Ogrzewanie rynien i dachu

Artykuł sponsorowany
Ogrzewanie rynien i dachu pomoże nam pozbyć się śniegu.
Ogrzewanie rynien i dachu pomoże nam pozbyć się śniegu. Elektra
Firma ELEKTRA oferuje doskonałe rozwiązania z zakresu ochrony przed śniegiem i lodem, a należą do nich instalacje ogrzewania połaci dachowych, krawędzi dachów, rynien i rur spustowych.

Ogrzewanie rynien i rur spustowych

Instalację ogrzewania rynien wykonuje się ze stałooporowych przewodów grzejnych ELEKTRA VCDR lub przewodów samoregulujących ELEKTRA SelfTec®. Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych za pomocą specjalnych uchwytów mocujących, które ułatwiają montaż i zapewnią właściwą pozycję przewodu grzejnego. Obydwa typy przewodów zbudowane są z materiałów odpornych na promie­niowanie UV. Przewody samoregulujące mają zmienną moc zależną od warunków w jakich pracują. Oznacza to, że im jest zimniej, tym większą moc osiągają i odwrotnie - im temperatura wyższa, tym moc przewodów mniejsza.

Kable grzewcze w rynnach i rurze spustowej.
Kable grzewcze w rynnach i rurze spustowej. Elektra

Przewody w rynnie układa się z reguły podwójnie. W rurach spustowych możliwe jest pojedyncze ułożenie przewodu grzejnego. Jeśli długość rynny nie przekracza 6 metrów, przewody mogą wisieć swobodnie. Jeśli długość rury jest większa, konieczne jest zastosowanie linki z uchwytami, która odciąży przewody. System uzupełniają akcesoria montażowe:

  • uchwyty rynnowe,
  • taśma montażowa,
  • linki z uchwytami,
  • uchwyty do rur spustowych,
  • uchwyty do krawędzi dachów,
  • taśma instalacyjna do koryt dachowych.

Jeżeli dach jest kryty materiałami bitumicznymi, możliwe jest wykorzy­stanie przewodów ELEKTRA TuffTec™, które możemy układać bezpośrednio na pokryciu dachu.
Przewody ELEKTRA VCDR i ELEKTRA SelfTec® sprzedawane są jako gotowe do instalacji odcinki, w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewody ELEKTRA SelfTec®PRO dedykowane są profesjonalnym insta­latorom i sprzedawane są na bębnach, z których w zależności od potrzeb insta­lator dobiera odpowiednie odcinki, łącząc je z przewodami zasilającymi.

Przewód grzejny ELEKTRA SelfTec®.
Przewód grzejny ELEKTRA SelfTec®. Elektra
Listwa montażowa do koryt dachowych.
Listwa montażowa do koryt dachowych. Elektra
Taśma montażowa TMS.
Taśma montażowa TMS. Elektra

Bardzo często ogrzewanie rynien nie wystarczy. W takim przypadku należy wykonać również ogrzewanie krawędzi dachu. Do tego celu należy wykorzystać te same produkty, co do ogrzewania rynien. Ogrzewamy około 40-50 cm krawędzi dachu. Takie rozwiązanie wyeli­minuje ryzyko powstawania nawisów śnieżnych i lodowych nad rynnami. Zainstalowana moc powinna wynosić około 300 W/m².
W przypadku dachów o dużych, płaskich powierzchniach i niewielkim spadku, może okazać się niezbędne ogrzanie jego całej powierzchni. W tym zastoso­waniu również wykorzystujemy przewody ELEKTRA VCDR i ELEKTRA SelfTec®, a moc jednostkowa na m² powinna wynosić 300 W/m².

Linka z uchwytami do rur spustowych.
Linka z uchwytami do rur spustowych. Elektra
Linka z uchwytami do rynien.
Linka z uchwytami do rynien. Elektra

Sterowanie

Regulator temperatury ELEKTRA ETO2.
Regulator temperatury ELEKTRA ETO2. Elektra

System ochrony jest najbardziej skuteczny i ekonomiczny, gdy nad jego działaniem czuwa regulator. W przypadku instalacji zewnętrznych konieczne jest zastosowanie sterowników wyposażonych w czujnik temperatury oraz wilgoci. System załączany jest tylko wtedy, gdy łącznie spełnione będą dwa warunki: spadnie temperatura oraz wystąpi wilgoć w postaci opadów śniegu lub marznącego deszczu. Niektóre regulatory (ELEKTRA ETO2) przy odpowiednim podłączeniu dwóch czujników pozwalają na kontrolę dwóch stref grzejnych.
Prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji chroniącej przed śniegiem i lodem daje pewność, że ogrzewane powierzchnie będą wolne od śniegu i lodu, rynny i rury spustowe będą drożne, a na dachu nie utworzą się nawisy śnieżne i sople. Instalacja zapewni nam także maksimum bezpieczeństwa przy minimalnych kosztach eksploata­cyjnych, będąc przy tym całkowicie bezobsługową.

Więcej na www.elektra.pl

 

Ogrzewanie rynien i dachu

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl