Palniki dekarskie - zasady użytkowania

Redakcja
Anna Zaborowska, PPUH Koma
Palniki dekarskie - zasady użytkowania

Przy pracy z palnikiem ważne jest uwzględnienie często lekceważonych wymogów bezpieczeństwa.

Obsługa palnika jest bardzo prosta, jednak fakt, że palnik jest zasilany gazem palnym (propan-butan lub czysty propan) wymaga zachowania ostrożności i przestrzegania reguł bezpieczeństwa.

Zasada działania: gaz dostarczany jest na stanowisko pracy najczęściej w butlach, w stanie płynnym. W czasie pobierania płyn odparowuje. Aby powstała odpowiednia mieszanka palna, powietrze z atmosfery zasysane jest przez inżektor palnika czyli otwory, które znajdują się w dyfuzorze.

Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić czystość zaworu na butli z gazem i przedmuchać zawór butli, a następnie sprawdzić stan techniczny uszczelek. Reduktor, który obniża ciśnienie gazu pobieranego z butli, mocujemy do zaworu butli, następnie wąż łączymy z rękojeścią palnika oraz z reduktorem. Połączenie palnika z reduktorem lub wężem ułatwia szybkozłączka. Następnie zamykamy zawór odcinający umieszczony na rękojeści palnika i otwieramy zawór na butli – jeżeli poczujemy zapach gazu, to znaczy, że palnik jest nieszczelny albo jego elementy są uszkodzone. Kolejny krok to otworzenie zaworu na rękojeści palnika i regulacja wielkość płomienia. Teraz palnik jest gotowy do eksploatacji. 

Palniki dekarskie - zasady użytkowania
Palniki dekarskie - zasady użytkowania

Dobór parametrów płomienia zależy od wymogów stawianych przez producentów pap, natomiast częstym błędem jest przegrzewanie papy, dlatego należy dobrać palnik o odpowiedniej mocy i ustawić optymalne parametry.

Po zakończeniu pracy zakręcamy zawór butli, a gdy płomień zgaśnie zakręcamy zawór na rękojeści palnika. Następnie odłączamy wąż od butli, a palnik odstawiamy w bezpieczne miejsce.

Palniki dekarskie - zasady użytkowania
Palniki dekarskie - zasady użytkowania
Palniki dekarskie - zasady użytkowania

Palnik powinni obsługiwać pracownicy przeszkoleni w zakresie prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji. W czasie pracy nie wolno kierować płomienia na wąż ani na butlę z gazem. Zdarza się, że podczas prac w okresie chłodnym, dekarze podgrzewają butlę otwartym ogniem, jednak takie praktyki są zabronione, ponieważ mogą doprowadzić do wybuchu.

Koma ma w swojej ofercie palniki o różnych długościach i mocy. Ich wybór zależy od wielkości dachu, rodzaju pap a także umiejętności wykonawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl