Nietypowe kształty dachu

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Współczesne domy charakteryzują się coraz ciekawszą konstrukcją. Charakteru nadaje im oryginalny kształt dachu.

Najbardziej tradycyjne rozwiązanie to  dachy dwuspadowe. Są funkcjonalne i proste w konstrukcji, wymagają też stosunkowo najmniejszych nakładów finansowych, co wpływa na ich popularność. Jednak w ostatnim czasie można również zaobserwować wzrost zainteresowania niestandardowymi formami. Propozycją dla osób bardziej wymagających może być efektowny dach wielospadowy. Stosuje się też zadaszenia płaskie, a świeżości architekturze dodają również dachy kolebkowe oraz pulpitowe.

Dach płaski - powiew dawnych lat
Jego świetność przypadała na okres PRL-u. Przez lata był przypisany do wielkich blokowisk i osiedli identycznych sześciennych brył, dlatego nie wszystkim kojarzy się pozytywnie. Dach płaski powraca obecnie w innej odsłonie. Ten rodzaj dachu kojarzony z prostotą i elegancją, stanowi doskonałe zwieńczenie nowoczesnych, minimalistycznych form architektonicznych. Dachy płaskie są funkcjonalne, ponieważ pozwalają w pełni wykorzystać kubaturę wnętrza. Dzięki minimalizmowi formy zostawiają też dużą swobodę wykończenia elewacji. Oryginalny efekt, przy jednoczesnym zachowaniu harmonii i spójności, można osiągnąć poprzez zastosowanie drewna lub cegły klinkierowej. Dach płaski umożliwia również zagospodarowanie przestrzeni nad domem. Można tam np. stworzyć ogród, który stanie się wyjątkowym miejscem do spotkań z przyjaciółmi czy zabawy z dziećmi.

dach płaski dach pulpitowy

Dach pulpitowy – nowoczesna prostota

Kiedyś takimi dachami pokrywano budynki gospodarcze lub domy parterowe. Dziś wykorzystywane w nowoczesnych formach architektonicznych, stały się oryginalną alternatywą dla dachów dwu- czy wielospadowych. Dachu pulpitowy w podstawowej wersji to jedna skośna płaszczyzna o małym kącie nachylenia. Wydawałoby się, że ta prosta konstrukcja nie wymaga wiele wysiłku, jednak do poprawnego ułożenia dachu pulpitowego niezbędna jest dekarzowi wiedza i umiejętności. Wybierając akcesoria do wykończenia takiego dachu trzeba zastosować dachówki pulpitowe, które powstały specjalnie z myślą o dachach jednospadowych. Asymetryczna bryła domu może być zwieńczona nie jednym, a wieloma skośnymi połaciami, wszystko zależy od indywidualnej koncepcji. Dużą zaletą dachu pulpitowego jest możliwość wykorzystania poddasza jako powierzchni użytkowej. 

Dach kolebkowy – na okrągło
Osobom poszukującym wyzwań aranżacyjnych powinien spodobać się dach kolebkowy. Konstrukcja jest nietypowa – połać dachu opiera się o kolistą strukturę bryły domu. Asymetryczna forma wymaga przemyślanego doboru ilości, kształtu i ułożenia okien. Okna prostokątne najlepiej zastosować przy podstawie domu. W górnej części dobrze sprawdzą się natomiast okrągłe oraz łukowe. Przy oknach łukowych duże znaczenie ma dobór właściwego kąta zakrzywienia, aby całość stworzyła spójny efekt. Propozycją mniej wymagającą może być zestawienie dachu kolebkowego z dachem płaskim. Dach po łuku jest dobrym rozwiązaniem dla domów budowanych na niedużej działce, ponieważ stwarza wrażenie niewielkiego i nie przytłacza. Forma kolebkowa doskonale sprawdza się podczas śnieżnych zim. Śnieg nie zalega na dachu, tylko łagodnie się zsuwa, dzięki czemu jest zachowane bezpieczeństwo.

dach kolebkowydach wielospadowy

Dach wielospadowy – elegancja w dworskim stylu

Dach wielospadowy to połączenie płaszczyzn o różnej wielkości. Połacie mają zazwyczaj kształt trapezów lub trójkątów, rzadziej prostokątów i stykają się ze sobą w kalenicach oraz koszach. Kształt dachu powinien być dokładnie przemyślany, aby tworzyć harmonijną kompozycję. Efekt spójności można uzyskać np. poprzez umieszczenie kalenic na tej samej wysokości lub ujednolicenie kąta nachylenia wszystkich połaci. Ułożenie pokrycia na dachu wielospadowym jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych dekarzy. Wielość załamań i koszy oraz występowanie lukarn powoduje, że wzrasta ilość obróbek blacharskich, trzeba także częściej ciąć dachówki. Do wykończenia dachu konieczne jest użycie również niestandardowych elementów. Przy takiej konstrukcji trudne może być również zamontowanie rynien. Jednak fachowo ułożony dach wielospadowy daje ciekawy efekt końcowy. Dom z dachem wielopołaciowym jest idealny dla osób poszukujących wysublimowanego stylu, zbliżonego do tradycyjnych dworków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl