Ile folii na dach

Marta Balcerowska
Ilość membrany potrzebnej do uzyskania pełnej osłony dachu jest w oczywisty sposób zależna od stopnia skomplikowania kształtu dachu. Im dach jest bardziej wielopłaszczyznowy, tym więcej materiału potrzeba. O skali decyduje liczba koszy, naroży, kominów itp. przejść instalacji, które są główną przyczyną gwałtownego wzrostu użycia.
Ile folii na dach

W koszu, na dużej jego powierzchni, membrana powinna być ułożona w trzech warstwach (rys. obok). Wynika to z charakteru tego miejsca; kosz jest rodzajem zlewni dla wody, która spływając po połaciach ma dużą dynamikę i wpada pod pokrycie sąsiedniej połaci. Wtedy spływa po membranie do okapu i jeżeli nie będą dobrze zrobione zakłady w koszu, to woda bardzo łatwo dostaje się do środka, do termoizolacji. Dotyczy to szczególnie starszych dachów, w których plastikowe elementy uszczelniające połączenie pokrycia z metalowym koszem, mają prawo się zużyć.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za wielowarstwowym układaniem membran w koszach, jest destrukcyjne działanie promieniowania UV. Kosze są uszczelniane materiałami z tworzyw sztucznych, które z biegiem lat ulegają degradacji. Ich uszkodzenia powodują powstanie prześwitów między pokryciem a metalowym koszem i umożliwiają okresową penetrację membrany przez promieniowanie słoneczne. Kilkuletnie działanie promeniowania słonecznego może spowodwać rozkład membrany. Jeżeli więc folia ma w tym miejscu kilka warstw, to jej odporność na działanie słońca (UV) wzrasta wielokrotnie, w stopniu wystarczającym dla uzyskania trwałości kilkudziesięcioletniej.

Z tego powodu układanie membran dachowych w koszu na zakłady i z dodatkowym pasem wzdłuż krokwi koszowej (trzy warstwy) jest zdecydowanie rozsądniejszą metodą niż cięcie i klejenie warstw nachodzących na siebie w koszu. Klejenie jest metodą mniej pewną w takich miejscach gdzie dostęp jest zazwyczaj utrudniony z powodu trudności z dociskiem taśm samoprzylepnych. Innym powodem zwiększonego zużycia membrany są wszystkie te miejsca, w których dekarz musi precyzyjnie połączyć je z przechodzącymi przez dach instalacjami i dodatkowo wykonać rynienki osłonowe. W związku z tym, obok materiału potrzebnego na wykonanie rynienki, często są potrzebne dodatkowe pasy uszczelniające lub połączenia, które zwiększają ilość odpadów.

Stopień skomplikowania dachuIlość użytej membrany
w odniesieniu do powierzchni dachu
prosty dach (powierzchnia 100%)
Ile folii na dach

115%
średnio skomplikowany (powierzchnia 100%)
Ile folii na dach

120-150%
skomplikowany dach (powierzchnia 100%)
Ile folii na dach

155-200%
bardzo skomplikowany dach (powierzchnia 100%)
Ile folii na dach

200-230%

Zalecane zakłady między kolejnymi pasmami membrany

Nachylenie połaci dachuSzerokość zakładu między pasmami
15-24°20 cm
25-35°15 cm
36-90°10 cm

Miejscami, które wymagają użycia większej ilości membrany są kalenice i naroża, gdzie membrany powinny być ułożone na podwójny zakład (rys.2). Powodem jest to, że są to miejsca szczególnie łatwo przewiewane przez wiatr i nawet najlepsze uszczelnienia z biegiem czasu tracą swoje własności, przepuszczając pod pokrycie opady atmosferyczne wpychane przez wiatr. Szczególnie w narożach (rys.3) trzeba położyć duże zakłady, ponieważ tworzą się tam skosy zwiększające zużycie.

Ile folii na dach
Ile folii na dach

rys.2                                                                rys.3

Wielkość zakładów między poszczególnymi pasmami membran dachowych zależy od kąta nachylenia połaci. Im kąt jest mniejszy tym zakład powinien być większy (według tabeli). Jeżeli jednak z różnych powodów (np. powstania skosów lub braku równoległości), zakład nie może być taki jak powinien być, to można zastąpić go zaklejeniem taśmą samoprzylepną.

Istnieją sytuacje, w których trzeba zaklejać każdy zakład (pomijając układanie wzdłuż krokwi) i starannie uszczelniać membrany w szczytach domów oraz każde inne ich połączenie z instalacjami przechodzącymi przez dach. Takie zabiegi są potrzebne jedynie w skrajnych, rzadko występujących warunkach występujących gdy:

  • w konstrukcji dachu nie wbudowano paroizolacji - membrana musi wtedy uzupełnić jej funkcję i zabezpieczyć dach przed powstaniem przewiewów (funkcja wiatroizolacji);
  • na dachu ułożono pokrycie na połaci o kącie nachylenia mniejszym od NZP (najniższego zalecanego pochylenia) zalecanego dla tego pokrycia. Dotyczy to głównie dachówek, które można układać na połaciach o małych kątach jedynie wtedy, gdy warstwa wstępnego pokrycia jest szczelniejsza od modelowego (tego jakie było w trakcie wyznaczania NZP) ;
  • gdy właściciel budynku sobie tego zażyczy lub wymaga tego prawo gdy budynek ma specjalne przeznaczenie (albo usytuowanie).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl