Dachy, a w szczególności te, które pokryto blachą ocynkowaną niestety mogą wymagać odnawiania ich co pewien czas. Blacha na skutek działania czynników atmosferycznych rdzewieje, a stara warstwa farby zaczyna się łuszczyć i odpryskiwać. Tym samym dach, a wraz z nim – cały dom – zaczyna wyglądać nieestetycznie, a my zaczynamy się zastanawiać, co zrobić z powstałym problemem.
Na szczęście problem nie jest na tyle poważny, aby oznaczał konieczność wymiany pokrycia na nowe. Jeśli dach w dalszym ciągu jest szczelny, tzn. nie przecieka i nie obserwujemy korozji materiału pokryciowego na wylot, wystarczy fachowe malowanie dachu. Jeśli zostanie ono przeprowadzone właściwie i solidnie, to nasz dach zyska drugą młodość, a my zapewnimy sobie spokój na kilka-kilkanaście lat.
Malowanie dachu - z firmą, czy samodzielnie?
Firm, które oferują w ramach swoich usług czyszczenie i malowanie dachów jest sporo. Takie ekipy posiadają przeważnie profesjonalny, alpinistyczny sprzęt, który ułatwia im poruszanie się po bardziej stromych powierzchniach dachów, urządzenia umożliwiające umycie dachu pod wysokim ciśnieniem oraz preparaty do jego oczyszczenia, zagruntowania, pomalowania i zaimpregnowania. Jednak w opisany sposób działają jedynie wybrani usługodawcy - warto więc wybrać rzetelną i sprawdzoną firmę
Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę koszty, jakie wiążą się z zamówieniem usługi malowania dachu. Te oczywiście są zróżnicowane w zależności od regionu Polski oraz stanu dachu, kąta nachylenia połaci, wysokości budynku i wielu innych czynników, które bywają różne w zależności od wybranego usługodawcy. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że będzie to zdecydowanie droższa inwestycja, aniżeli renowacja pokrycia wykonana we własnym zakresie.
Z drugiej strony, wynajmując firmę – zaoszczędzimy dużo czasu i wysiłku. No i weźmy pod uwagę to, że praca na wysokości, jaką jest malowanie dachu wymaga odpowiednich zabezpieczeń i jest trudniejsza niż przykładowo - malowanie ścian. Zastanówmy się więc dobrze, czy samodzielnie podołamy temu zadaniu, i czy zrobimy je dobrze. Bo partanina (nawet nasza własna) będzie nas kosztować najwięcej.
Przygotowanie podłoża pod malowanie dachu

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed przystąpieniem do malowania dachu jest przygotowanie podłoża. W tym celu konieczne jest usunięcie starej i luźnej farby oraz staranne oczyszczenie ognisk rdzy. Wykonuje się to ręcznie przy użyciu drucianej szczotki. Pozostałości, które nie zostały usunięte szczotką należy zeszlifować i doczyścić papierem ściernym tak, aby powierzchnia blachy stała się jak najbardziej gładka.
Po szlifowaniu dach trzeba odpylić, odtłuścić i starannie umyć. Dobrze jest jeśli posiadamy urządzenie, za pomocą którego będziemy mogli spłukiwać wodą pod wysokim ciśnieniem połacie dachu. Jeżeli nie mamy do dyspozycji myjki ciśnieniowej lub innej możliwości wytworzenie wysokiego ciśnienia wody – dach trzeba umyć ręcznie za pomocą szczotki, gąbki itp. przyborów. Nie zaleca się dolewania do wody używanych w gospodarstwie domowym detergentów, takich jak płyn do mycia naczyń. Mogą one bowiem zawierać substancje, które wpłyną negatywnie na przyczepność podkładu pod farbę do podłoża. Do takich substancji należą np. środki nabłyszczające lub ochraniające dłonie.
W sytuacjach, w których na dachu znajduje się dodatkowo mech lub porosty, warto zainwestować w specjalne preparaty do mycia i odtłuszczania powierzchni dachowych przed ich pomalowaniem.
Zabezpieczenie przed rdzą - malowanie dachu podkładem antykorozyjnym
Podkład pod farbę na dach, który rdzewieje powinien być antykorozyjny i przeznaczony do konkretnego rodzaju pokrycia dachowego. Obecnie dostępne są wodorozcieńczalne podkłady, powstałe na bazie żywicy akrylowej z pasywatorami rdzy. Ich przezroczysta wersja ułatwia wychwycenie niedociągnięć krycia i wykonanie ewentualnych poprawek.