Ile kosztuje wykonanie dachu? Koszty prac dekarskich

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Koszt budowy dachu zależy od jego formy - im bardziej skomplikowany dach, tym będzie drożej.
Koszt budowy dachu zależy od jego formy - im bardziej skomplikowany dach, tym będzie drożej. Braas
Zwieńczeniem budowy domu jest wykonanie dachu. Na tej części inwestycji nie warto oszczędzać – dotyczy to zarówno materiałów do wykonania dachu, jak i opłaty za usługi dekarskie. Dobra, solidna i doświadczona ekipa dekarska wysoko się ceni, ale jeśli dach ma służyć latami, wydatek szybko się zwróci.

Koszty wykonania pokrycia dachowego zależą od tak wielu czynników, że trudno przedstawić nawet przybliżony, średni koszt jego wykonania. Ceny różnią się w zależności od regionu Polski, a różnice sięgają niekiedy 50 i więcej procent za wykonanie tych samych prac. Dużo zależy również od projektu i stopnia skomplikowania dachu – zupełnie inaczej wycenione zostaną prace przy dachu dwuspadowym, a inaczej na kopertowym (czterospadowym). Inaczej wycenia się też specjalistyczne prace z dachami tradycyjnymi, na przykład wykonanymi ze słomy (strzechy). Oczywiście za różnice w cenie odpowiada również materiał do wykonania i pokrycia dachu.

Koszt wykonania dach dwuspadowego

Najtańszy, ponieważ najprostszy do wykonania, jest dach dwuspadowy. Ale i ceny budowy takiego dachu mogą się różnić w zależności od liczby kominów, okien dachowych, lukarn, wyłazów dachowych i wielu innych elementów. Ze względu na koszty i łatwość wykonania dachy dwuspadowe dominują w budownictwie jednorodzinnym. Ich zaletą jest również możliwość przybliżonego oszacowania kosztów jego wykonania. Sprawdziliśmy, jak kształtuje się cennik prac dekarskich przy dachach dwuspadowych:

 • wykonanie więźby dachowej - 28-33zł/m²
 • wykonanie pokrycia z blachodachówki – 38-45 zł/m²
 • wykonanie pokrycia z dachówki ceramicznej – 40-48 zł/m²
 • wykonanie pokrycia z papy termozgrzewalnej -20-30 zł m²
 • wykonanie poszycia dachu z membrany – 7-10 zł/m²
 • docieplenie stropu – 45-55/m²
 • wykonanie podbitki okapu – 35-40 zł/m²

 

Dachy dwuspadowe są najbardziej ekonomiczne - koszt ich budowy podniosą elementy dodatkowe, takie jak lukarny.
Dachy dwuspadowe są najbardziej ekonomiczne - koszt ich budowy podniosą elementy dodatkowe, takie jak lukarny. Braas

Koszt wykonania dachu czterospadowego

Zdecydowanie bardziej skomplikowany do wykonania, a więc i droższy jest dach czterospadowy. W dachu kopertowym połacie stykają się w narożnikach i mają ten sam kąt nachylenia. Dach taki prezentuje się okazale, ale zmniejsza powierzchnię użytkową poddasza przez liczne skosy. Wymaga też dodatkowego podświetlenia oknami dachowymi lub lukarnami. A ich obecność, a także konieczność wykonywania drobnych połaci i innych elementów dekarskich zwiększa koszty jego wykonania. Dodatkowo dach kopertowy jest cięższy niż dwuspadowy, co wymaga wykonania mocniejszej więźby dachowej. Tylko zakup materiałów dobrej jakości na więźbę i jej wykonanie może sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych dla dachu o wielkości 150-170 m².

Ceny robocizny przy dachu czterospadowym:

 • wykonanie więźby dachowej- 30-50 zł/m²
 • wykonanie pokrycia z blachodachówki 40-70 zł/m²
 • wykonanie pokrycia z dachówki ceramicznej – 45-80 zł/m²
 • wykonanie poszycia dachu z membrany – 8-13 zł/m²
 • wykonanie poszycia dachu tzw. karpiówką 80-90 zł/m²

 

Koszty budowy dachu czterospadowego są wyższe niż dachu dwuspadowego.
Koszty budowy dachu czterospadowego są wyższe niż dachu dwuspadowego. Braas

Koszt dachu ze strzechy

Niektórzy inwestorzy oczekują projektów, których zwieńczeniem jest tradycyjny dach kryty strzechą. Wykonanie takiego „archaicznego” dachu (choć posiadającego bardzo dobre właściwości akustyczne i dużą izolacyjność) nie jest jednak tanim przedsięwzięciem. Na etapie projektu przyjąć trzeba, że m² strzechy ważyć może nawet 80 kilogramów. Wykonania takiego dachu podejmą się tylko wyspecjalizowane ekipy dekarskie (nie jest rzadkością ściąganie specjalistów z drugiego końca Polski), których nie ma na rynku wiele, co dodatkowo podnosi koszt całej operacji.
Szacuje się, że zakup materiałów (trzcina na dach, łaty i kontrłaty, deskowanie) wraz z robocizną to dla dachu o powierzchni 200 metrów kwadratowych to wydatek rzędu 50-60 tysięcy złotych.

 

Decydując się na mniej typowe pokrycie dachowe, trzeba się liczyć z wyższymi kosztami robocizny.
Decydując się na mniej typowe pokrycie dachowe, trzeba się liczyć z wyższymi kosztami robocizny. Dachh Reed

Dodatkowe koszty prac dekarskich

Koszty budowy dachu podnoszą często lekceważone przy tworzeniu kosztorysu elementy. Ich zakup i montaż warto wziąć jednak pod uwagę, bo ich niedoszacowanie może być sporym zaskoczeniem dla inwestora. I tak montaż płytek dachowych na kominach i lukarnach to koszt ok. 80-100 zł/m². Na oblachowanie komina przeznaczyć trzeba 1500-2000 złotych. Montaż okien połaciowych to koszt od 500 do 1000 złotych. Sporo wydać trzeba na montaż wszystkich akcesoriów, bez których dach nie będzie funkcjonalny. Montaż kominka wentylacyjnego to koszt od 200 do 300 zł, za montaż każdego gąsiora wydać trzeba od 20 do 35 zł, ławy kominiarskie i płotki przeciwśniegowe, to wydatek 35-40 złotych za metr bieżący. Tyle samo zapłacić trzeba za zamontowanie instalacji odgromowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl