Okna dachowe - wymiana pakietu szybowego czy całego okna?

Artykuł sponsorowany
Niektóre parametry starszych okien mogą pozostawiać wiele do życzenia. Można jednak wymienić sam pakiet szybowy.
Niektóre parametry starszych okien mogą pozostawiać wiele do życzenia. Można jednak wymienić sam pakiet szybowy. FAKRO
Okna dachowe pozwalają doświetlić poddasze naturalnym światłem jednocześnie powiększając optycznie jego przestrzeń. Zapewniają nam również kontakt z otoczeniem i dają możliwość przewietrzenia pomieszczeń.

Okna dachowe montowane są w Polsce już od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Większość z nich dobrze spełnia swoje funkcję, jednakże ich parametry termoizolacyjne oraz akustyczne mogą nie zapewniać określonych przepisami wymagań. Co więcej, stare okna wizualnie mogą już być znacznie poniżej estetycznych oczekiwań klientów. Wtedy stajemy przed koniecznością wymiany okien dachowych na nowe.

Na początek należy sprawdzić stan ościeżnicy, ramy i okuć gdyż może się okazać, że wystarczy wymiana jedynie pakietu szybowego bez ingerencji w wymianę okna. Szyby w oknach produkowanych przed rokiem 2000 znacznie odbiegają od dzisiejszych standardów. Nowoczesne pakiety szybowe charakteryzują się lepszymi współczynnikami przenikania ciepła i są bardziej energooszczędne za sprawą posiadanych wysokich parametrów izolacyjnych, które również chronią przed przegrzaniem pomieszczeń w upalne dni dzięki powłoce niskoemisyjnej.

Obecnie stosuje się energooszczędne pakiety szybowe wypełnione gazem szlachetnym z powłoką niskoemisyjną, posiadające przenikalność cieplną Ug w granicach 0,5 – 1,0 W/m²K. Są one 3x cieplejsze od szyb produkowanych we wcześniejszych latach.

Poprawiając wartość przenikalności cieplnej Ug o 0,1 W/m²K na metr kwadratowy powierzchni okna można oszczędzić średnio 1 litr oleju opałowego lub 1,1 m³ gazu ziemnego rocznie. Zgodnie z danymi instytutów badających wartości techniczne okien, koszt wymiany szyb zwraca się więc już po upływie kilku lat użytkowania. Dodatkowo wymiana szyb w porównaniu z wymianą całego okna wypada o wiele korzystniej. Można tego dokonać w ciągu jednej godziny, unikając dodatkowych prac remontowych i w większości przypadków nie ma potrzeby wykonywać pomiaru, gdyż do określenia wielkości szyby wystarczy numer z tabliczki znamionowej okna. Dodatkowo wymiana szyb możliwa jest przez cały rok.

Taką modernizację, mającą na celu podniesienie parametrów technicznych już zamontowanych okien może wykonać autoryzowany serwis FAKRO. Przeprowadzenie tego typu usług przez profesjonalistów gwarantuje szybką realizację oraz pewność, że okno będzie funkcjonowało prawidłowo z zachowaniem wszystkich parametrów termoizolacyjnych oraz wysokiej estetyki. Klient nie utraci istniejącej gwarancji na okna, w których została dokonana taka ingerencja.

Wymiana pakietu szybowego.
Wymiana pakietu szybowego. FAKRO

Często zdarza się, że wymiana pakietu szybowego nie będzie możliwa i trzeba zdecydować się na wymianę całego okna dachowego. Może to być konieczne ze względu np. na niewystarczające zabezpieczenia starych okien dachowych przed włamaniem czy na zły stan stolarki, który powstał z braku odpowiednio działającej wentylacji, i nawet najsprawniej wykonane „odrestaurowanie” nie poprawi jego parametrów. Ma to tym większe znaczenie, z im bardziej wiekową stolarką mamy do czynienia - stare, nieekonomiczne okna projektowane według nieaktualnych standardów wpływają negatywnie na komfort termiczny i bilans energetyczny budynku. Zaradzić temu mogą racjonalne, uzasadnione ekonomicznie inwestycje w docieplenie poddasza oraz wymianę okien dachowych na nowe.

Chcąc przeprowadzić wymianę okien dachowych można skorzystać z systemowych rozwiązań firmy FAKRO. Opierają się one na ofercie specjalnych okien, których rowki montażowe są identyczne jak w starych oknach. Umożliwia to montaż nowych okien w połaci bez zmian w konstrukcji dachu jak również bez ingerencji w istniejące szpalety, które podczas wymiany pozostają nienaruszone. Wymiana jest zatem szybka i nieskomplikowana, a pomieszczenie pozostaje w miarę czyste w trakcie remontu. Co więcej wszędobylski kurz powstający w czasie renowacji jest zdecydowanie mniejszy.

 Wymiana starych okien dachowych to nie tylko poprawa estetyki, ale także większa ilość naturalnego światła, większy komfort obsługi i niższe rachunki za ogrzewanie. Nowoczesne okna dachowe FAKRO spełniają wszystkie wymagania stawiane obecnie produkowanym oknom dachowym gwarantując najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.

Okna dachowe FAKRO, które wyprzedzają przyszłość – zobacz więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl