Dachy - błędy wykonawcze

Agnieszka Jaros
Układanie dachu to najbardziej skomplikowany etap budowy. Dlatego też, ważne jest zarówno postępowanie zgodne z założeniami projektu budowlanego, jak i profesjonalne wykonawstwo.
Dachy - błędy wykonawcze

Dodatkowo trzeba wiedzieć, że ułożenie dachu to często jedna
z najkosztowniejszych inwestycji zamknięcia budynku w stanie surowym. Biorąc pod uwagę, że dach wykonuje się na końcu – inwestorom często zaczyna brakować już środków i próbują oszczędzać. Tym samym doprowadzają do poważnych błędów, a niekiedy nawet katastrofy budowlanej.

Dachy w zgodzie z projektem

Projekt architektoniczny to nie tylko założenia estetyczne dla danego budynku. Określa on również warunki techniczne, jakie powinny zostać spełnione w czasie budowy. W projekcie zawarte są zatem założenia dotyczące kształtu dachu, technologii wykonania jego elementów konstrukcyjnych oraz rodzaju pokrycia, jakie powinno zostać zastosowane. Niedozwolone jest wprowadzanie jakichkolwiek zmian w projekcie bez konsultacji z architektem lub konstruktorem. Założone pierwotnie wytyczne obowiązują zarówno ekipę dekarską, jak i samego inwestora. Nawet niewielkie zmiany, które wydają się mało znaczące, mogą prowadzić do późniejszych, poważnych i przez nikogo niechcianych konsekwencji. W najlepszym przypadku całość będzie wyglądała nieestetycznie lub nieproporcjonalnie, znacznie gorszym skutkiem może być przeciekanie dachu, czy nawet jego zawalenie się.
Wprowadzenie samowolnych zmian projektu w czasie budowy ma jeszcze jedną istotną wadę. Uniemożliwia ono uzyskanie odszkodowania za powstałe straty u ubezpieczyciela budynku i nie pomaga w dochodzeniu własnych racji w sądzie.

Dachy - błędy wykonawcze
Dachy - błędy wykonawcze

Istota wykonawstwa

Niestety zdarza się niekiedy, że fachowiec, który zwie się dekarzem – z zawodem tym ma niewiele wspólnego. Tymczasem, dobór profesjonalnej i odpowiednio doświadczonej ekipy dekarskiej, to połowa sukcesu
w stworzeniu dachu bez błędów. Brak odpowiedniego doświadczenia i fachowej wiedzy teoretycznej objawia się najczęściej
w bardziej skomplikowanych do wykonania częściach dachu.
Szczególne trudności sprawiać mogą kosze, gdzie konieczne jest zamontowanie elementów z blachy, poprawne przycięcie elementów pokrycia, czy uszczelnienie miejsca styku dwóch koszy. Niełatwe do wykonania są też obróbki blacharskie, zwłaszcza te wokół komina i okien. Również sam komin, który składa się z wielu elementów jest trudny do wykonania. Prace przy nim wymagają od dekarza nie tylko profesjonalnej wiedzy, ale czasami nawet konsultacji z kominiarzem.
Nie mniej zasobu wiadomości i doświadczenia potrzeba do prawidłowego wykonania okapu. Trzeba tutaj bowiem znać szczegóły montażu deski klinowej, blachy okapowej i frezowanych podhaków. Wzmożona uwaga dekarza konieczna jest też podczas prac prowadzonych na styku membran
z konstrukcją dachową, ponieważ nietrudno w tym miejscu o przerwanie folii.
Ponadto, nie każdy dekarz bierze pod uwagę, że niezwykle ważne jest zapewnienie prawidłowej wentylacji połaci. Jej brak powoduje bowiem gnicie więźby dachowej i w efekcie – uszkodzenie konstrukcji dachu. Dobrze wykonana wentylacja to taka, która posiada przestrzeń wlotową dla powietrza przy okapie i wylotową –przy kalenicy oraz zamontowane dachówki wentylacyjne w miejscach, gdzie przerwana jest ciągłość pokrycia.
Sama kalenica również nie należy do najprostszych elementów dachu. W jej przypadku konieczne jest prawidłowe zamocowanie listwy kalenicowej i ułożenie taśmy wentylacyjno-uszczelniającej. Jeśli montuje się instalację odgromową – powinna zostać odpowiednio przeprowadzona przez specjalne klamry do gąsiora.

Każdy dach wymaga zastosowania indywidualnych rozwiązań, nawet jeśli realizacja odbywa się według takiego samego projektu. Wynika to z wielu czynników, jak chociażby usytuowanie działki budowlanej. Po zakończeniu budowy, jej kierownik powinien dokonać odbioru wszystkich elementów dachu i zapisać wyniki w dzienniku budowy. Pozwala to wychwycić ewentualne błędy wykonawcze wtedy, kiedy jest jeszcze czas na ich usunięcie. Dokładna dokumentacja ułatwi również uzyskanie odszkodowania, w przypadku gdyby okazało się jednak, że nasz dach posiada błędy.
Konieczne jest też dokonywanie corocznych przeglądów dachu. Każdy dom powinien posiadać tzw. książkę obiektu, w którą wpisuje się dokonane przeglądy.
Ponadto, w ramach dbałości o dach – warto sprawdzić, czy w czasie wykonywania prac dodatkowych, np. montażu anteny – nie powstały jakieś zmiany, mające na niego niekorzystny wpływ.

Dachy - błędy wykonawcze

Dachówka a łaty

Do każdego pokrycia dachu zalecane jest wykonanie innego rozstawu łat. Dach powinien zostać dokładnie rozmierzony, a odstępy między rzędami łat być identyczne i dostosowane do konkretnego typu pokrycia, jakie mamy zamiar układać. Producenci pokryć dachowych zapewniają, że jest niedopuszczalne
i niemożliwe, aby odchylenia rozmiarów produktów wykraczały po za przyjęte normy. To niedokładne wymierzenie dachu i przybicie drewnianych elementów w nierównych odstępach daje późniejsze wrażenie, jakby niektóre dachówki były za krótkie lub za długie w stosunku do pozostałych. Efekt nierówności pokrycia powstaje na skutek złego i nieprofesjonalnego wykonawstwa. Jeżeli łaty, na których opierają się dachówki przybite są za ciasno, dachówki za bardzo nachodzą na siebie i wypychają się na zewnątrz. Wygląda to, jakby były za długie. Jeśli natomiast łaty są rozmieszczone zbyt daleko od siebie – pokrycie dachu nie nachodzi na siebie prawidłowo i wygląda, jakby jego elementy były za krótkie.

Nieopłacalna oszczędność

Fachowiec z prawdziwego zdarzenia, to – jak wspomniano powyżej – dopiero połowa sukcesu
w budowie dachu bez błędów. Drugą część stanowi unikanie oszczędności na materiałach
i stosowanie odpowiednich akcesoriów dachowych.
Wykonanie dachu to najkosztowniejsza inwestycja do momentu powstania domu w stanie surowym. Należy to uwzględnić jeszcze przed rozpoczęciem budowy, aby w końcowej jej fazie nie oszczędzać nadto z powodu mocno naderwanego już portfela. Właśnie takie oszczędności przyczyniają się do powstawania poważnych błędów lub uchybień budowlanych.
Pamiętajmy, że dach stanowi jeden z najważniejszych elementów konstrukcji naszego domu i aby był solidny i służył nam latami – wymaga od nas poniesienia odpowiednio wysokich wydatków. Skutki samodzielnego radzenia sobie z pracami przy nim są przeważnie opłakane. Metoda prób
i błędów, którą kieruje się wielu zapalonych majsterkowiczów jest tutaj całkowicie nieopłacalna i mija się z celem. Więcej bowiem wydamy na późniejsze, konieczne naprawy, aniżeli uda nam się zaoszczędzić na jakości materiałów i profesjonalnej ekipie dekarskiej.

Dachy - błędy wykonawcze

Akcesoria dachowe

Aby uniknąć błędów w czasie powstawania dachu, nie można lekceważyć konieczności montażu nawet najmniejszego elementu, składającego się na jego konstrukcję. Znacznie podnosi to co prawda koszty, ale owocuje długowiecznością dachu i zadowoleniem z jego użytkowania. Elementy, które dołączają producenci zawsze powinny zostać wykorzystane w odpowiedni sposób.
Do zamocowania ławy kominiarskiej potrzebne są dwa wsporniki i nie wystarczy tylko jeden, jak błędnie uważają niektórzy. Jeśli na ławce ciężar nie rozłoży się prawidłowo, skutki błędu mogą być nawet dramatyczne dla kominiarza lub innej osoby, która porusza się po dachu.
Kominki odpowietrzające nie są tym samym, co wentylacyjne i powinny zostać zamontowane na odpowiedniej wysokości, a nie w sposób przypadkowy. Ich zadaniem jest odpowietrzanie systemu kanalizacyjnego, więc spełnią swoją funkcję, tylko jeśli znajdą się we właściwych miejscach dachu
i na wysokości zależnej m.in. od kąta jego nachylenia.
Dachówki wentylacyjne należy montować wszędzie tam, gdzie przerwana jest ciągłość pokrycia,
a nie tam, gdzie wskaże fantazja dekarza. Nie należy również ograniczać ich ilości.
Klamry dołączone do dachówek służą do klamrowania co trzeciej dachówki po skosie na całej połaci dachu, a nie jak sądzą niektórzy „specjaliści” – do użycia jedynie na dachówkach skrajnych lub nie użycia ich w ogóle.
Kratka wlotowa do okapu nie jest aż tak dużym wydatkiem w stosunku do całej inwestycji, a jest w stanie zapewnić prawidłową wentylację połaci. Jej brak może skutkować np. porastaniem dachu mchem. Późniejsze czyszczenie na pewno będzie pracochłonne i z pewnością drogie.
Więźba, folia, ocieplenie i dachówki powinny być do siebie dopasowane. Najlepiej wybrać system do krycia dachów od tego samego producenta. Wówczas, poszczególne jego elementy pasują do siebie znacznie lepiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl