Panele fotowoltaiczne – wybierz dobrze i ciesz się wydajną instalacją

Partnerem cyklu jest ESOLEO
Każdy, kto zainteresował się fotowoltaiką z zamiarem założenia paneli fotowoltaicznych na swoim dachu czy w ogrodzie, prędzej czy później dociera do informacji, że kluczowy jest nie wybór samych ogniw, ale raczej wykonawcy, który zagwarantuje inwestorowi kompleksową usługę, obsługę posprzedażową i serwis. Czy wszystkie firmy to gwarantują? Przekonaj się, co powinieneś wziąć pod uwagę, kiedy decydujesz się na fotowoltaikę.

Krzemowe panele fotowoltaiczne – niedrogie, trwałe i wydajne

Choć w naszym kraju fotowoltaika zyskała na popularności dopiero w ciągu ostatnich kilku lat, w rzeczywistości znana jest już od XIX w. Pierwszy panel fotowoltaiczny (o sprawności zaledwie 6%) powstał jednak dopiero w 1954 r. Bazował na krzemie, podobnie jak dzisiejsze ogniwa będące podstawą większości instalacji fotowoltaicznych.

Oczywiście nie oznacza to, że do produkcji paneli fotowoltaicznych nie używa się innych materiałów. Przeciwnie, naukowcy w celu podniesienia sprawności ogniw, a także ich wydajności i poszerzenia możliwości ich zastosowania, poszukują alternatywnych rozwiązań. Poza krzemowymi powstały również inne rodzaje paneli fotowoltaicznych, np. panele barwnikowe, w których za przemianę energii słonecznej w elektryczną odpowiada nie krzem, lecz barwnik.

 

Panele fotowoltaiczne – wybierz dobrze i ciesz się wydajną instalacją
ESOLEO

Na rynku pojawia się też coraz więcej materiałów budowlanych zintegrowanych z ogniwami – dachówki fotowoltaiczne, panele elewacyjne czy szyby – idealne do dużych miast, w których gęsta zabudowa i zacienienie nie pozwala na zastosowanie tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.

Są to jednak ciągle rozwiązania bardzo drogie lub mało wydajne, dlatego największą popularnością cieszą się niezmiennie ogniwa krzemowe w formie paneli fotowoltaicznych, instalowane na dachach budynków lub na konstrukcjach naziemnych. Ciągle ulepszane i modyfikowane, obecnie zapewniają bardzo dobry stosunek wydajności do ceny oraz długoletnią trwałość.

Cena paneli fotowoltaicznych – czy jest istotna?

Każdy, kto wstępnie orientował się w cenach paneli fotowoltaicznych, zauważył dość spore różnice. Z czego one wynikają? Czy nie jest tak, że skoro stosowany jest ten sam materiał, to cena pojedynczego panelu fotowoltaicznego powinna być zbliżona, niezależnie od producenta? Otóż nie.

Po pierwsze, ogniwa fotowoltaiczne różnią się między sobą dość sporą ilością parametrów technicznych oraz technologią i jakością wykonania, a to wszystko wpływa na ich cenę jednostkową. Łatwo zauważyć, że certyfikowane panele fotowoltaiczne o większej wydajności, dobrze zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie o wysokiej przepuszczalności przedniej powłoki – są droższe. Nie oznacza to jednak, że jeśli wybierzemy właśnie takie panele fotowoltaiczne, cała inwestycja będzie bardziej kosztowna.

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko ogniwa, ale także konstrukcja wsporcza, okablowanie, inwertery (urządzenia przetwarzające prąd stały, produkowany przez panele, na przemienny, użyteczny dla nas), montaż oraz serwis. Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie te składowe, można porównywać ceny – porównywanie cen samych paneli fotowoltaicznych nic nie mówi nam o kosztach, jakie poniesiemy, inwestując w fotowoltaikę.

Przy projektowaniu i realizacji instalacji fotowoltaicznej aspekty techniczne są skomplikowane i wpływają na bezpieczeństwo użytkowników i otoczenia. Należy przywiązywać bardzo dużą wagę do jakości wykończenia oraz komponentów, z jakich składa się instalacja, i nie analizować jedynie cenyKrzysztof Dziaduszyński, ekspert ESOLEO.

 

Panele fotowoltaiczne – wybierz dobrze i ciesz się wydajną instalacją
ESOLEO

Instalacja fotowoltaiczna – czy mnie na nią stać?
Wobec dość wysokich cen kompleksowych instalacji fotowoltaicznych powstaje pytanie – czy stać mnie na fotowoltaikę? Otóż dziś na fotowoltaikę stać praktycznie każdego. Przyszły właściciel instalacji skorzysta z systemu dofinansowań i ulg. Dość często w pozyskaniu środków z programów pomocowych, a także w załatwieniu formalności pomagają firmy oferujące wykonanie instalacji, co stanowi dodatkowe ułatwienie i oszczędność czasu dla inwestora. Niektórzy przedsiębiorcy oferują również korzystne zniżki. Na przykład w ESOLEO obecnie można uzyskać rabat w wysokości aż 3000 zł.

Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, możesz skorzystać również z pożyczki na preferencyjnych warunkach. Wówczas inwestycja w fotowoltaikę staje się praktycznie zamianą opłaty za prąd na ratę. Po całkowitej spłacie kredytu energię pozyskujesz właściwie za darmo.

Warto podkreślić, że wobec rosnących cen prądu zwrot z inwestycji następuje coraz szybciej, co stanowi wartość również dla tych osób, które dysponują środkami finansowymi i zastanawiają się, w co je zainwestować. W tym kontekście instalacja fotowoltaiczna jest nie tylko dobrą lokatą kapitału, ale również sposobem na jego zwiększenie w postaci należnego dofinansowania i zwrotu podatku.

Wybór paneli fotowoltaicznych – jak dopasować instalację do potrzeb naszego domu?

Wybór paneli fotowoltaicznych to tylko jeden z elementów całego procesu, który ma na celu właściwe dopasowanie instalacji do naszych potrzeb. Równie istotne będą również:

  • analiza zacienień – co do zasady: zacienienie części modułu drastycznie obniża jego wydajność. To dlatego wybór miejsca montażu ma zasadnicze znaczenie dla produkcji energii. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na cień rzucany przez sąsiednie budynki czy drzewa, ale również przez własne kominy i inne elementy dachu;
  • właściwy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – w naszych szerokościach geograficznych nachylenie 30-40% daje najlepszy uzysk. Mniejsze i większe negatywnie wpłyną na produkcję prądu i należy wziąć to pod uwagę projektując docelowe rozwiązanie;
  • konstrukcja montażowa wysokiej jakości – dobra i prawidłowo wykonana konstrukcja zapewni bezpieczeństwo paneli fotowoltaicznych podczas wiatru, a także ich odpowiednią wentylację w gorące dni;
  • odpowiednia jakość inwertera oraz właściwy jego dobór – duże ilości energii uzyskanej z paneli fotowoltaicznych nie przełożą się na uzysk, jeśli inwerter nie będzie właściwie przetwarzał prądu stałego na przemienny;
  • poprawne okablowanie instalacji fotowoltaicznej – tu ważny jest właściwy dobór przewodów, odpowiednie ich ułożenie, optymalizacja trasy kablowej oraz estetyka wykonania.

Jeżeli chcemy, aby nasza instalacja działała efektywnie, powinna ona być odpowiednio zaprojektowana, a jej elementy składowe właściwie dobrane do możliwości danej lokalizacji. Wszystkie te elementy wpływają na to, czy instalacja posłuży nam kilkadziesiąt lat. Już od samego momentu transportu komponentów do naszego domu i prawidłowego przewiezienia modułów fotowoltaicznych dużo zależymówi Krzysztof Dziaduszyński, ekspertESOLEO.

Tylko odpowiednio dobrana i prawidłowo wykonana instalacja zagwarantuje nam właściwą pracę paneli fotowoltaicznych, a co za tym idzie – oszczędności eksploatacyjne adekwatne do poniesionych wcześniej wydatków i szybki zwrot inwestycji.

Wybór paneli fotowoltaicznych – dlaczego warto skonsultować się z instalatorem?

Wybierając panele fotowoltaiczne, tak naprawdę powinniśmy skupić się na kompleksowej ofercie wykonawcy. Warto podkreślić, że dokonując wyboru firmy, która założy nam instalację fotowoltaiczną, trzeba wziąć pod uwagę szereg kryteriów. Najważniejsze z nich to:

  • doświadczenie i stabilność firmy na rynku;
  • weryfikacja projektu instalacji przez inżyniera;
  • gwarancja na poszczególne elementy instalacji (w szczególności na panele fotowoltaiczne oraz inwertery);
  • obsługa posprzedażowa (tryb rozpatrywania reklamacji, serwisowanie urządzeń itp.)
  • cena instalacji wraz z montażem;.

Dlaczego poza ogniwami istotne są również inne kwestie? Dla naszego spokoju i korzyści, jakie otrzymamy z instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne montujemy przede wszystkim po to, żeby zmniejszyć rachunki za prąd. Firma, która istnieje na rynku odpowiednio długo, posiada zaplecze finansowe i jest wiarygodnym partnerem, to dla nas pewnego rodzaju rękojmia. Możemy mieć pewność, że po pierwsze dobrze zaplanuje naszą instalację, a po drugie nie zniknie szybko z rynku i tym samym wywiąże się z warunków obsługi posprzedażowej.

Ponadto doświadczony zespół zapewni montaż poszczególnych elementów instalacji zgodnie z kartą produktu, co może przesądzić o ważności gwarancji udzielanych przez producentów podzespołów.

Panele fotowoltaiczne – czy nieprawidłowa instalacja może zwiększyć koszty lub obniżyć opłacalność inwestycji?

Odpowiedni dobór wszystkich elementów instalacji, a także jej właściwe zaplanowanie i wykonanie są bardzo ważne dla przyszłej jej eksploatacji. Trzeba podkreślić, że instalacja niedowymiarowana (o zbyt małej mocy czy źle dobranych komponentach) nie zagwarantuje nam produkcji na oczekiwanym poziomie. W rezultacie będziemy pobierać prąd z sieci i za niego płacić, mimo że warunki zewnętrzne na to nie wskazują.

Podobnie instalacja o zbyt dużej mocy nie jest wcale korzystna. Po pierwsze jest droższa niż to konieczne, a po drugie inwestor nie wykorzystuje nadprodukcji, a energię oddaje „za darmo” do sieci.

Promocje, możliwość skorzystania z dofinansowania czy podatkowej ulgi termomodernizacyjnej znacznie obniżają koszt inwestycji. Choć czas jej zwrotu będzie różny dla różnych instalacji, obecny koszt przedsięwzięcia, a także rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz częściej inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się już  po 6-7 latach.

Panele fotowoltaiczne – wybierz dobrze i ciesz się wydajną instalacją
ESOLEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl