Łupek na dach i elewacje

Joanna Ryńska
Kamień naturalny jako pokrycie dachowe jest bardzo ceniony przez wymagających inwestorów. Pozwala bowiem stworzyć dach nie tylko unikatowy i wyróżniający się z otoczenia, ale też odporny na warunki zewnętrzne i długowieczny.

Zdjęcie, które Państwo widzą wydaje się niezbyt uporządkowanym stosem przypadkowych płytek kamiennych. Tymczasem przedstawia ono fragment dachu na tym oto "bajkowym" budynku - pokrycie dzikie z łupka kamiennego.

Z głębi ziemi na dachy

Łupek zaliczany jest do najbardziej ekskluzywnych materiałów na pokrycia dachowe, nie tylko ze względu na proekologiczny charakter kamienia naturalnego, ale też ze względów praktycznych.  Łupek jest długowieczny - trwałość dachów nim pokrytych szacuje się nawet na 300 lat (wartość porównywalna z miedzią). Dlatego coraz częściej stosowany jest na dachy rezydencji lub kościołów. Dzięki naturalnemu pochodzeniu łupek cechuje się interesującym wyglądem. 

Łupek na dach i elewacje
Rathscheck

Dachy wykonane z łupka mozelskiego pochodzącego z Niemiec wyglądają elegancko i różnorodnie, wyróżniają się naturalną i trwałą estetyką.

Łupek mozelski: marka i jakość

Łupki mozelskie pochodzą z kopalni niemieckich Katzenberg i Margarita w dolinie rzeki Moseli. Tradycyjnie była to nazwa związana z regionem geograficznym, obecnie funkcjonuje jako marka. Grubość płytek łupkowych wynosi 4-6 mm (średnio 5 mm). Jako towar szczególnie elegancki oferowane są łupki o grubościach większych, trwalsze niż "zwykłe" płytki. Ponieważ łupek sprzedaje się na wagę, w przypadku łupka grubszego wzrasta zapotrzebowanie na materiał w odniesieniu do 1 m²powierzchni dachu.

Łupek dachowy – pokrycie ekskluzywne

Najstarsze znane dachy łupkowe wykonane były z pokrycia zwanego dziś staroniemieckim. W tym rodzaju pokrycia wykorzystuje się kamienie pozornie przypadkowe (o różnej wysokości i szerokości) – to nawiązanie do jego tradycyjnego charakteru. W dobie powrotu do rozwiązań tradycyjnych ten rodzaj pokrycia cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów.
Nowe dachówki łupkowe – tzw. pokrycie prostokątne – pozwalają na znacznie prostsze i tańsze wykonanie szczegółów powierzchni dachowych.Mimo uproszczeń w kształcie zachowana jest funkcja dekoracyjna dachówki.

Łupek na dach i elewacje
Rathscheck
Łupek na dach i elewacje
Rathscheck

Pokrycia prostokątne pasują do geometrii surowej i minimalistycznej, nadają się więc zarówno do architektury klasycznej, jak i do nowoczesnych konstrukcji dachowych.
Pokrycie uniwersalne to nieco bardziej wyszukana forma pokrycia prostokątnego: łukowate, indywidualnie ciosane kamienie pozwalają na wykonanie kopuł, wieżyczek czy lukarn. Do najciekawszych, awangardowych pokryć dachowych zalicza się pokrycie dzikie. Każda płytka ma indywidualny kształt i rozmiar i układana jest odrębnie, dlatego każdy dach z pokryciem dzikim będzie inny.

Łupek na dach i elewacje
Rathscheck
Łupek na dach i elewacje
Rathscheck

Łupek kamienny kształtuje budynki

Łupek stosowany jest również na fasady budynków i już od dawna sprawdza się w tej roli. Obecnie pozwala stworzyć niebanalne, wyjątkowe budynki; dzięki wykorzystaniu jako środka konstrukcyjnego stosowanego do połączeń z drewnem, szkłem, stalą i betonem. Powierzchnie wykonane z łupka charakteryzują się jedwabistym połyskiem. 

Łupek na dach i elewacje
Rathscheck
Łupek na dach i elewacje
Rathscheck

Klasyczny rodzaj wykończenia fasad to podwójne pokrycie prostokątne, stosowane w nowoczesnych budynkach (łączy naturalny wygląd z geometryczną dokładnością). Kontrast powierzchni ścian i niewielkie zużycie materiału zapewnia pokrycie poziome. Zmienne pokrycie prostokątne to nowy typ pokrycia. Pokrycie to cechuje się nowoczesnymi, wyrazistymi fugami krzyżowymi, zapewnia małe zużycie materiału i szybką obróbkę. Zakładkowe pokrycie prostokątne uważane jest za wyjątkowe ekskluzywne wykończenie fasad.

Łupek na dach i elewacje
Rathscheck
Łupek na dach i elewacje
Rathscheck
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl