Płytki dachowe

Marta Balcerowska
Stanowią alternatywę dla dachówek profilowanych. Pokrycie ułożone z prostych, geometrycznych form wygląda nowocześniej.
Płytki dachowe

Oferta dachówek płaskich przełamuje tradycję krycia dachów dachówkami profilowanymi i blachodachówką – najpopularniejszymi i wszechobecnymi na dachach. Płytki dachowe, produkowane z różnych materiałów i w różnych kształtach, są dobrą propozycją dla tych, którym opatrzyły się już pofalowane kształty pokryć dachowych. Proste formy płytek tworzą na dachu idealnie gładką i płaską powierzchnię, bez zbędnej stylizacji. Najlepiej prezentują się na dachach domów o oszczędnej, modernistycznej architekturze. Projekty nowoczesnych domów są obecnie najchętniej wybierane przez młodych inwestorów.

Płytki dachowe są również wykorzystywane przy renowacji dachów budynków zabytkowych i na nich wyglądają równie dobrze. Niezależnie od materiału z jakiego są wykonane, zapewniają trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i szczelne pokrycie – mają wyprofilowane zakładki, podobnie jak tradycyjne dachówki zakładkowe. Technika układania jest więc taka sama.

Płytki włókno-cementowe

Produkuje się je z cementu, wody, mączki wapiennej oraz włókien celulozowych. Płytki pokryte są dwoma warstwami farby akrylowej nakładanej na gorąco. Ich powierzchnia może być gładka, satynowa o jedwabnym połysku, lub strukturalna, do złudzenia przypominająca naturalny łupek (płytki włókno-cementowe są tańsze od łupka). Płaskiej formie i niewielkim wymiarom dachówki te zawdzięczają większe możliwości niż dachówki tradycyjne – można je układać na powierzchniach pionowych. Stosuje się je do wykańczania fasad i elewacji budynków, ścian i krokwi szczytowych, mansard, okapów, lukarn i okien dachowych oraz innych detali architektonicznych. Obudowuje się nimi również kominy.

Płytki występują w kształcie kwadratu o ściętych przeciwległych narożnikach - tzw. karo - lub prostokąta: pełne, ze ściętymi bądź zaokrąglonymi narożnikami. Produkowane są w wymiarach:
20 x 20, 30 x 30, 40 x 40 lub 30 x 60 cm i grubości zwykle 4 mm. Ich atutem jest niewielki ciężar – 13-20 kg/m2. Materiał ten nadaje się więc do zastosowania w budynkach, które wymagają lekkich dachów, np. przy renowacji, gdy konieczne jest zachowanie istniejącej konstrukcji nośnej dachu, jak również przy nadbudowach. Płytki włókno-cementowe mają przygotowane fabrycznie otwory montażowe. Można je układać w kilku wzorach do wyboru. 

Płytki dachowe
Płytki dachowe


Z cementu i ceramiki

To coś dla miłośników tradycji we współczesnym wydaniu. Płytki dachowe z tradycyjnych materiałów, jakim jest ceramika i cement, łączą w sobie zalety dachówek zakładkowych z awangardową formą. Są efektowne, a prosty, regularny układ linii, które tworzą po ułożeniu  na dachu podkreśla nowoczesny styl budynku.

Odznaczają się wyrazistym i bardzo trwałym kolorem z delikatnym połyskiem. Gładka powierzchnia nie zatrzymuje zabrudzeń i jest odporna na porastanie mchem. Sposób układania płaskich dachówek i zakres stosowania jest podobny jak dachówek profilowanych. Wyżłobione w nich zamki boczne zapewniają nawet lepsze uszczelnienie pokrycia niż w przypadku tradycyjnej, płaskiej dachówki karpiówki.

Produkowane są w kształcie prostokąta (np. 420 x 330 mm). Jedyną wadą tego rodzaju płytek może być ciężar – przekraczający nawet 50 kg/m².

Płytki aluminiowe

O jakości i trwałości płytek aluminiowych świadczy 40-letnia gwarancja na pokrycie, obejmująca pęknięcia, rdzewienie i erozję materiału w naturalnych warunkach atmosferycznych, oczywiście pod warunkiem fachowo przeprowadzonych prac dekarskich.

Produkowane są w kształcie prostokąta (420 x 240 mm) lub karo (290 x 290 mm). Duża zaleta tego rodzaju płytek dachowych to niewielki ciężar – jedynie 2,3-2,6 kg/m² – jest to ogromna różnica w wadze połaci dachowej w porównaniu z dachówkami ceramicznymi czy cementowymi. Płytki z aluminium są zatem dobrym materiałem do renowacji dachów starych budynków. W tym przypadku często nie jest wymagana wymiana więźby dachowej czy nawet wzmocnienie konstrukcji.

Płytki dachowe
Płytki dachowe


Łupek naturalny

Pokrycie dachowe z kamienia naturalnego jakim jest łupek jest ekskluzywne. Płytki łupkowe są niewielkiego formatu, dlatego nadają się do krycia dachów o najbardziej skomplikowanych kształtach. Ale nie tylko – można je układać na fasadach, lukarnach oraz ścianach kominów. Każdy dach kryty tym materiałem jest oryginalny i niepowtarzalny, a co ważne, długowieczny (trwałość tego materiału szacuje się na 300 lat).

Do wyboru mamy płytki w różnych kształtach: prostokątne, łukowe, łuskowe i ośmiokątne. Najbardziej nowocześnie i surowo wyglądają na dachu te prostokątne. Niezależnie jednak od kształtu kamiennych płytek i sposobu ich ułożenia (jest ich kilka do wyboru), dach kryty tym materiałem z pewnością będzie wyróżniał się z otoczenia. Niestety jest dosyć drogi i należy do rzadkości. Ponadto wymaga dużego doświadczenia w sztuce dekarskiej. Pokrycie z łupku zaliczane jest do ciężkich (1m² waży 25-41 kg) i wymaga wytrzymałej więźby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl