Bariery przeciwśniegowe na dachu - zadbaj o bezpieczeństwo

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Z doświadczenia wiemy, że w naszym kraju zima potrafi zaskakiwać. I to nie tylko drogowców, ale także mieszkańców domów jednorodzinnych. Dlatego, aby tego roku nie spotkała nas żadna przykra niespodzianka, zabezpieczmy odpowiednio dach przed skutkami kapryśnej aury.

Warto zamontować specjalne bariery przeciwśniegowe, które ochronią nasze mienie i przechodniów przed zsuwającym się śniegiem. Pamiętajmy, że może on stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy życia. Rodzaj barier przeciwśniegowych dobiera się w zależności od rejonu, w jakim znajduje się budynek. Decyzja o typie zabezpieczenia powinna być ściśle uzależniona od ilości i intensywności opadów śniegu. Jeśli są one duże, to zabezpieczenia powinny być wytrzymałe i mocne, np. w postaci drewnianych belek lub stalowych rur. Zaś w przypadku niewielkich ilości śniegu w zupełności wystarczą płotki przeciwśniegowe.

zabezpieczenia na dachu

Na jakich dachach konieczne są zabezpieczenia przeciwśnieżne?

Osłony przeciwśniegowe powinny znaleźć się na każdym dachu spadzistym, a szczególnie na tym o dużym kącie nachylenia, ponieważ z nich śnieg zsuwa się najszybciej. W przypadku dachów stromych płotki przeciwśniegowe lub inne zabezpieczenia są niezbędne. Wynika to z braku kontroli nad zsuwającym się z połaci śniegiem. Ponadto wskutek zmian temperatury śnieg na przemian zamarza i rozmarza, zwiększając tym samym wielokrotnie swój ciężar. Oprócz zagrożenia dla ludzi, zsuwająca się śnieżno-lodowa pokrywa może uszkodzić i pogiąć rynny oraz inne elementy dachu, jak np. kominki wentylacyjne. Z tego powodu na stromych połaciach powinno się umieszczać dwa rodzaje barier przeciwśniegowych. Na dolnej krawędzi dachu najlepiej zamontować płotki przeciwśniegowe lub drewniane belki, które będą zatrzymywać zsuwający się biały puch. Natomiast na całej połaci dachu należy rozmieścić śniegołapy lub stopery, chroniące elementy dachu przed naporem śniegu

Kiedy i jak montować zabezpieczenia przeciwśnieżne na dachu?

Przy dachach o kącie nachylenia 45 stopni, zabezpieczenia zwykle uwzględniane są już na etapie projektu. Natomiast w przypadku dachów o nachyleniu 30-stu stopni kwestia zabezpieczeń często jest pomijana. Zazwyczaj dopiero po wyrządzeniu jakiejś szkody, pojawia się potrzeba zainstalowania takiego systemu. Dlatego, jeżeli projekt nie zakłada zastosowania płotków przeciwśniegowych, najlepiej skonsultować z fachowcem dodanie tego elementu. Można je zamontować także na gotowym dachu. W takiej sytuacji należy ściągnąć fragment pokrycia, w miejscu mocowania płotków, aby przykręcić je do łat. Rozstawienie elementów uzależnione jest od kształtu i stopnia nachylenia połaci. Aby gromadzący się śnieg nie powodował ugięcia krokwi wystających poza podstawę dachu, najbezpieczniej umieścić płotki w drugim rzędzie dachówek (licząc od okapu). Ten typ zabezpieczeń powinno się montować nie rzadziej niż co 80-90 cm.
Przy dachach o 40-stopniowym nachyleniu i połaciach dłuższych niż 10 m, często montuje się dwa rzędy barier przeciwśniegowych – jeden przy okapie, drugi zaś na środku połaci.
Na rynku można wybierać pośród całej gamy produktów zabezpieczających przed osuwającym się śniegiem. Możemy wymienić: płotki przeciwśniegowe, belki drewniane lub rury stalowe na odpowiednich wspornikach, rozbijacze śniegu, stopery, rynny leżące itp. Do najczęściej stosowanych należą płotki przeciwśniegowe. Jeśli jeszcze nie zamontowaliśmy zabezpieczeń, nie zwlekajmy – to ostatni moment na zabezpieczenie połaci!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl