowacji. Jak zauważa Andrzej Rams, mimo stosowania coraz bardziej różnorodnych produktów dachowych, to właśnie wyroby oparte o masy bitumiczne w połączeniu z kruszywami, wciąż stanowią znaczący udział rynkowy. Wytwórcy tego rodzaju pokryć stawiają przed dostawcami surowców coraz wyższe wymagania, co jest oczywiście powodem rosnących oczekiwań klientów oraz wzmożonej konkurencji. Jednak przy obecnym rozwoju technologii oraz możliwościach przeprowadzania precyzyjnego nadzoru nad procesami pozyskiwania kruszyw naturalnych, dbałość o prawidłowy stan każdej dostawy może być każdorazowo zagwarantowana. Piasek kontroluje się nie tylko pod kątem analizy granulometrycznej i składu chemicznego, ale ważne jest również zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności, szczególnie w trakcie transportu większych partii towaru.
Tylko kruszywo odpowiednio zapakowane i zabezpieczone przed ewentualnym zawilgoceniem może być wykorzystywane do produkcji. W przeciwnym razie zostanie automatycznie wycofane z produkcji i konieczna będzie jego natychmiastowa wymiana przez dostawcę towaru, co generuje znaczne koszty. Produkty dachowe, które odpowiadają za całościowy stan obiektów budowlanych są czułe na wszelkie uchybienia na poziomie ich części składowych, zatem ich jakość nie może być w żaden sposób kwestionowana – podsumowuje Andrzej Rams.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl