Przy pracy z palnikiem ważne jest uwzględnienie często lekceważonych wymogów bezpieczeństwa.
Obsługa palnika jest bardzo prosta, jednak fakt, że palnik jest zasilany gazem palnym (propan-butan lub czysty propan) wymaga zachowania ostrożności i przestrzegania reguł bezpieczeństwa.
Zasada działania: gaz dostarczany jest na stanowisko pracy najczęściej w butlach, w stanie płynnym. W czasie pobierania płyn odparowuje. Aby powstała odpowiednia mieszanka palna, powietrze z atmosfery zasysane jest przez inżektor palnika czyli otwory, które znajdują się w dyfuzorze.
Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić czystość zaworu na butli z gazem i przedmuchać zawór butli, a następnie sprawdzić stan techniczny uszczelek. Reduktor, który obniża ciśnienie gazu pobieranego z butli, mocujemy do zaworu butli, następnie wąż łączymy z rękojeścią palnika oraz z reduktorem. Połączenie palnika z reduktorem lub wężem ułatwia szybkozłączka. Następnie zamykamy zawór odcinający umieszczony na rękojeści palnika i otwieramy zawór na butli – jeżeli poczujemy zapach gazu, to znaczy, że palnik jest nieszczelny albo jego elementy są uszkodzone. Kolejny krok to otworzenie zaworu na rękojeści palnika i regulacja wielkość płomienia. Teraz palnik jest gotowy do eksploatacji.
Dobór parametrów płomienia zależy od wymogów stawianych przez producentów pap, natomiast częstym błędem jest przegrzewanie papy, dlatego należy dobrać palnik o odpowiedniej mocy i ustawić optymalne parametry.
Po zakończeniu pracy zakręcamy zawór butli, a gdy płomień zgaśnie zakręcamy zawór na rękojeści palnika. Następnie odłączamy wąż od butli, a palnik odstawiamy w bezpieczne miejsce.
Palnik powinni obsługiwać pracownicy przeszkoleni w zakresie prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji. W czasie pracy nie wolno kierować płomienia na wąż ani na butlę z gazem. Zdarza się, że podczas prac w okresie chłodnym, dekarze podgrzewają butlę otwartym ogniem, jednak takie praktyki są zabronione, ponieważ mogą doprowadzić do wybuchu.
Koma ma w swojej ofercie palniki o różnych długościach i mocy. Ich wybór zależy od wielkości dachu, rodzaju pap a także umiejętności wykonawcy.
Błędy przy aranżacji salonu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?